Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Usytuowane nad wysokim brzegiem rzeki Warty, w budynkach dawnego klasztoru franciszkanów Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej jest lokalną placówką muzealną, przybliżającą lokalne zabytki, historię i tradycje. Zajmuje ona pomieszczenia dawnego refektarza, kuchni zakonnej, piwnice oraz krużganki w których znajdują się również cenne, zabytkowe freski. Najważniejsza jest jednak ekspozycja muzealna, dzięki której poznamy dzieje Pyzdr i okolicznych terenów.

Muzeum Regionalne zostało utworzone w 1957 roku i pierwotnie znajdowało się w zabytkowym domu podcieniowym. Niecałe 30 lat później muzeum przeniesiono do obecnego obiektu, gdzie obecnie w muzealnych murach znajdziemy również wystawy zbiorów archeologicznych, numizmatycznych, dokumentów czy wyrobów rzemieślniczych a także militariów z okresu powstania styczniowego. Cała wystawa muzeum została podzielona na trzy zespoły tematyczne: dzieje miasta, zbiory etnograficzne oraz dzieje konwentu pyzdrskiego.

Od roku 2018 muzeum posiada również w zarządzie swoją pierwszą siedzibę, czyli wspomniany dom podcieniowy na rynku, który po nabyciu go od wcześniejszych Właścicieli, został poddany pracom remontowym i obecnie w jego wnętrzach możemy oglądać wystawę poświęconą m. in. czasom panowania Piastów w Polsce.

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Choć każde muzeum regionalne, również Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w zamyśle i realizacji wystawy są podobne do siebie. Unikalna jest ekspozycja, bo odnosi się do lokalnej historii.

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej ciekawe miejsca w pyzdrach
Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
3 / 5

Muzea regionalne warto odwiedzać, przybliżają lokalną historię, tradycje, obyczaje i najciekawsze miejsca a tego wszystkiego w Pyzdrach nie brakuje! Nie wierzycie? Spójrzcie na mural historyczny, a to tylko zwiastun:)

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
4 / 5

4 / 5

Bardzo przystępne ceny za wejście do muzeum.

4 / 5

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej odwiedza raczej niewielu turystów.

4 / 5

Na mieście znajdziemy wiele drogowskazów kierujących do muzeum, dzięki czemu trafimy do niego bez większych problemów. W samym muzeum również znajdziemy dobrze przygotowaną informację turystyczną, choć są małe niedociągnięcia, jak na przykład brak informacji przy armacie i dawnym słupie granicznym, które znajdują się na zewnątrz budynku.

4.5 / 5

Dużo, bezpłatnych miejsc parkingowych znajduje się na pobliskim Rynku w Pyzdrach.

Od 30 minut do godziny.

Dla każdego, choć samo muzeum będzie mało atrakcyjne dla najmłodszych dzieci.

Osoby o obniżonej sprawności, które chcą zobaczyć muzealne wystawy powinny skorzystać z pomocy innych osób, ponieważ zarówno dotarcie do budynku muzeum jak i same wnętrza nie są w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  • ekspozycja dotycząca lokalnej historii,
  • dobry punkt wprowadzający do późniejszego zwiedzania miasta i okolic,
  • położenie niemal w centrum miasta oraz w pobliżu najważniejszych atrakcji i ciekawych miejsc,
  • zamknięte w poniedziałek, co jest typowe dla obiektów muzealnych

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej to nie tylko muzeum w dawnym budynku klasztornym ale również wspomniany dom podcieniowy i wiatrak holenderski, znajdujący nieco na obrzeżach miasta.

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Wpis opublikowano: 30 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 31 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl