Niemalże w sercu Wielkopolski, pośród niekończących się pól, kojących wzrok swoimi rożnymi kolorami w zależności od pory roku stoi romantyczny, późnobarokowy dwór szlachecki z XVIII wieku, znany dzisiaj jako Dwór w Koszutach. Jest on jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w Polsce, będąc unikalnym przykładem ziemiańskiej rezydencji, którą możemy dzisiaj odkrywać za sprawą Muzeum Ziemi Średzkiej, które ma w nim swoją siedzibę. Dodatkowo to jeden z najmniej znanych Pomników Historii, czyli elitarnych miejsc o ogromny znaczeniu dla naszego narodowego dziedzictwa. Poznajcie go z mojego wpisu!

Dwór w Koszutach – podstawowe informacje

Bezcenny i doskonale zachowany ziemiański dwór w podpoznańskich Koszutach, to jeden z cenniejszych zabytków regionu, który z każdym kolejnym rokiem nie tylko pięknieje ale również przyciąga coraz większą ilość odwiedzających. Ze względu na swoja wartość kulturową, został w 2017 roku wpisany na elitarną listę Pomników Historii.

elewacja tylna koszuty dworek wielkopolski
tablica pomniki historii 100 pomników na 10 lat niepodległości

Romantyczny dwór znajduje się w niewielkiej miejscowości Koszuty, które swoją nazwę zawdzięczają jeleniom, które dawniej nazywano “koszutami”. Zamieszkiwały one tutejsze rozległe lasy, po których dzisiaj niestety nie zostało już praktycznie nic…

Historia dworu w Koszutach

Pierwsze wzmianki o dworze w Koszutach pochodzą z 1737 roku, kiedy to prowadzona była lustracja majątków. Jego właścicielką była wtedy Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka, legendarna Biała Dama z pobliskiego kórnickiego zamku (przeczytać możecie o nim tutaj: Zamek w Kórniku. Skarbnica dóbr kultury i przepiękna rezydencja). Ówczesny dwór pochodził prawdopodobnie z XVII wieku i był już wówczas bardzo nadszarpnięty czasem. W 1740 roku zakupił go Józef Strzelecki herbu Oksza a krótko później właścicielami Koszut zostali Zabłoccy herbu Łada.

dwór koszuty archiwalna fotografia 1912 rok
Archiwalne zdjęcia dworu w Koszutach, 1912 r. (źródło: domena publiczna, wikimedia.org)

Następnie około 1760 roku Józef Zabłocki wzniósł na fundamentach wcześniejszego budynku nowy dwór alkierzowy, który zachował się do dzisiaj. Wybudowano go w konstrukcji szachulcowej i nakryto łamanym, czterospadowym dachem z lukarnami oraz charakterystycznymi alkierzami i przybudówkami. Na przełomie XVIII i XIX wieku dwór został po raz pierwszy rozbudowany a pod koniec XVIII wieku założono dworski park wokół budynku, którego powstanie zainicjowali Augustyn Zabłocki i jego żona Franciszka z Sieroszewskich.

Kolejna przebudowa miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to z inicjatywy Witolda Kosińskiego dwór w Koszutach nabrał ostatecznego kształtu, który możemy podziwiać do dzisiaj. Przez cały okres od chwili swojego powstania (ok. 1760 r.) dwór w Koszutach znajdował się w rękach jednego rodu. Ostatnimi prywatnymi jego właścicielami byli Rekowscy herbu Wantoch, władający koszuckim majątkiem do 1941 roku.

Kazimierz Wantoch Rekowski – właściciel Koszut w latach 1935-41
zdjęcie portret Gabriela rekowska właścicielka koszut
Gabriela Rekowska – ostatnia Właścicielka Koszut

W trakcie II wojny światowej, opuszczony dwór był rozkradany przez hitlerowców a w latach powojennych ulegał stopniowej ale postępującej dewastacji, trwającej aż do lat 50. XX wieku. W 1945 roku przeszedł na majątek Skarbu Państwa, które to w latach 60. ubiegłego stulecia dokonało remontu budynku i umieściło w nim szkołę podstawową. W 1966 roku kompleks dworsko-parkowy został przeznaczony na muzeum.

Muzeum Ziemi Średzkiej

Od 1966 roku Dwór w Koszutach jest siedzibą Muzeum Ziemi Średzkiej, które w swojej działalności skupia się na odkrywaniu i kultywowaniu lokalnej historii Ziemi Średzkiej oraz życiu polskiego ziemiaństwa na terenie Wielkopolski w ostatnich trzech stuleciach.

tablica wejście ogrodzenie muzeum ziemi średzkiej
rysunek dwór wielkopolski elewacja frontowa

Z racji tego w koszuckim dworze przygotowano ekspozycję poświęconą głównie skarbowi tej ziemi, czyli romantycznemu dworowi i życiu jego mieszkańców ale także za pomocą ekspozycji czasowych, przybliżane są inne lokalne historie, wydarzenia, postacie oraz skarby.

Dwór w Koszutach na mapie

Wieś Koszuty położona jest w centralnej Wielkopolsce, pomiędzy Środą Wielkopolską a Kórnikiem, słynącym na cały kraj z okazałej rezydencji magnackiej – Zamku w Kórniku i otaczającego go rozległego i pomnikowego Arboretum Kórnickiego.

Od stolicy regionu, czyli Poznania (jego najciekawsze atrakcje i miejsca możecie poznać na osobnej stronie: Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca), Koszuty są oddalone o ok. 25 kilometrów.

Komunikacja i dojazd

Koszuty ze względu na swoje położenie, są całkiem dobrze skomunikowane i dotarcie do nich nie powinno stanowić problemu. Ok. 2 km. na północ od Koszut przebiega linia kolejowa nr … (odcinek Środa Wielkopolska – Poznań) a najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Pierzchnie (ok. 4 km od wsi) i Środzie Wielkopolskiej (ok. 5 km od Koszut). Swoje połączenia na tej trasie oferują m. in. pociągi PKP InterCity, POLREGIO czy Koleje Wielkopolskie.

Przez wieś przebiega również droga krajowa nr 11, od Kórnika w kierunku Poznania będąca drogą ekspresową S11, krzyżującą się w Poznaniu m. in. z autostradą A2 i trasą S5. Dzięki temu możecie dojechać do Koszut zarówno komunikacją autobusową (obsługiwana przez lokalny KOMBUS) jak i własnym samochodem.

Parking

Bezpłatny parking dla samochodów osobowych znajduje się przy samym wejściu na teren parku dworskiego, pod ogrodzeniem kościoła parafialnego w Koszutach.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie szlachecki dwór w Koszutach!

Wyobrażając sobie typowy polski dwór z czasów szlacheckich, w naszej głowie powstaje obraz zbliżony do tego co można w rzeczywistości zobaczyć w wielkopolskich Koszutach. Ten bezcenny i doskonale zachowany zabytek jest wzorcowym przykładem typowego szlacheckiego dworu polskiego z czasów I Rzeczypospolitej (XVII-XVIII wieku).

dwór w koszutach muzeum ziemi średzkiej elewacja frontowa
marcin krawczyk kierunkowo.pl autor bloga blog podróżniczy

Prezentuje on charakterystyczną architekturę dworską, taką którą możemy kojarzyć z Pana Tadusza, która mimo swoich rozmiarów na swoje czasy była tylko skromną rezydencją ziemiańską. Trudno w to uwierzyć z perspektywy naszych dzisiejszych domów i mieszkań, najczęściej kilkukrotnie mniejszych od szlacheckiej siedziby w Koszutach. Mimo to jego wyposażenie zachwyca bogactwem i różnorodnością, które wraz z architekturą pozwala odnaleźć klimat dawnych czasów, znanych nam jedynie z literatury. Poznajcie zatem to, co możecie tutaj zobaczyć i doświadczyć!

Bilety i zwiedzanie dworu w Koszutach

Na teren zespołu dworsko-pałacowego można wejść bezpłatnie, natomiast zwiedzanie wnętrz Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” jest biletowane. Bilety można zakupić w kasie biletowej, mieszczącej się północnym alkierzu (wejście od strony frontowej). Ceny biletów kształtują się na średnim poziomie a w sprzedaży dostępnie są oprócz biletów normalnych również bilety ulgowe. Muzeum otwarte jest przez cały rok w każdy dzień tygodnia, za wyjątkiem poniedziałków. Szczegóły dot. biletów i godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

dwór w koszutach tył elewacja park pałacowy spacerowicze

Wnętrza dworu zwiedzamy indywidualnie, wyposażeni w przygotowane przez muzeum drukowane informacje i opisy wnętrz (zwiedzanie z przewodnikiem jest dodatkowo płatne). Zwiedzanie rozpoczyna się na ganku przed wejściem głównym z którego następnie wchodzimy do sieni i dalszych pomieszczeń. W nich prezentowana jest ekspozycja stała zatytułowana “Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku“, zaaranżowana tak by oddać klimat dawnego dworu oraz wystawy czasowe. Co ciekawe wnętrza dworu w Koszutach zwiedzamy w specjalnych materiałowych nakładach na buty.

Dwór w Koszutach – wygląd zewnętrzny

Dwór w Koszutach jest wzorcowym przykładem barokowej siedziby szlacheckiej z czasów I Rzeczypospolitej, rozbudowanym w stylu neobarokowym na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie jest jednym z najlepiej zachowanych dworów polskich w kraju, wyróżniającym się typowymi cechami tego typu rezydencji m. in. formą architektoniczną, ukształtowaniem bryły oraz rozplanowaniem pomieszczeń. Założony został na planie prostokąta z alkierzami w narożach i zaokrąglonym ryzalitem salonu od strony zachodniej.

dwór w koszutach od frontu wejście główne
dwór w koszutach z zewnątrz elewacja tylna

Koszucki dwór zbudowano z zachowaniem podstawowych cech ustalonych w XVIII wieku. Jest on parterowym budynkiem z poddaszem użytkowym o symetrycznym układzie z centralnie usytuowanym ryzalitem do którego przylega ażurowa weranda, ozdobiona drewnianą balustradą oraz narożnymi alkierzami, najbardziej charakterystycznymi elementami polskich dworów.

Budynek nakryty mansardowym, stromym dachem, krytym gontem z symetrycznie umiejscowionymi lukarnami. Dwór został tez nietypowo zorientowany, bo jego elewacja frontowa nie jest zwrócona w kierunku bramy wjazdowej (jak np. ma to miejsce w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach) a przeciwlegle, w kierunku południowym, w stronę dworskiego parku. Na pewno dodaje to kolejnej szczypty wyjątkowości temu miejscu.

Wnętrza pełne skarbów sprzed lat!

Mimo niewątpliwego uroku zewnętrznego, największe wrażenie w malowniczym dworku w Koszutach robią jednak jego wnętrza! W środku zgromadzono setki eksponatów, m. in. meble, tkaniny, obrazy, rzemiosło artystyczne czy przedmioty codziennego użytku (większość z nich z okresu XVIII-XIX wieku), które oddają realia tamtych czasów, odtwarzają atmosferę tamtych lat a dodatkowo dzięki ich zaaranżowaniu, sprawiają wrażenie niemalże obecności dawnych mieszkańców dworu.

pokój gościnny koszuty

Stała ekspozycja „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce”, znajdująca się we wnętrzach mieści się w ośmiu salach zabytkowego dworu, którego pomieszczenia liczą sobie ogółem około 600 metrów kwadratowych powierzchni. Choć z dzisiejszej perspektywy wydaje się to dużo, dawniej taki metraż wcale nie należał do największych:) Przekonajcie zatem kilka z dworskich pomieszczeń.

Jadalnia i pokój kredensowy

Pierwszym pomieszczeniem po sieni wejściowej, do której poprowadzi nas ścieżka zwiedzania będzie pomieszczenie jadalni, składające się właściwie z dwóch części: pokoju kredensowego i jadalni. Centralnie miejsce zajmuje tutaj nakryty atłasowym obrusem stół z porcelanowym serwisem obiadowym. Najbardziej okazałym meblem jest XIX-wieczny, potężny kredens a uzupełnieniem wystroju są obrazy i portrety przodków, wiszące na ścianach.

dwór w koszutach jadalnia stół

Warto w tym miejscu wspomnieć, że dwór nie posiadał pomieszczenia kuchni! Jedzenie dla dworzan donoszono z kuchni, zlokalizowanej w budynku oficyny, oddalonym od dworu o ok. 25 metrów. Spowodowane to było chęcią uniknięcia w dworze kuchennych zapachów a także względami bezpieczeństwa, głównie zagrożenia pożarem.

Gabinet Pana – poświęcony E. Strzeleckiemu

Znajdujący się obok pokoju kredensowego gabinet Pana, pełnił dawniej funkcję swoistego biura pana domu. Obecna ekspozycja poświęcona została wybitnemu podróżnikowi – Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, który pomimo swoich znaczących dokonań, nadal pozostaje mało znany w Polsce. Urodził się w podpoznańskiej Głuszynie (obecnie jedna z dzielnic miasta) a z Koszutami jest związany pośrednio, ponieważ jego dziadek – Józef Strzelecki, był dziedzicem dóbr koszuckich w XVIII wieku. Paweł Strzelecki był wybitnym podróżnikiem, który jako pierwszy Polak odwiedził wszystkie kontynenty oraz badaczem Australii i Tanzanii, gdzie m. in. nazwał najwyższe wzniesienie Australii – Górą Kościuszki.

dwór w koszutach pokój pana ekspozycja edmund strzelecki

Gabinet został zaaranżowany jako pokój podróżnika lub geografa, głównie za sprawą wielu egzotycznych eksponatów z całego świata oraz prezentowanych przyrządów i akcesoriów, używanych przez geologów czy geografów. Ciekawym wyposażeniem tego pomieszczenia jest m. in. szafa na broń, neorenesansowy inkrustowany stół czy liczne obrazy wiszące na ścianach.

Pokój gościnny

Kolejnym pomieszczeniem jest pokój gościnny, do którego wchodzi z jadalni. Nazywany jest również pokojem rezydenta i upamiętnia on swoją aranżacją i ekspozycją długoletni pobyt w Koszutach powstańca styczniowego – pułkownika Michała Kuszla.

pokój gościnny dwór staropolski wielkopolska muzeum ziemi średzkiej
dwór w koszutach pokój gościnny

Znajdziecie w nim m. in. ciekawą szafę odzieżową z XIX wieku z nadstawką na kapelusze, kącik łazienkowy z toaletą oraz liczne obrazy, głownie o tematyce niepodległościowej.

Salon

Przenieśmy się do głównego pomieszczenia dworu, czyli owalnego salonu. To największe i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie dworu, które było wizytówką gospodarzy, miejscem najważniejszych wydarzeń i faktycznym sercem dworskiego życia.

dwór w koszutach salon główny pokój fortepian owalny pokój
muzeum ziemi średzkiej koszuty salon

Przy wejściu do niego stoi fortepian z 1905 roku, na ścianach wiszą obrazy pod którymi rozstawione zostały eleganckie meble, obite czerwonym pluszem i wykonane w stylu Ludwika Filipa, które stoją dodatkowo na jedynej w koszuckim dworze dębowej podłodze.

Pokój dziecięcy

Dwór w Koszutach był również domem dla dzieci jego Właścicieli, dlatego na ekspozycji nie mogło zabraknąć pokoju dziecięcego. Znajduje się w północo-zachodnim alkierzu i prezentuje wyposażenie pokoju dziecięcego, meble, zabawki oraz inne przedmiotu codziennego użytku, głownie z okresu międzywojennego.

muzeum ziemi średzkiej koszuty pokój dziecięcy lalka
dwór w koszutach pokój dziecięcy mapy na stole atlas

Warto w nim zwrócić uwagę na dawne lalki, prostą zabawkę “idzie kominiarz po drabinie”, ręcznie malowanych cynowych żołnierzyków oraz niesamowitą porcelanę(!) dla lalek. Znalazło się również miejsce dla dawnego, metalowego nocnika.

Pokój Pani

Pokój Pani to jeden z dwóch prywatnych pokojów w koszuckim dworze. Znajdziecie w nim mebel zwany gotowalnią, wytworne biurko cylindryczne a także umywalnię z lustrem, zasłoniętą parawanem.

muzeum ziemi średzkiej koszuty pokój pani
dwór w koszutach pokój pani biurko cylindryczne

Całość wystroju dopełniają inne meble (m. in. łóżko, stół, fotele), liczne obrazy, tkaniny ozdobne a także lustra i elegancki piec kaflowy. Obok pokoju Pani, znajduje się drugi pokój prywatnej części dworu – pokój Pana.

Piętro koszuckiego dworu

W sieni wejściowej znajdują się kręte, drewniane schody którymi możemy dostać się na piętro dworu. Na poddaszu prezentowana jest wystawa poświęcona historii regionu średzkiego pt. “Ku niepodległości”. Przybliża ona historie regionu od pierwszych lat zaborów aż do zwycięskiego powstania wielkopolskiego, po którym Wielkopolska dołączyła do odradzającej się, niepodległej Polski.

dwór w koszutach sień schody wejście
dwór w koszutach piętro dworu obrazy fortepain

Na wystawie można poznać twórczość i działalność najwybitniejszych osobistości związanych z Ziemią Średzką, m. in. Edwarda Raczyńskiego, ks. Augustyna Szamarzewskiego czy Jana Henryka Dąbrowskiego – tak, tak, dokładnie tego samego, którego dotyczy nasz hymn narodowy.

muzeum ziemi średzkiej koszuty ekspozycja czasowa
makieta muzeum ziemi średzkiej ekspozycja w koszutach

Bardzo okazale prezentuje się makieta – plan Środy Wielkopolskiej, najważniejszego miasta regionu, który ukazuje miasto pod koniec XVIII wieku. Dodatkowo hol, znajdujący się na piętrze, do którego prowadzą schody udekorowany został kolejnymi dziełami sztuki i bardzo eleganckim fortepianem. Ciekawie też prezentują się nietypowe, niskie drzwi prowadzące do innych pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu, które nie są udostępnione do zwiedzania.

Otoczenie pałacu

Dwór w Koszutach otoczony jest parkiem dworskim, w którym oprócz kojącej zmysły zieleni znajdziecie również niewielką wystawę sprzętów rolniczych i gospodarskich, używanych lata temu.

Park dworski

Dwór w Koszutach otacza założony na początku XIX wieku park krajobrazowy, zajmujący powierzchnie ok. 4,7 hektara. Park ma w przybliżeniu kształt kwadratu, a na jego terenie znajdziecie m. in. dwa sztuczne stawy, kopiec z figurą Matki Boskiej, pozostałości dawnej lodowni oraz przede wszystkim urozmaicony drzewostan, w dużej mierze składający się z starodrzewu.

park dworski w koszutach
park dworski koszuty ławka ścieżka

Mimo swojego naturalistycznego charakteru, ma akcenty gdzie widać ludzką inwencję w kształtowaniu przyrodniczego krajobrazu. Najbardziej rzucającym się w oczy jest trawnik w kształcie serca, otoczony niskim, starannie przystrzyżonym żywopłotem z bukszpanu, który znajduje się przed elewację tylną dworu. Na pewno go odnajdziecie, bo to przy nim znajduje się główna brama prowadząca na teren zespołu dworskiego.

Pozostałe budynki i wystawa dawnych sprzętów

W otoczeniu dworu w Koszytach znajdują się również dwa ciekawe budynki. Pierwszy z nich – oficyna dworska (prawdopodobnie z połowy XIX wieku, na południe od dworu), w którym dawniej mieściła się kuchnia, dodatkowe pokoje gościnne i biuro oraz drugi – budynek gospodarczy (na północ od dworu). Oba z nich nie są udostępnione do zwiedzania.

budynek gospodarczy koszuty wystawa dawnych sprzętów
wystawa dawnych sprzętów gospodarskich koszuty

Pod budynkiem gospodarczym możecie zobaczyć niewielką wystawę dawnych sprzętów gospodarskich, pochodzących z XIX i XX wieku, z dużym prawdopodobieństwem wykorzystywanych dawniej na tych terenach a być może nawet w koszuckim majątku.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Ziemi Średzkiej, link, dostęp z dn. 22.04.2024,
  • materiały udostępnione zwiedzającym Dwór w Koszutach (dostępna na miejscu, po zakupie biletów),
  • wpis Koszuty – zespół dworsko-parkowy w serwisie zabytek.pl, link, dostęp z dn. 22.04.2024,
  • film pt. Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii – Koszuty (4 sezon – 2019) na kanale Narodowego Instytutu Dziedzictwa | TV NID w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 23.04.2024,
  • wpis Dwór w Koszutach – Muzeum Ziemi Średzkiej w serwisie kornik.travel, link, dostęp z dn. 21.04.2024,
  • wpis Dwór w Koszutach w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 21.04.2024,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca