Kościół świętego Leonarda w Lubiniu

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu to świątynia wzniesiona w XIII wieku z fundacji miejscowego klasztoru benedyktynów, funkcjonującego po dzień dzisiejszy. Pierwotnie była to niewielka romańska świątynia z przylegającym do niej kwadratowym prezbiterium, zakończonym półkolistą absydą – charakterystyczną dla architektury romańskiej. Część romańskich murów wzniesionych z kamienia widać doskonale w bryle dzisiejszej świątyni, dzięki czemu łatwo nam wyobrazić sobie dawny jej wygląd.

W XVI wieku kościół przeszedł dużą przebudowę. Świątynie przebudowano w stylu gotyckim, podwyższając ją i wznosząc nową nawę od strony zachodniej. Fragmenty gotyckie nadbudowano w cegle, przez co stojąc pod świątynią łatwo określić nam zakres XVI-wiecznej przebudowy. W dalszych latach od strony północnej dobudowano gotycką zakrystię oraz nietypową wieżyczkę w północno-zachodnim narożniku świątyni.

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu jest dzisiaj cennym zabytkiem, wchodzącym w skład lubińskiego opactwa benedyktynów, który jest szczególnie cenny, ze względu na bardzo dobrze zachowany fragment romańskich murów, ułożonych z ciosów kamiennych. Świątynia jest obecnie kościołem filialnym parafii pw. Narodzenia NMP w Lubiniu, w którym odbywa się część mszy świętych.

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu

Lubiń, w pobliżu skrzyżowania Mickiewicza i Powstańców

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół świętego Leonarda w Lubiniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu to wyjątkowy zabytek architektury, ze szczególnie cennym zachowanym fragmentem romańskiej świątyni z XIII wieku.

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
2 / 5

Dla wielu z Was będzie to kościół jak kościół… Nieco większą atrakcją będzie dla znawców architektury czy historii.

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
4 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4.5 / 5

Minimalny ruch turystyczny. Zdecydowanie łatwiej natrafić na wiernych idących na mszę, niż turystów.

2.5 / 5

Niestety informacja dla turystów jest skromna: tablica informacyjna wraz z dodatkowymi kierunkowskazami.

5 / 5

Około 150 metrów od kościoła znajduje się bezpłatny parking, przygotowany również z myślą o odwiedzających Lubiń w celach turystycznych.

Do 10 minut.

Dla każdego, choć wyjątkowość tego miejsca docenią dopiero osoby dorosłe.

Dla każdego, choć warto wspomnieć że kościół zlokalizowano na niewielkim wzniesieniu, przez co droga do niego jest nieco stroma.

  • najstarsze fragmenty świątyni pochodzą z XIII wieku i są świetnym przykładem architektury romańskiej,
  • położenie blisko największej atrakcji Lubinia – opactwa benedyktynów,
  • wygodny parking w pobliżu,
  • wnętrza niedostępne dla ruchu turystycznego, do zobaczenia tylko przed / po mszach i nabożeństwach,
  • mało rozbudowana i uboga informacja dla turystów i podróżnych,

Jeżeli macie wystarczający “zapas” czasu, po zwiedzaniu opactwa benedyktynów w Lubiniu, wraz z bratem zakonnym możecie zobaczyć z zewnątrz również kościół świętego Leonarda w Lubiniu o którym dowiecie się wiele ciekawego. Niestety zobaczenie wnętrz możliwe jest tylko krótko przed i po mszach i nabożeństwach.

Kościół świętego Leonarda w Lubiniu

Wpis opublikowano: 1 października 2022, ostatnia modyfikacja treści: 1 października 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl