skansen filmowy soplicowo skansen filmowy soplicowo cichowo

Filmowe Soplicowo. Jedyny w Polsce skansen filmowy!


Skansen Filmowe Soplicowo to jedyny w kraju skansen filmowy, w którym będziecie mogli zobaczyć oryginalną filmową scenografię, stworzoną specjalnie dla ekranizacji “Pana Tadeusza” w reżyserii przez samego mistrza Andrzeja Wajdy. Oprócz tego poczujecie w nim ducha staropolskiego klimatu i poznajcie uroki dawnego wiejskiego folwarku, położnego pośród malowniczych lasów, jezior i pól na terenach, które zachwycały samego Adama Mickiewicza wiele lat temu! A to dopiero początek atrakcji!

Filmowe Soplicowo – podstawowe informacje

Filmowe Soplicowo to skansen filmowy na terenie którego zebrano elementy oryginalnej scenografii filmowej, stworzonej specjalnie na potrzeby ekranizacji polskiej epopei narodowej, czyli “Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzej Wajdy. W tym miejscu wypada wspomnieć, że za scenografie w filmie odpowiedzialny był Allan Starski – jeden z najwybitniejszych polskich scenografów, laureat m. in. Oscara i innych nagród filmowych, w tym Orła, właśnie za scenografię do mickiewiczowskiej epopei.

dworek pan tadeusz film kopia cichowo
skansen filmowy soplicowo gospoda cichowo

Do dzisiaj Filmowe Soplicowo to jedyny skansen filmowy w kraju, dzięki któremu z jednej strony możemy poczuć się jak w XIX-wiecznym, litewskim folwarku a z drugiej, zobaczyć oryginalną filmową scenografię, z filmu który obejrzał chyba każdy z nas! Filmowe Soplicowo to nie tylko skansen ale również kompleks turystyczno-rozrywkowy, oferujący organizację imprez, konferencji, spotkań a także noclegi w położonym na terenie kompleksu pensjonacie.

Pomysł i historia skansenu

Tuż po zakończeniu zdjęć do filmu “Pan Tadeusz”, które trwały od lipca do września 1998 roku z inicjatywy pomysłodawcy i twórcy skansenu, Pana Marka Pinkowskiego, przeniesiono wybudowaną przez górali scenografię filmowego folwarku Soplicowo do niewielkiego Cichowa. Transport scenografii był nie lada wyzwaniem, ponieważ zdjęcia z jej wykorzystaniem kręcono w podwarszawskich Świdrach Małych, blisko 300 kilometrów od wielkopolskiego Cichowa. By przewieźć scenografię, najpierw ją rozebrano a następnie, już w Cichowie ponownie złożono.

Wybudowane na potrzeby ekranizacji narodowej epopei to scenograficzny majstersztyk ale również doskonałe odzwierciedlenie dawnego litewskiego gospodarstwa z początku XIX wieku..

Filmowe Soplicowo otwarto w 1999 roku, czyli tym samym, w którym premierę miał film “Pan Tadeusz”. Otwarcie skansenu było wielkim wydarzeniem, podczas którego do Cichowa przyjechali twórcy i aktorzy ekranizacji poematu Mickiewicza, m. in. Andrzej Wajda (reżyser), Allan Starski (scenograf), Grażyna Szapołowska, Alicja Bachleda- Curuś czy Marek Kondrat.

W kolejnych latach wokół obiektów filmowej scenografii, powstały kolejne budynki kompleksu Filmowego Soplicowa a dopełnieniem całości, było otwarcie w 2011 roku “Dworu Sopliców” – budynku wzniesionego na wzór dworu z Turowej Woli, który “zagrał” w filmowy dwór w Soplicowie.

Formalnie skansen filmowy jest własnością Krzywińskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Filmowe Soplicowo na mapie

Filmowe Soplicowo znajduje się w niewielkiej wsi Cichowo w środkowej Wielkopolsce, położonej na Nizinie Południowowielkopolskiej w szczególnie malowniczym regionie, wśród jezior, lasów i pól.

Cichowo położone jest z dala od większych ośrodków miejskich. Od Kościana – stolicy powiatu, dzieli je 25 kilometrów. Nieco dalej jest do Leszna (30 km), Jarocina (35 km) czy stolicy regionu Poznania (45 km).

Cichowo – kameralne letnisko nad jeziorem

Dzięki właśnie takiemu położeniu, z dala od większych miast i dróg Cichowo zachowało swój cichy i sielski charakter. Docenili to letnicy, którzy chętnie przybywają odpocząć nad tutejsze Jezioro Cichowo. Szczególnie, że na brzegu jeziora urządzono kąpieliska z pełnym zapleczem oraz ratownikami, dzięki czemu można tu odpocząć bezpiecznie i komfortowo. Nieco więcej o miejscowości i jej atrakcjach napiszę Wam pod koniec wpisu.

Komunikacja, dojazd i parking

Jak już wspomniałem Cichowo położone jest z dala od głównych tras i ciągów komunikacyjnych. Do miejscowości dojedziecie wyłącznie drogami lokalnymi a najbliższą drogą wyższej kategorii jest droga wojewódzka nr 308, przebiegająca przez pobliski Lubiń w którym warto zobaczyć jeden z Pomników historii, czyli opactwo benedyktynów, które opisałem dla Was we wpisie: Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Historia zapisana w murach!

parking skansen filmowy cichowo soplicowo
podróże z panem tadeuszem tablika szlak cichowo

Do Cichowa możecie dostać się tylko transportem kołowym: własnym samochodem lub komunikacją autobusową. Swoje kursy do Cichowa oferuje jedynie firma Milla Spółdzielnia z Leszna, której rozkład znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika. Na gości, którzy przyjechali samochodem dostępny jest bezpłatny parking, tuż pod wejściem do skansenu.

Dla ambitnych i będących w dobrej kondycji zawsze dostępna jest również opcja przyjechania do Filmowego Soplicowa rowerem:)

Podróże z Panem Tadeuszem

Do odwiedzenia Filmowego Soplicowa zachęca również szlak “Podróże z Panem Tadeuszem”, który przybliża nam 12 miejsc związanych z Mickiewiczem lub jego twórczością. Wśród nich znajdziecie miejsca w których zatrzymywał się Mickiewicz w latach 1831-1832, takie jak pałac w Racocie czy pałac w Kopaszewie ale również miejsca związane z jego twórczością, jak np. Filmowe Soplicowo. Więcej o szlaku “Podróże z Panem Tadeuszem” już wkrótce na kierunkowo.pl!

Zwiedzanie i godziny otwarcia

Standardowo skansen filmowy w Cichowie otwarty jest w każdy piątek, sobotę i niedzielę w godzinach 12.00 – 18.00. Aktualne godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Filmowego Soplicowa. Budynki, będące elementem filmowej scenografii udostępnione są do zwiedzania jako ekspozycja zewnętrzna.

skansen filmowy soplicowo skansen filmowy
skansen filmowy soplicowo dworek kapliczka św. dorota

Wstęp na teren skansenu jest bezpłatny. Dla grup zorganizowanych dostępne jest zwiedzanie skansenu z przewodnikiem (dodatkowo płatne) oraz inne atrakcje, które również dostępne są za dodatkową opłatą. Aktualna oferta dostępna jest również na stronie internetowej skansenu.

Poznajcie skansen Filmowe Soplicowo!

Czas poznać bliżej największą atrakcję cichego i spokojnego Cichowa, czyli skansen Filmowe Soplicowo. Oto krótkie przedstawienie tego, co będziecie mogli zobaczyć i doświadczyć odwiedzając to miejsce.

Oryginalna filmowa scenografia

Zacznijmy od budynków, które naprawdę zagrały w filmie Wajdy! Choć w całym kompleksie stworzonym na obrzeżach Cichowa, znajdują się również “niefilmowe” budynki to właśnie zabudowania folwarczne, będące dawną scenografią były protoplastą tej wyjątkowej w skali kraju atrakcji.

skansen filmowy soplicowo zabudowania gospodarcze skansen filmowy cichowo
skansen filmowy soplicowo

Znajdziecie je niejako na tyłach całego obiektu i na pewno bez problemu rozpoznacie, bo wszystkie budynki dawnej scenografii jako jedyne są drewniane.

Spichlerz

Jako pierwszy poznajcie drewniany spichlerz. Pod jego podcieniem wspartym na kilku słupach znajdziecie dodatkowo niewielką ekspozycję dawnych urządzeń rolniczych.

skansen filmowy soplicowo
drewniane koła narzędzia cichowo soplicowo

W filmie możecie go zobaczyć w scenach z IX Księgi “Pana Tadeusza”, rozgrywających się w folwarku przy dworze w Soplicowie. W tym fragmencie poematu szlachta najpierw robi zajazd na dwór w Soplicowie, następnie z radości się upija, zostaje pojmana przez Rosjan by na końcu stoczyć z nimi regularną bitwę (w ekranizacji ten fragment epopei zaczyna się po 98 minutach filmu i trwa około 10 minut).

Wozownia – zwierzyniec

Po prawej stronie spichlerza stoi budynek wozowni, który dzisiaj jest “furtą” do cichowskiego zwierzyńca. Najprawdopodobniej to przy nim natkniecie się na stadko spacerujących po zielonej trawie kaszek czy gęsi.

skansen filmowy soplicowo kaczki gęsi

To właśnie do tego budynku w filmie wjeżdżają wozami ksiądz Robak oraz Maciej Dobrzyński „Rózeczka” (około 1:38 filmu) by po kilku filmowych minutach, po spoliczkowaniu rosyjskiego majora przez Tadeusza, co było sygnałem do rozpoczęcia bitwy, rozdawać ze swoich wozów broń szlachcicom (około 103 minuta filmu).

Akademia Filmowych Zwierząt

A skoro wspomniałem już o zwierzętach, mieszkających w Filmowym Soplicowie, to wypada napisać coś więcej, bo to również nie lada historia. Gospodarz tego miejsca, Marek Pinkowski zwany tutaj Podkomorzym przez wiele lat prowadził Akademię Filmowych Zwierząt. Niestety większość zwierzęcych aktorów już nas opuściło, przez co działalność ta nie jest już przez Pana Marka kontynuowana. Niemniej doceniając ogromną wiedze i pasję Gospodarza Soplicowa wspomnę tylko, że brał on udział wraz ze swoimi zwierzętami przy takich produkcjach filmowych i serialowych jak np. Stara Baśń, Ogniem i mieczem, Przedwiośnie, Tajemnica Sagali czy oczywiście Pan Tadeusz.

akademia zwierząt filmowych cichowo soplicowo
akademia zwierząt filmowych cichowo osioł

Obecnie w cichowskim zwierzyńcu mieszkają zwierzęta gospodarskie, które dawniej znajdowały się w folwarkach, są to m. in. kozy, kaczki, gęsi, barany, krowy, osiołek, konie a nawet sokoły. Większość z nich swobodnie chodzi po całym terenie Filmowego Soplicowa.

woliera ptak
cichowo soplicowo ptak sokół
skansen filmowy soplicowo zwierzęta konie cichowo krowy akademia zwierząt filmowych

Dla wielu z Was, szczególnie tych najmłodszych będą one największą atrakcją. Być może będziecie mieć również szczęście spotkać ich opiekuna, który dosłownie tryska i zaraża miłością do swoich podopiecznych!

Gospoda “Stajnia”

Ale tutejszy Podkomorzy nie tylko zajmuje się swoimi zwierzętami. W budynku filmowej gospody zlokalizowano karczmę “Stajnia”, w której Pan Marek uraczy Was tradycyjną polską kuchnią, również bardzo regionalnymi potrawami!

skansen filmowy soplicowo
gospoda cichowo soplicowo

Gospodę znajdziecie w filmie m. in. w scenach kiedy szlachta ostatecznie przegania Moskali z soplicowskiego folwarku (108 minuta filmu).

Poznajcie moje przepisy kuchni polskiej i wielkopolskiej!

Zawsze na zwrot “kuchnia polska” moje serce bije szybciej! Oprócz opisywania najciekawszych miejsc do których udało mi się dotrzeć, dzielę się z Wami domowymi przepisami. Wiele z nich to przepisy tradycyjnej polskiej kuchni a nawet kuchni wielkopolskiej, którą stale odkrywam!

placki ziemniaczane plyndze
Przepis na kotlety schabowe
Pieczone udka z kaczki po wielkopolsku

Moje przepisy znajdziecie w przepiśniku na kierunkowo.pl! Dla ułatwienia odpowiednie przepisy oznaczyłem dla Was tagami: #przepisy inspirowane polską kuchnią oraz #wielkopolska kuchnia. Szczególnie zachęcam do odkrywania kuchni z Wielkopolski!

Pozostałe budynki folwarku

Filmowe Soplicowo to jeszcze kilka innych obiektów, które lata temu służyły jako scenografia filmowa. Do wspomnianych już: spichlerza, wozowni czy gospody należy dodać jeszcze lamus, stodołę, charakterystyczny gołębnik czy studnię z żurawiem. Wszystkie je możecie zobaczyć z bliska odwiedzając Filmowe Soplicowo w Cichowie.

Gdzie jeszcze kręcono film “Pan Tadeusz”?

Elementy scenografii z “Pana Tadeusza”, które możecie oglądać w Cichowie służyły filmowcom tylko na jednym z planów zdjęciowych, który zlokalizowano w Świdrach Małych pod Warszawą. Rozmach produkcji filmowej przy tej ekranizacji był jak na polskie kino wręcz ogromny, co przekłada się również na ilość miejsc, w których kręcono film. Oprócz Warszawy i jej okolic, “Pana Tadeusza” kręcono również w Sierpcu, Kazuniu, Twierdzy Modlin (wszystkie na Mazowszu), Smolnikach (Suwalszczyzna), Piotrkowie Trybunalskim, Oporowie (oba w województwie łódzkim) oraz Turowej Woli, gdzie do dzisiaj stoi filmowy dwór w Soplicowie.

“Dwór Sopliców”

Ciężko byłoby przenieść do Cichowa XIX-wieczny dwór z Turowej Woli, który wystąpił w ekranizacji “Pana Tadeusza”. Dlatego postanowiono wnieść tutaj jego kopię, dopełniając Filmowe Soplicowo o najbardziej charakterystyczny dla wielu osób obiekt szlacheckiego majątku.

skansen filmowy soplicowo dworek pan tadeusz film

Dwór w Turowej Woli nim wystąpił w filmie, został poddany pracom adaptacyjnym nadzorowanym przez scenografa Allana Starskiego, które odmieniły nieco kształt budowli. Dobudowano do niego m. in. alkierze, które sprawiały wrażenie jakby stały przy nim zawsze. To właśnie ten “ulepszony” dwór, był inspiracją i wzorem do stworzenia cichowskiego “Dworu Sopliców”.

skansen filmowy soplicowo skansen filmowy soplicowo cichowo
dworek pan tadeusz cichowo

Sam budynek dworu jest piękny ale charakteru dodają mu detale! Mam na myśli wykonane zdobienia, np. wokół okien czy bujną roślinność rosnącą u jego ścian a nawet porastającą jego ściany. Pięknie prezentują się również kwitnące kwiaty, zdobiące parapety dworu i rabaty dookoła budynku.

okno dworek skansen filmowy soplicowo
dworek skansen filmowy soplicowo
okno dworek cichowo

“Dwór Sopliców” oddano w 2011 roku i od tego czasu jest miejscem w którym organizowane są różne wydarzenia, spotkania czy uroczyści, również okazałe wesela w staropolskim klimacie.

Wsi spokojna…

Wydarzenia i wesela, którymi żyje od czasu do czasu Filmowe Soplicowo to jedno z oblicz tego miejsca. Mimo to Cichowo i Filmowe Soplicowo to miejsce na co dzień spokojne, gdzie leniwie płynie czas.

ogród słoneczniki cichowo soplicowo
przydrożny krzyż drewniany cichowo soplicowo

Dookoła zabudowań folwarku i dworu znajdziecie dużo zieleni. W Ptasim parku znajdziecie stary sad a tuż obok dworu, odtworzony ogródek Zosi. Gdzieniegdzie pośród zieleni znajdziecie kolejne pełne uroku i dodające klimatu, niewielkie elementy filmowej scenografii i nie tylko. To wszystko pozwala nam poznać bardzo przekonujące odtworzenie szlacheckiego folwarku z początku XIX wieku.

Miejsce wydarzeń, konferencji oraz ośrodek noclegowy

Jak już Wam wspominałem formalnym właścicielem skansenu jest Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne, które wraz z gospodarzem tego miejsca oraz innymi instytucjami i firmami, organizuje na jego terenie liczne i bardzo ciekawe wydarzenia. Wśród nich należy wymienić np. Triathlon Soplicowo, Zlot Zabytkowych Traktorów, Majówkę w Soplicowie czy zawody konne.

Do tego Filmowe Soplicowo oferuje również noclegi w pensjonacie “Gerwazy” i “Dworze Sopliców”, przestrzenie do organizacji spotkań, imprez czy konferencji oraz bogatą ofertę dla grup zorganizowanych np. szkolnych wycieczek.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Nie tylko Filmowe Soplicowo, czyli co tuż obok!

Choć niewątpliwie Filmowe Soplicowo jest największą atrakcją Cichowa, nie jest jedynym miejscem, które warto odwiedzić przybywając w to miejsce. Poznajcie co jeszcze ciekawego tutaj znajdziecie.

Miniaturowa kolejka parkowa

Tuż obok Filmowego Soplicowa swoją stację ma miniaturowa kolejka parkowa, będąca tak mała, że podróżuje się nią siedząc okrakiem na jej wagonikach.

cichowo kolejka wąskotorowa zabawka peron

Kolejka ma najwęższy w Polsce rozstaw szyn – tylko 240 mm podczas kiedy popularne wąskotorówki mają tory w rozstawie od 600 do 1000 mm. Kolejka jest tak mała, że dorosłym sięga do kolan, a mimo to bez problemu przewiezie nawet kilka osób. Pomysłodawcą, konstruktorem i właścicielem kolejki jest Pan Artur Matuszewski z Bieżynia. Lilipucia lokomotywa nosi imię ,,Grześ” i kursuje głównie w letnie weekendy. Więcej szczegółów znajdziecie na Facebooku.

Droga Przemyśleń

Kilkaset metrów od filmowego skansenu swój początek ma Droga Przemyśleń – urokliwa ścieżka o długości ok. 1 km, wiodąca wśród pól i łąk oraz przepełniona poetyckimi sentencjami, zachęcającymi do chwili zastanowienia

cichowo droga przemyśleń

Pomysłodawcą i twórcą tej atrakcji jest Paweł Buksalewicz, poeta i były włodarz Gminy Krzywiń. Pośród okazałych drzew i pięknych okoliczności przyrody, na drewnianych deskach znajdują się spisane sentencje i myśli autora ścieżki, pozwalające nam przypomnieć sobie o pięknie i mądrości poezji. Dodatkowo na trasie zlokalizowano kilka punktów widokowych, by móc nacieszyć oczy otaczającą, piękną przyrodą.

Cichowo. Klimatyczna miejscowość letniskowa

Cichowo samo w sobie zasługuje na kilka słów krótkiego opisu. Niewielka wieś położona nad Jeziorem Cichowo, skryta z dala od dużych miast stała się miejscem wręcz stworzonym do odpoczynku.

Jezioro Cichowo z plażą i kąpieliskiem
cichowo dom drewniany letnisko

Na terenie wsi znajdują się dwa ośrodki wypoczynkowe: Nad Brzegiem Ruczaju i Zacisze. Oba oferują ofertę noclegową oraz plażę nad brzegiem jeziora ze strzeżonymi kąpieliskami w sezonie letnim.

banery akcja tablica gmina krzywiń cichowo kąpielisko

Przy jednym z nich znajdziecie również tereny rekreacyjne, zaplecze gastronomiczne oraz sanitarne. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Gminy Krzywiń.

Mi w oczy rzuciła się świetnie przygotowania i chwytliwa kampania Gminy Krzywiń, której banery rozwieszone były przy plaży głównej w Cichowie. Doskonały pomysł, super wykonanie i co najważniejsze: edukacji nigdy zbyt wiele!

Atrakcje w najbliższej okolicy

Choć ten zakątek Wielkopolski nie jest turystycznie znacząco znany, skrywa on w sobie wiele ciekawych miejsc, które potrafią zaskoczyć. Oto kilka z nich!

Opactwo benedyktynów w Lubiniu
opactwo benedyktynów w lubiniu lubiń

Jeden z Pomników historii, perła architektury skrywająca w sobie wiele skarbów, która stoi w Lubiniu od ponad 1000 lat! Poznajcie je z mojego wpisu: Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Historia zapisana w murach!

Wiatrak koźlak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu

Kraina na której znajduje się Filmowe Soplicowo, słynie z wielu zachowanych drewnianych wiatraków, których dawnej było tutaj całe setki! Najbliżej położonym od Cichowa wiatrakiem, jest drewniany koźlak liczący sobie ponad 300 lat, stojący w Krzywiniu. Możecie poznać go z wpisu: Wiatrak w Krzywiniu

Nieco dalej, bo kilkadziesiąt kilometrów od Cichowa znajdziecie również takie atrakcje i ciekawe miejsca jak m. in.:

Bibliografia
  • oficjalna strona internetowa Filmowego Soplicowa, link, dostęp z dn. 27.10.2022,
  • oficjalna strona internetowa Gminy Krzywiń, link, dostęp z dn. 26.10.2022,
  • artykuł Skansen Filmowy Soplicowo w Cichowie na stronie ossolineum.pl, link, dostęp z 27.10.2022,
  • biogram Allan Starskiego w Wikipedii, link, dostęp z dn. 26.10.2022,
  • artykuł “Pan Tadeusz” nad Wisłą na stronie iotwock.info, link, dostęp z dn. 27.10.2022,
  • artykuł “Pan Tadeusz” W PLENERZE I W STUDIO w serwisie film.interia.pl, link, dostęp z dn. 27.10.2022,
  • biogram Marka Pinkowskiego w serwisie filmpolski.pl, link, dostęp z dn. 27.10.2022
  • artykuł Marek Pinkowski: Soplicowo ma już 23 lata na stronie koscianiak.pl, link, dostęp z dn. 27.10.2022,
  • artykuł Cichowo – filmowe Soplicowo w serwisie rmf.fm, link, dostęp z dn. 27.10.2022,
  • artykuł Cichowo – jezioro, kolejka, spokój na stronie psur.pl, link, dostęp z dn. 28.10.2022,
  • artykuł W Cichowie „Droga przemyśleń” Pawła Buksalewicza na stronie zlpwlkp.pl, link, dostęp z dn. 28.10.2022,

Poznajcie więcej ciekawych atrakcji w Wielkopolsce!

Cała Wielkopolska warta jest odkrycia! Może zaskoczę wielu z Was, ale dosłownie każdy jej zakątek skrywa w sobie coś ciekawego. Odnajdźcie kilka mikropodróżniczych inspiracji z moich wpisów, właśnie z Wielkopolski!

Po więcej wpisów z całej Wielkopolski zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę i tagu #województwo wielkopolskie.

Poznajcie niezwykłe miejsca w Wielkopolsce!

Opisy setek miejsc z całej Wielkopolski znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych oraz w kategorii tu byłem! Oto kilka z nich:

Po więcej zapraszam do praktycznych opisów w kategorii tu byłem, które przypisałem do do regionu: Wielkopolska!

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca