tu byłem

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to zabytkowy zespół budynków dawnego klasztoru franciszkańskiego, który do XIX wieku pełnił swoją pierwotną funkcję. Obecnie kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela jest jedną z dwóch świątyń w Pyzdrach, obok kościoła Najświętszej Maryi Panny, które górują nad całym miastem i wyróżniają się w jego panoramie. Powstały w XIV wieku kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach należy do najstarszych zabytków architektury franciszkańskiej w Wielkopolsce, choć pierwsze wzmianki o kościele w tym właśnie miejscu pochodzą już z XIII wieku.

Obecny wygląd świątyni to wynikowa wielu przebudów, odbudów i remontów które miały miejsce na przestrzeni wieków. Największy wpływ na obecny wygląd zespołu klasztornego miał XVII i XVIII wiek, kiedy to kościół zyskał wieżę a klasztor czworoboczną formę z wewnętrznym wirydarzem, która była bardzo charakterystyczna dla klasztorów… cysterskich, czego przykładem może być pobliskie opactwo w Lądzie. Dalsze prace remontowe i renowacyjne, prowadzone już w XX wieku wprowadziły kolejne zmiany i znacznie przyczyniły się do dzisiejszego wyglądu świątyni i dawnego klasztoru. Obecnie kościół jest świątynią filialną parafii, której główną świątynią jest pobliski kościół NMP. We wschodnim skrzydle dawnego klasztoru, usytuowanego na skarpie nad Wartą, znajduje się Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.

Ze skarpy na której szczycie znajduje się kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach, możemy zejść do rzeki stylowymi schodami, które doprowadzą nas do urokliwej mariny w Pyzdrach.

region:

lokalizacja: Pyzdry, ul. Kaliska 25

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

zdjęcia

unikalność

2/5

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to ciekawy zabytek, jednak podobny do innych o tożsamym charakterze. Zespołów budynków klasztornych, nawet w samej Wielkopolsce, jest wiele a kompleks w Pyzdrach jest jednym z nich.

moim zdaniem

2/5

Zespół zabudowań poklasztornych w Pyzdrach nie jest wybitną atrakcją turystyczną i dla wielu nie będzie ona wystarczająco ciekawa, dlatego dopiero jak zwiedziłeś już inne ciekawsze miejsca w okolicy, zawitaj i zobacz kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

mapa

oceny

średnia ocena
3.6/5

ceny

5/5

Wejście do kościoła jest bezpłatne. Oczywiście wejście do Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, mieszczącego się w jednym ze skrzydeł klasztoru to już odrębna sprawa.

ilość turystów

4.5/5

Bardzo niewielu, choć można ich spotkać.

infrastruktura turystyczna

1/5

Nie znalazłem żadnej konkretnej informacji turystycznej a szkoda, bo przecież kościół ten znajduje się przy szlaku św. Jakuba.

przydatne informacje

potrzebny czas

Od kilku do kilkunastu minut w zupełności wystarczy by zobaczyć wnętrze świątyni oraz cały pofranciszkański kompleks  z zewnątrz.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Dużo, bezpłatnych miejsc parkingowych znajduje się na pobliskim Rynku w Pyzdrach.

dostępność

Dla wielu z nas trywialne kilka schodów przed świątynią nie jest żadną przeszkodą, niestety dla osób niepełnosprawnych mogą być problemem uniemożliwiającym poznanie świątyni.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Franciszkanie po kasacie klasztoru w 1864 roku nie powrócili już nigdy do Pyzdr. Obecnie najbliższe klasztory franciszkańskie znajdują się w Jarocinie, Gnieźnie i najmniejszym z nich, odległym o niecałe 30 kilometrów, Choczu.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

mocne strony

  • malownicze położenie, tuż nad Wartą,
  • położenie w centrum miasta, bardzo blisko innych ciekawych miejsc,
  • wygodny parking na pobliskim rynku,

słabe strony

  • niemal brak jakiejkolwiek informacji turystycznej,
  • otwarty jedynie w okolicach nabożeństw i mszy

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x