jarmark bożonarodzeniowy w poznaniu

Betlejem Poznańskie czyli jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu


Jak w wielu polskich miastach, również i w Poznaniu na okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, na jednym z dużych placów w centrum miasta powstaje jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok, klimat i atrakcje, dzięki którym możemy poczuć magię świąt jeszcze bardziej. W tym wpisie, krótko opowiem Wam o Betlejem Poznańskim, czyli świątecznym jarmarku w stolicy Wielkopolski.

Betlejem Poznańskie – jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

Betlejem Poznańskie, bo tak nazywa się poznański jarmark bożonarodzeniowy, to świąteczny festyn organizowany przez Miasto Poznań.

Gdzie odbywa się jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu?

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu niemal co roku zmienia swoją lokalizację. Kilka lat temu co roku odbywał się na poznańskim Starym Rynku oraz Placu Wolności. Obecnie w związku z remontem Starego Rynku, sercem jarmarku został Plac Wolności a dodatkowo, część atrakcji rozlokowana została po innych miejscach w mieście. W 2021 roku jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu odbywał się również na wyremontowanym Rynku Łazarskim oraz w City Parku, w pobliżu hali Arena.

betlejem poznańskie jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
jarmarko bożonarodzeniowy poznań

Kiedy trwa Poznańskie Betlejem?

Zazwyczaj Betlejem Poznańskie rozpoczyna się około miesiąca przez świętami Bożego Narodzenia i trwa do samych świąt. Ważne, że jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu czynny jest w każdy dzień tygodnia.

Atrakcje jarmarku

Na poznańskim jarmarku bożonarodzeniowym zawsze możemy liczyć na kubek grzanego wina, pieczone serki z grilla oraz ciekawe iluminacje świetlne. Obok nich zazwyczaj znajdziemy również gospodę ze swojskim jadłem, atrakcje dla dzieci (np. karuzele) oraz kramy z szeroko pojętym rękodziełem i wyrobami “ekskluzywnymi”.

betlejem poznańskie jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu gospoda

Największą atrakcją Betlejem Poznańskiego jest jednak możliwość poczucia tej sławnej “magii świat“! Tysiące światełek, kolorowe iluminacje oraz roznoszące się po jarmarku zapachy, każdego kto go odwiedza przenosi na chwilę w całkowicie inne miejsce, oderwane od rzeczywistości i codziennych problemów. Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu, jak i w każdym innym miejscu, niezależnie od atrakcji, daje na przede wszystkim namiastkę aury rodzinnej wigilijnej kolacji i atmosfery świąt.

Poznań Ice Festival

Pięknym i unikalnym wydarzeniem jarmarku w Poznaniu jest Festiwal Rzeźby Lodowej, podczas którego artyści z całego świata tworzą niezwykłe rzeźby z lodu. Niezwykle efektownie wygląda sam proces rzeźbienia ale również ukończone, podświetlone kolorowymi lampami rzeźby. Na długo zapamiętacie ten widok!

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu – ceny

Co roku słyszy się o tzw. paragonach grozy na poznańskim jarmarku i niestety jest w nich nieco prawdy… Trzeba uczciwie przyznać, że ceny na jarmarku świątecznym do najniższych nie należą. W 2021 roku cena za kubek grzanego wina oscylowała w granicach 15 zł (+ kolejne 15 zł kaucji za jarmarkowy kubek, który możemy zabrać do domu lub oddać i odzyskać kaucję). Podobnie wyglądają ceny pozostałych atrakcji czy produktów, które mówiąc wprost są z reguły wyższe niż ceny “regularne”, które możemy spotkać w innych miejscach czy sklepach.

jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
jarmarko bożonarodzeniowy poznań

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu moim zdaniem…

Jako mieszkaniec Poznania oczywiście jestem dumny, że w moim mieście również organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy. Widać, że wiele pracy włożono w jego utworzenie i stworzenie niezwykłej atmosfery, jednak mimo tego jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu ma swoje zalety ale również wady…

Co na plus?

Zacznę od pozytywów, bo jest się czym chwalić! Sercem jarmarku jest Plac Wolności na którym znajdziemy najwięcej świątecznych kramów, piękną piramidę bożonarodzeniową, stylową gospodę oraz tysiące światełek, tworzących niepowtarzalny klimat! Do tego również kilka atrakcji dla najmłodszych takich jak karuzele, kolejki itp. Atutem tego miejsca jest lokalizacja, która jest dobrze skomunikowany a dodatkowo pod płytą placu znajduje się podziemny parking.

Oczywiście najbardziej magicznie było zawsze na Starym Rynku w Poznaniu, ale obecnie ze względu na jego remont, jarmark częściowo rozlokowano po innych dzielnicach miasta, co też było bardzo dobrym posunięciem. Dzięki temu mamy dwa dodatkowe mini jarmarki, w których znajdziemy również ciekawe atrakcje oraz kolorowe kramy! Poniżej zdjęcia karuzeli weneckiej, którą w 2021 roku ustawiono na Rynku Łazarskim.

betlejem poznańskie jarmark pożonarodzeniowy w poznaniu karuzela wenecka

W Poznańskim Betlejem znajdziemy wszystko, co jest typowe dla tego typu eventów, dzięki czemu będziemy mogli doznać wszystkich uroków i atrakcji grudniowego jarmarku świątecznego.

A co z minusów?

By nie było zbyt słodko, trzeba uderzyć się w pierś… Po pierwsze Betlejem Poznańskie jest za małe i zbyt ciasne jak na ciągnące do niego (szczególnie weekendy) tłumy chętnych. Z tego powodu czasami trudno o spokojny spacer wśród kramów, chwilę spokoju by wypić grzańca lub porozmawiać w gronie znajomych czy bliskich. Ze względu na tłum również kolejki do atrakcji potrafią robić się zniechęcająco długie…

betlejem poznańskie jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

Szczególnie tłum doskwiera w weekendy, kiedy to szczerze odradzam Wam odwiedzać jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu. W dni robocze Betlejem Poznańskie odwiedza znacznie mniej osób, dzięki czemu możemy się bardziej nim nacieszyć i skorzystać z większej ilości atrakcji. Szczególnie to ważne, gdy planujecie odwiedzić jarmark ze swoimi pociechami…

Mimo wszystko wpadnijcie!

Mimo tego wszystkiego zachęcam Was do odwiedzenia Betlejem Poznańskiego. Podpowiadam jednak, by móc skorzystać z jego uroków koniecznie odwiedźcie go w tygodniu, kiedy krąży po nim znacznie mniej osób niż w weekendy. Unikniecie wtedy kolejek, ścisku i hałasu, co bardzo psuje ogólny odbiór i wspomnianą “magię”.

Więcej bieżących informacji o Betlejem Poznańskim dowiecie się z:

jarmarko bożonarodzeniowy poznań

Nadchodzą chude lata…

A niestety najbliższe lata z racji wspomnianego wcześniej remontu serca miasta ale i serca jarmarku, czyli Starego Rynku, Poznańskie Betlejem skazane jest na reorganizację. Niestety z tego powodu niedoskonałości, o których pisałem wyżej ciężko będzie poprawić w najbliższym czasie…

Mimo to trzymam mocno kciuki, by po zakończeniu remontu Starego Rynku jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu rozrósł się i zyskał przestrzeń aby wszystkie atrakcje znalazły swoje miejsce a my zyskaliśmy możliwość swobodnego poruszania się po nim i naładowania wewnętrznych akumulatorów aurą świąt, które na pewno estetycznie i klimatyczne są najpiękniejszymi w roku.

… które możemy mimo wszystko nieco osłodzić!

W 2020 roku powstał na poznańskim Golęcinie przepiękny Park Iluminacji! Możemy wybrać się do Magicznego Lasu na ponad godzinny spacer wśród tysięcy światełek, które zachwycą każdego! Więcej o nim przeczytacie we wpisie: Magiczny Las w Poznaniu – świetlny spektakl jak z bajki!

Poniżej dwa zdjęcia z Magicznego Lasu, który naprawdę robi niesamowite wrażenie!

Lumina Park w Poznaniu
Lumina Park w Poznaniu Magiczny Las w Poznaniu Lumina Park Magiczny Las w Poznaniu Lumina Park

Poznajcie lepiej Poznań!

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu trwa tylko około miesiąca ale poznań jest ciekawy i piękny przez cały rok! Poznajcie kilka moich wpisów o Poznaniu, w których opisuje dla Was najciekawsze jego zakątki! Więcej wpisów znajdziecie oznaczonych tagiem #poznań.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca