kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu widok z wieży ratusza

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

Katedra w Kaliszu, czyli kościół pw. św. Mikołaja stojący przy ulicy Kanonickiej to najstarszy i najważniejszy kościół w mieście, od 25 marca 1992 roku będący kościołem katedralnym, ustanowionej przez papieża Jana Pawła II diecezji kaliskiej.

Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to Kalisz w 1233 roku został zdobyty przez księcia śląskiego Henryka Brodatego. Ulokował on nowy gród kaliski na dnie doliny Prosny w bardziej dogodnym miejscu, niż istniejący i tracący na znaczeniu gród na Zawodziu. Kościół powstał, jako jedna z pierwszych budowli miasta lokacyjnego a prace nad jego budową rozpoczęto w 1253 roku. Fundatorem kościoła był kaliski książę Bolesław Pobożny, który odzyskał miasto z rąk książąt śląskich. Budowa świątyni trwała 4 lata i zakończyła się jeszcze przed lokacją miasta na prawie średzkim przez księcia Bolesława Pobożnego (1268). Kościół pw. św. Mikołaja a dokładniej część jego dzisiejszego prezbiterium wzniesiono w północno-zachodnim kwartale lokacyjnego miasta. W 1358 roku król Kazimierz Wielki oddał kościół, sprowadzonym przez siebie do Kalisza z Męki pod Sieradzem kanonikom laterańskim, którzy pozostawali tu gospodarzami aż do początku XIX wieku. To właśnie oni w 1448 roku wznieśli przy kościele swój klasztor, będący aktualnie najstarszym murowanym budynkiem mieszkalnym w mieście. Obecnie mieści się w nim dom parafialny i plebania.

Na przestrzeni wieków kaliska świątynia przechodziła różne koleje losu. Kilkukrotnie nawiedziły ją pożary, najczęściej znacząco ją niszcząc. Za każdym razem udawało się ją odbudować a najbardziej znaczące restauracje miały miejsce w 1612 roku (pod kierownictwem Albina Fontany), w połowie XVIII wieku oraz w 1875 roku (regotyzacja wg projektu Franciszka Tournella). W pewnym momencie, na skutek największego pożaru w historii miasta (1792) świątynia była tak w złym stanie, że pruski zaborca planował ją nawet rozebrać. Kościół jednak ocalał, bo armia pruska po klęsce w bitwie pod Jeną musiała się wycofać i oddać miasto w ręce Rosjan, którzy oszczędzili świątynię. Dzięki temu zachowała się w jej murach część bogatego, głównie barokowego wyposażenia. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z 1662 roku (częściowo odnowiony w XX wieku), zbudowany dla obrazu “Zdjęcie z krzyża” pędzla samego Rubensa, wybitnego flamandzkiego malarza epoki baroku. Obraz znajdował się w kościele aż do 1973 roku (od 1621), kiedy to najprawdopodobniej został skradziony, a ołtarz dla zatarcia śladów podpalony. Obecnie w ołtarzu znajduje się jego kopia autorstwa Bronisława Owczarka. Będąc we wnętrzu katedry w Kaliszu warto podnieść wzrok do góry i zobaczyć niesamowite, renesansowe sklepienia z dekoracją w typie kalisko-lubelskim. Całość uzupełniają barokowe ołtarze boczne, niezwykle okazała ambona, ponad 100-letnie witraże oraz tzw. kaplica Polska z patriotycznymi polichromiami Włodzimierza Tetmajera. Swój obecny wygląd zawdzięcia również usunięciu zewnętrznych tynków (1904-1905) a także gruntownym remontom w latach 50. i 90. XX-wieku.

Katedra w Kaliszu to miejsce, gdzie zapisana jest nie tylko historia miasta ale również jej mieszkańców. Zostali ochrzczeni w niej m. in. Adam Asnyk czy gen. Mieczysław Smorawiński a swój ślub wzięła w niej Maria Wasiłowska, znana wszystkim lepiej już jako Maria Konopnicka.

Dokładną lokalizację miejsca: Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu to najstarszy kościół w mieście oraz kawał jego historii. Mimo, że nie jest tak dobrze znany jak sanktuarium św. Józefa czy kameralny jak franciszkański kościół pw. św. Stanisława (młodszy o zaledwie 3 lata), zasługuje na swoje zaszczytne miejsce w kościelnej hierarchii Kalisza, co tylko potwierdza nadany mu tytuł katedry.

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu widok z wieży ratusza wieża
kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu ołtarz główny
sklepienie katedry w kaliszu
plebania kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu dawny zespół klasztorny kanoników laterańskich
wieża kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu
dawny zespół klasztorny kanoników laterańskich plebania kalisz
4 / 5

Katedra w Kaliszu to kościół, którego po prostu nie wypada ominąć, odwiedzając największe miast południowej Wielkopolski. To nie tylko wyjątkowej urody architektura, bogato zdobione wnętrze i cenny zabytek ale również kawał historii miasta i regionu, dodatkowo znajdujący się na najstarszym szlaku turystycznym w Polsce – Szlaku Piastowskim.

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu
3.8 / 5

5 / 5

Wejście do kościoła nie wiąże się z żadnymi opłatami.

4 / 5

Jeżeli nie traficie akurat na mszę, nabożeństwo czy wycieczkę jest duża szansa że będziecie mogli podziwiać katedrę w Kaliszu w samotności lub tylko w towarzystwie pojedynczych osób.

2.5 / 5

Przed kościołem stoi tablica informacyjna “Szlaku Piastowskiego” a w niektórych miejscach kaliskiego Starego Miasta znajdują się kierunkowskazy, ułatwiające dotarcie do katedry. Niestety to wszystko na co mogą liczyć osoby, chcące poznać najważniejszą świątynie w mieście…

4 / 5

W pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja w Kaliszu znajdziecie całkiem sporo miejsc parkingowych, m. in. na ulicy Parczewskiego, Szklarskiej, Grodzieckiej czy Złotej. Na nich wszystkich obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania, dlatego w dni robocze za postój należy zapłacić. W weekendy parkowanie jest bezpłatne.

Zwiedzenie wnętrza świątyni oraz obejście jej z zewnątrz zajmie Wam około 10-15 minut.

Dla każdego.

Katedra w Kaliszu dostępna jest dla każdego.

  • najstarszy i najważniejszy kościół w mieście,
  • sięgający swoja historią do czasów Piastów, przez co umieszczony na Szlaku Piastowskim,
  • położony w centrum miasta, w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • charakterystyczna architektura na tle pobliskich kościołów Kalisza
  • słabo rozwinięta informacja dla zwiedzających,
  • niewykorzystany potencjał miejsca, o wyjątkowej historii i znajdującego się na znanym szlaku turystycznym,

Obraz “Zdjęcie z krzyża” autorstwa Rubensa, który do 1973 roku wisiał w kaliskim kościele pw. św. Mikołaja uznawany jest za jeden z trzech najcenniejszych zaginionych dzieł sztuki w Polsce według Krajowego wykazu zabytków skradzionych opracowanego przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie. Był to jedyny obraz Rubensa w Polsce.

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 19 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 9 maja 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl