Rynek w Pyzdrach

Rynek w Pyzdrach

Rynek w Pyzdrach to centralny plac miasta, otoczony małomiasteczkową zabudową z której na szczególną uwagę zasługują zabytkowe budynki nawet z XVIII wieku, jak np. dom podcieniowy, będący obecnie jednym z miejsc wystawienniczych regionalnego muzeum w Pyzdrach. Jest to przykład typowego placu miejskiego, charakterystycznego dla miast położonych na polskich nizinach, cechujących się znaczną wielkością, niską zabudową dookoła i niewielkim skwerem zieleni.

W centrum rynku znajduje się niewielki park (skwer) w którym znajduje się pamiątkowy głaz narzutowy z okazji 700-lecia miasta oraz obelisk z rzeźbą Bolesława Pobożnego, który uznawany jest za założyciela miasta. Z rynku bardzo dobrze widoczne są górujące nad miastem dwa kościoły: parafialny pw. Narodzenia NMP z charakterystyczną ceglaną wieżą oraz dawny kościół poklasztorny. Rynek w Pyzdrach jest również dobrym miejscem do zaparkowania swojego samochodu i ruszenia z niego w spacer po mieście.

Ciekawostką, w mojej ocenie bardzo interesujące zarówno w treści jak i formie są tablice informacyjne, umieszczone w rozmieszczonych na rynku ławkach. Jak wygląda taka tabliczka informacyjna możecie zobaczyć na poniżej udostępnionym zdjęciu. Podobna forma informacji turystycznej znajduje się również w innych miejscach, np. punkcie widokowym w Pietrzykowie.

Dokładną lokalizację miejsca: Rynek w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Rynek w Pyzdrach to przykład typowego centralnego placu miejskiego, który choć posiada unikalne budowle lub elementy, całościowo nie wyróżnia się na tle innych, podobnych miejsc.

Rynek w Pyzdrach

Rynek w Pyzdrach
Rynek w Pyzdrach
Rynek w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach
2 / 5

Choć z racji położenia i obiektów znajdujących się przy nim, zapewne odwiedzicie rynek w Pyzdrach. Nie zrobi na Was “wow!” ale jeżeli tylko będziecie mieć nadmiar czasu, warto poświęcić mu kilka chwil.

Rynek w Pyzdrach
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3.5 / 5

Samych turystów jest niewielu, rynek jednak tętni normalnym, codziennym życiem mieszkańców miasta.

4.5 / 5

Za bardzo ciekawą formę informacji, znajdujących się na ławkach ale również treść tej informacji, należy docenić to co zostało przygotowane. Warto wspomnieć również o tablicy Szlaku Piastowskiego, którą znajdziecie w pobliżu domu podcieniowego.

5 / 5

Dookoła rynku znajduje się wiele darmowych miejsc parkingowych.

Maksymalnie 5-10 minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • małomiasteczkowa, częściowo zabytkowa zabudowa otaczająca rynek,
  • wygodny parking,
  • miejsce tętniące codziennym życiem mieszkańców,

Rynek w Pyzdrach w najbliższym czasie czeka generalna przebudowa! W marcu 2021 roku Gmina Pyzdry otrzymała dofinansowane, które pozwoli rozpocząć dalsze prace. W ramach przebudowy rynek ma zyskać nowy układ komunikacyjny, elementy małej architektury, oraz nową nawierzchnię, wpisującą się bardziej w historyczny aspekt miejsca. Więcej możecie przeczytać na oficjalnych stronach miasta oraz mediach lokalnych (1) (2).

Rynek w Pyzdrach

Wpis opublikowano: 30 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 31 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl