Kościół pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach

Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach

Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach to tzw. fara pyzdrska, której powstanie datowane jest na XIV wiek (ponoć fundatorem miał być sam król Kazimierz Wielki) lub 2 poł. XV wieku, co uznaje się za bardziej prawdopodobne. Na przełomie XVIII i XIX wieku świątynia została dwukrotnie uszkodzona przez pożary, jednak po koniec XIX kościół został poddany gruntownym pracom remontowym i restauracyjnym. Ostatnie generalne prace remontowe przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego oraz lata 50. XX wieku, których efekty możemy obecnie podziwiać.

Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach z daleka prezentuje się bardziej jak warownia, za sprawą wieży, zakończonej charakterystycznymi dla dawnych obiektów obronnych blankami niż miejsce kultu religijnego. Nie jest to jednak pojedyncza fanaberia architekta a charakterystyczny detal dla stylu neogotyckiego, do którego obecnie możemy przypisać wieżę kościelną.

Obecnie to kościół parafialny, zlokalizowany w niedalekiej odległości od pyzdrskiego rynku oraz innych interesujących miejsc miasta, jak. np. marina w Pyzdrach czy mozaikowe schody!

Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach

Pyzdry, ul. Kaliska 25

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Mimo bardzo nietypowej wieży, sprawiającej wrażenie średniowiecznej warowni a nie wieży kościelnej, sam kościół pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach jest jednym z setek podobnych do siebie świątyń w Polsce.

Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach

Kościół pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach
Kościół pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach
Kościół pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach
ciekawe miejsca w pyzdrachh
2 / 5

Jeden z wielu kościołów, który jednak z zewnątrz wyróżnia się architekturą. Mimo wszystko to za mało by stwierdzić, że warto zobaczyć…

Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach
3.7 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4.5 / 5

Niewielu turystów, za to w czasie nabożeństw czy mszy spotkamy parafian.

1.5 / 5

Niestety nie znajdziemy tutaj informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia.

5 / 5

Możemy zaparkować na ul. Farnej, tuz pod samą świątynią lub na pobliskim rynku. Obie opcje są bezpłatne.

Maksymalnie do 10-15 minut.

Dla każdego.

Do kościoła prowadzi kilka małych stopni i będzie to jedyny problem dla osób z niepełnosprawnościami.

  • wygodny parking tuż pod świątynią,
  • charakterystyczna wieża,
  • podobieństwo do wielu innych obiektów sakralnych w okolicy,
  • brak informacji turystycznej,
  • ograniczone godziny, kiedy można zobaczyć wnętrze światyni,

Tak, to właśnie kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach przez wielu uważany jest za zamek w Pyzdrach. Powodem jest oczywiście charakterystyczna wieża, górująca nad miastem i dobrze widoczna z głównej drogi przebiegającej przez miasto.

Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach

Wpis opublikowano: 29 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 29 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl