gosań

Wejście na Wzgórze Gosań (mapa, trasa, zdjęcia)


opublikowano: 17 sierpnia 2021
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Wzgórze Gosań to wyjątkowe miejsce w Wolińskim Parku Narodowym ale i na całym polskim wybrzeżu. To właśnie na jego zboczach znajduje się najwyższy klif nadmorski polskiego wybrzeża! Mimo tego, że jest jednym z listy polskich “NAJ”, nadal jest tutaj spokojnie i niezbyt tłumnie, choć dojście do niego jest banalne i krótkie. Zresztą przekonajcie się sami!

Wzgórze Gosań. Podstawowe informacje

Wzgórze Gosań to wzniesienie, położone około 4 kilometrów na północny-wschód od Międzyzdrojów, będących jednym z najpopularniejszych polskich kurortów na Bałtykiem. Jego wysokość to 93,4 m. n. p. m., co czyni je jednym z najwyższych wzniesień nadmorskich polskiego wybrzeża.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

Lokalizacja

Wzgórze Gosań znajduje się na wyspie Wolin, kilka kilometrów na północny-wschód od Międzyzdrojów. Jest jednym z licznych wzniesień Pasma Wolińskiego a położone nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego powoduje, że jego północne zbocze na skutek działania wód morskich, stało się urwiskiem (klifem).

Przyroda

Wzgórze porasta gęsty, mieszany las a całość znajduje się w granicach Wolińskiego Parku Narodowego. Najcenniejszym przyrodniczo na Gosaniu jest nadmorski klif abrazyjny, który jest najwyższym tego typu klifem na polskim wybrzeżu! Na skutek abrazji co roku morze zabiera około 1 metra lądu!

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Woliński Park Narodowy

gosań Woliński Park Narodowy

Historia

Wzgórze Gosań z racji swojego położenia i bycia doskonałym punktem widokowym, zostało wykorzystane militarnie. W latach 50. XX wieku na wzgórzu został zlokalizowany punkt obserwacyjny dla 17. Baterii Artylerii Stałej, której pozostałości można podziwiać niedaleko, bo na Białej Górze (ok. 1,5 km na południowy-zachód od Wzgórza Gosań).

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: dawne obiekty 17. Baterii Artylerii Stałej na Białej Górze

Do dnia dzisiejszego na szczycie wzniesienia pozostały dawne obiekty militarne: wysoka na 17 metrów, betonowa wieża obserwacyjna oraz betonowe schrony. Obecnie dawne obiekty popadają w ruinę i są jedynie doraźnie zabezpieczane, by nie stwarzały zagrożenia dla osób odwiedzających to miejsce.

Jak wejść na Wzgórze Gosań?

Na Wzgórze Gosań możemy się dostać tylko od strony lądu. Niestety mimo, że wzdłuż plaży biegnie czerwony szlak turystyczny, nie można z niego odbić na szczyt, ponieważ na naszej trasie pojawiłoby się urwisko (klif), czyli teren bardzo trudny i zbyt cenny przyrodniczo.

Proponowana trasa

Tak naprawdę jedyną drogą, którą dotrzemy do szczytu Wzgórza Gosań jest ścieżka biegnąca od drogi wojewódzkiej nr 102, biegnącej w okolicy. Z racji, że cały ten teren jest włączony do Wolińskiego Parku Narodowego, inne ścieżki i drogi prowadzące do Wzgórza Gosań są zamknięte dla ruchu turystycznego.

Na Wzgórze Gosań nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny lub ścieżka, dlatego należy trzymać się ścieżki prowadzącej do szczytu i nie schodzić z niej. Nie jest to trudne, ponieważ trasa to szeroka, prosta leśna droga.

Parking

Przy głównej drodze przebiegającej w okolicy (DW102, odcinek: Międzyzdroje – Wisełka), zlokalizowano duży i utwardzony parking z którego do szczytu dojdziemy leśną ścieżka.

Trudność trasy

Trasa prowadzi leśną, szeroką ścieżką która przez większość jest płasta lub delikatnie wznosi się do góry. Dopiero bliżej samego szczytu będziemy musieli pokonać kilkadziesiąt ziemnych schodów, wzmocnionych deskami. Ogólne rzecz biorą, trasa jest krótka, prosta i poradzi z nią sobie nawet małe dziecko.

Zdobywamy Wzgórze Gosań!

A oto krótki opis naszej “wspinaczki” na Wzgórze Gosań, którą oczywiście odbyliśmy przy okazji pobytu w Międzyzdrojach. Po przyjeździe na parking i pozostawieniu samochodu, ruszyliśmy zgodnie z drogowskazem ku wierzchołkowi Gosania.

wzgórze gosań

Do pokonania mieliśmy prawie pół kilometra, co zajęło nam niecałe 10 minut. Trasa jak już wypominałem prowadziła szeroką, leśną ścieżką.

wzgórze gosań
wzgórze gosań

Ostatnie kilkaset metrów prowadzi po ziemnych, wzmocnionych drewnem schodach. Dla większości z nas, nie będą one stanowiły żadnej trudności. Po ich pokonaniu dochodzimy do wierzchołka.

Na szczycie:)

Pierwszym obiektem, który ukarze się naszym oczom na szczycie Wzgórza Gosań, będzie dawna wieża obserwacyjna. Jej zarys będzie doskonale widoczny na coraz większym błękicie nieba, wyłaniającym się spośród drzew.

wzgórze gosań

Po wejściu na płaski wierzchołek wzgórza, staniemy tuż obok drewnianej wiaty oraz tablic informacyjnych, przygotowanych przez Woliński Park Narodowy.

Co za widok!

Po stanięciu na krawędzi klifu, nikt nie ma złudzień dlaczego to jeden z punktów widokowych na terenie wyspy Wolin! Rozległa panorama Zatoki Pomorskiej robi niesamowite wrażenie, które dodatkowo potęguje wysokość nadmorskiego klifu.

gosań wycieczki z międzyzdrojów

Dla takich widoków warto wybrać się w to miejsce! Wyjątkowo malowniczo wygląda również dawna wieża obserwacyjna, stojącą niemal nad urwiskiem.

gosań

Widok na drugą stronę urwiska również wygląda cudownie! Zielony, niski las dosłownie jest skąpany w błękicie morskiej wody.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Dookoła szczytu

Wierzchołek to nie tylko widok i dawna wieża obserwacyjna. Dzięki temu, że dookoła dawnych obiektów militarnych wytyczono ścieżkę, możemy chwilę przespacerować się po szczycie wzgórza. Dzięki temu dojdziemy do pozostałych, dawnych umocnień militarnych, czyli schronów. Dostęp do nich nie jest już możliwy, zostały one zabezpieczone by nikomu swoim złym stanem technicznych nie wyrządziły krzywdy.

wzgórze gosań

Pamiętajcie, że całe Wzgórze Gosań znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, przez co możemy poruszać się tylko dopuszczonymi do ruchu turystycznego ścieżkami. Właśnie dlatego, dla przypomnienia nam tej podstawowej zasady, na szczycie Gosania znajdziemy również takie tablice.

Czas wracać…

Po kilkudziesięciu minutach na samym wierzchołku wzgórza, przyszedł czas ruszać z powrotem. Tym razem, co jest logiczne czekało nas zejście do zaparkowanego przy głównej drodze samochodu, dokładnie tą samą trasą, którą dotarliśmy wcześniej na szczyt wzniesienia.

Niestety jak to bywa podczas wędrowania z maluchem, w drodze powrotnej trzeba było wspomóc najmłodszego wędrowca. Mimo, że trasa jest naprawdę bardzo prosta i krótka, wcześniejsze atrakcje dnia, skutecznie zmęczyły naszego synka i właśnie na zejściu ze Wzgórza Gosań, pomoc była niezbędna.

Jednak podkreślę to jeszcze raz, wejście na Gosań to doskonała propozycja dla dzieci! Kto wie, może właśnie na tym niepozornym podejściu złapią “górskiego” bakcyla:)

Nasza krótka wycieczka na Wzgórze Gosań dobiegła końca na parkingu przy głównej drodze, jednak nie było żadnym problemem, znaleźć w okolicy kolejnego ciekawego miejsca, by ruszyć dalej i poznawać niezwykłą wyspę Wolin! Poznajcie co jeszcze ciekawego znajdziecie w tych stronach – szczegóły niżej!

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Wyspa Wolin to niezwykle ciekawe miejsce, kryjące w sobie dziesiątki miejsc wartych odwiedzenia! Oto kilka kolejnych wpisów i opisów miejsc z tego zakątka Polski, które warto przeczytać i poznać, by znaleźć kolejne pomysły na podróżowanie i poznawanie tych stron!

Więcej wpisów z tego rejonu Polski, znajdziesz pod tagiem #województwo zachodniopomorskie!

Poznaj ciekawe miejsca w okolicy!

Więcej opisów miejsc, znajdziecie w kategorii tu byłem, gdzie oznaczyłem je tagiem #międzyzdroje!

Podróżuj efektywnie! Poznaj moje poradniki turystyczne!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu