Wiatrak w Krzywiniu

Wiatrak w Krzywiniu
  • Marcin
  • 30 października 2022
Wiatrak w Krzywiniu

Wiatrak w Krzywiniu to młyn wietrzny, liczący sobie już ponad 320 lat! Dawnej w Krzywiniu stały 3 wiatraki koźlaki, spośród których do dzisiaj dotrwały dwa z nich. Jeden z nich, stojący przy ulicy Bojanowskiego wzniesiono w 1698 roku a w ostatnich latach gruntownie odrestaurowano, dzięki czemu odzyskał dawny blask i ponownie stał się ciekawym miejscem na mapie Krzywinia. Tym bardziej, że wraz z remontem wiatraka zadbano również o jego otoczenie, gdzie utworzono przestrzeń rekreacyjną. Przy wiatraku pojawił się niewielki amfiteatr, miejsce na ognisko oraz budynek socjalny z salką dydaktyczną. Dzięki takiem zagospodarowaniu terenu wokół wiatraka, miejsce to jest wręcz stworzone do organizacji spotkań, biesiad czy zajęć dydaktycznych “pod chmurką”.

Sam wiatrak to klasyczny wiatrak typu koźlak, których w okolicy Leszna stało dawniej bardzo wiele. W jego wnętrzach częściowo zachowało się dawne wyposażenie młyna wietrznego. Udostępnienie wnętrz wiatraka jak i całego obiektu możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z opiekunem (szczegóły na stronie internetowej Gminy Krzywiń).

 

 

region
lokalizacja

Krzywiń, ul. Edmunda Bojanowskiego 4

GALERIA

Wiatrak w Krzywiniu

Wiatrak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu
krzywiń młyn wietrzny
krzywiń młyn wietrzny

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Drewniany wiatrak w Krzywiniu to jeden z kilkunastu wiatraków w okolicy Leszna i jeden z setek, które przetrwały do naszych czasów w całym kraju. Na pewno wyróżnia się tym, w jaki sposób został odnowiony i jak zagospodarowano teren wokół niego, jednak to za mało by wyróżnić go bardziej niż jako jeden z wielu.

  • MOIM ZDANIEM

Pod wiatrak w Krzywiniu dotrą Ci, których interesuje sam dawny młyn wietrzny lub wydarzenia, organizowane na terenie wokół niego. Dla wielu, niestety nie będzie on żadną szczególną atrakcją…

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wiatrak w Krzywiniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Wiatrak w Krzywiniu


CENY

5 / 5

Wejście na teren wokół wiatraka i zobaczenie koźlaka z bliska nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Wiatrak w Krzywiniu nie jest szczególnie popularnym miejscem wśród turystów, dlatego zapewne będziecie tutaj sami lub tylko w towarzystwie miejscowych.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1.5 / 5

Brak elementów informacji turystycznej czy zaplecza turystycznego dedykowanego dla turystów. Jedyne plusy za tabliczkę “zabytek”, tabliczkę z numerem młynu wietrznego oraz ławki w amfiteatrze, gdzie można chwilę odpocząć.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Przy wiatraku znajduje się utwardzony, bezpłatny parking na około 5 samochodów. Szkoda, że wykorzystywany jest przez miejscowych, co powoduje że przyjezdni nie mogą na nim zaparkować…

POTRZEBNY CZAS

Do 10 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Drugi z krzywińskich wiatraków znajduje się na tyłach miejscowego cmentarza, pomiędzy ulicami: Dezyderego Chłapowskiego i Mostową.

Wiatrak w Krzywiniu

MOCNE STRONY

  • odrestaurowany wiatrak, liczący ponad 320 lat,
  • otoczenie wiatraka zagospodarowane jako przestrzeń rekreacyjną,
  • bezpłatny i utwardzony parking pod samym wiatrakiem,

SŁABE STRONY

  • wiatrak zamknięty, by zobaczyć wnętrze trzeba się z wyprzedzeniem umówić,
  • brak chociażby tablicy informacyjnej, która przybliżyła by historię wiatraka,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Tereny na południe od Poznania i okolice Leszna to niezwykle ciekawe tereny, które w wielu miejscach nadal czekają na odkrycie i docenienie przez podróżników. Poznajcie kilka moich wpisów z tych stron i przekonajcie się, jak bardzo jest tutaj ciekawie!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!