Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
  • Marcin
  • 31 lipca 2021
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to zabytkowy zespół budynków dawnego klasztoru franciszkańskiego, który do XIX wieku pełnił swoją pierwotną funkcję. Obecnie kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela jest jedną z dwóch świątyń w Pyzdrach, obok kościoła Najświętszej Maryi Panny, które górują nad całym miastem i wyróżniają się w jego panoramie. Powstały w XIV wieku kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach należy do najstarszych zabytków architektury franciszkańskiej w Wielkopolsce, choć pierwsze wzmianki o kościele w tym właśnie miejscu pochodzą już z XIII wieku.

Obecny wygląd świątyni to wynikowa wielu przebudów, odbudów i remontów które miały miejsce na przestrzeni wieków. Największy wpływ na obecny wygląd zespołu klasztornego miał XVII i XVIII wiek, kiedy to kościół zyskał wieżę a klasztor czworoboczną formę z wewnętrznym wirydarzem, która była bardzo charakterystyczna dla klasztorów… cysterskich, czego przykładem może być pobliskie opactwo w Lądzie. Dalsze prace remontowe i renowacyjne, prowadzone już w XX wieku wprowadziły kolejne zmiany i znacznie przyczyniły się do dzisiejszego wyglądu świątyni i dawnego klasztoru. Obecnie kościół jest świątynią filialną parafii, której główną świątynią jest pobliski kościół NMP. We wschodnim skrzydle dawnego klasztoru, usytuowanego na skarpie nad Wartą, znajduje się Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.

Ze skarpy na której szczycie znajduje się kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach, możemy zejść do rzeki stylowymi schodami, które doprowadzą nas do urokliwej mariny w Pyzdrach.

region
lokalizacja

Pyzdry, ul. Kaliska 25

GALERIA

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to ciekawy zabytek, jednak podobny do innych o tożsamym charakterze. Zespołów budynków klasztornych, nawet w samej Wielkopolsce, jest wiele a kompleks w Pyzdrach jest jednym z nich.

  • MOIM ZDANIEM

Zespół zabudowań poklasztornych w Pyzdrach nie jest wybitną atrakcją turystyczną i dla wielu nie będzie ona wystarczająco ciekawa, dlatego dopiero jak zwiedziłeś już inne ciekawsze miejsca w okolicy, zawitaj i zobacz kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.6 / 5

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach


CENY

5 / 5

Wejście do kościoła jest bezpłatne. Oczywiście wejście do Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, mieszczącego się w jednym ze skrzydeł klasztoru to już odrębna sprawa.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Bardzo niewielu, choć można ich spotkać.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1 / 5

Nie znalazłem żadnej konkretnej informacji turystycznej a szkoda, bo przecież kościół ten znajduje się przy szlaku św. Jakuba.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Dużo, bezpłatnych miejsc parkingowych znajduje się na pobliskim Rynku w Pyzdrach.

POTRZEBNY CZAS

Od kilku do kilkunastu minut w zupełności wystarczy by zobaczyć wnętrze świątyni oraz cały pofranciszkański kompleks  z zewnątrz.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla wielu z nas trywialne kilka schodów przed świątynią nie jest żadną przeszkodą, niestety dla osób niepełnosprawnych mogą być problemem uniemożliwiającym poznanie świątyni.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Franciszkanie po kasacie klasztoru w 1864 roku nie powrócili już nigdy do Pyzdr. Obecnie najbliższe klasztory franciszkańskie znajdują się w Jarocinie, Gnieźnie i najmniejszym z nich, odległym o niecałe 30 kilometrów, Choczu.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

MOCNE STRONY

  • malownicze położenie, tuż nad Wartą,
  • położenie w centrum miasta, bardzo blisko innych ciekawych miejsc,
  • wygodny parking na pobliskim rynku,

SŁABE STRONY

  • niemal brak jakiejkolwiek informacji turystycznej,
  • otwarty jedynie w okolicach nabożeństw i mszy

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!