Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
  • Marcin
  • 30 sierpnia 2021
Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Usytuowane nad wysokim brzegiem rzeki Warty, w budynkach dawnego klasztoru franciszkanów Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej jest lokalną placówką muzealną, przybliżającą lokalne zabytki, historię i tradycje. Zajmuje ona pomieszczenia dawnego refektarza, kuchni zakonnej, piwnice oraz krużganki w których znajdują się również cenne, zabytkowe freski. Najważniejsza jest jednak ekspozycja muzealna, dzięki której poznamy dzieje Pyzdr i okolicznych terenów.

Muzeum Regionalne zostało utworzone w 1957 roku i pierwotnie znajdowało się w zabytkowym domu podcieniowym. Niecałe 30 lat później muzeum przeniesiono do obecnego obiektu, gdzie obecnie w muzealnych murach znajdziemy również wystawy zbiorów archeologicznych, numizmatycznych, dokumentów czy wyrobów rzemieślniczych a także militariów z okresu powstania styczniowego. Cała wystawa muzeum została podzielona na trzy zespoły tematyczne: dzieje miasta, zbiory etnograficzne oraz dzieje konwentu pyzdrskiego.

Od roku 2018 muzeum posiada również w zarządzie swoją pierwszą siedzibę, czyli wspomniany dom podcieniowy na rynku, który po nabyciu go od wcześniejszych Właścicieli, został poddany pracom remontowym i obecnie w jego wnętrzach możemy oglądać wystawę poświęconą m. in. czasom panowania Piastów w Polsce.

region
lokalizacja

Kaliska 25a, Pyzdry

GALERIA

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej ciekawe miejsca w pyzdrach
Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Choć każde muzeum regionalne, również Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w zamyśle i realizacji wystawy są podobne do siebie. Unikalna jest ekspozycja, bo odnosi się do lokalnej historii.

  • MOIM ZDANIEM

Muzea regionalne warto odwiedzać, przybliżają lokalną historię, tradycje, obyczaje i najciekawsze miejsca a tego wszystkiego w Pyzdrach nie brakuje! Nie wierzycie? Spójrzcie na mural historyczny, a to tylko zwiastun:)

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej


CENY

4 / 5

Bardzo przystępne ceny za wejście do muzeum.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej odwiedza raczej niewielu turystów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Na mieście znajdziemy wiele drogowskazów kierujących do muzeum, dzięki czemu trafimy do niego bez większych problemów. W samym muzeum również znajdziemy dobrze przygotowaną informację turystyczną, choć są małe niedociągnięcia, jak na przykład brak informacji przy armacie i dawnym słupie granicznym, które znajdują się na zewnątrz budynku.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Dużo, bezpłatnych miejsc parkingowych znajduje się na pobliskim Rynku w Pyzdrach.

POTRZEBNY CZAS

Od 30 minut do godziny.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, choć samo muzeum będzie mało atrakcyjne dla najmłodszych dzieci.

DOSTĘPNOŚĆ

Osoby o obniżonej sprawności, które chcą zobaczyć muzealne wystawy powinny skorzystać z pomocy innych osób, ponieważ zarówno dotarcie do budynku muzeum jak i same wnętrza nie są w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej to nie tylko muzeum w dawnym budynku klasztornym ale również wspomniany dom podcieniowy i wiatrak holenderski, znajdujący nieco na obrzeżach miasta.

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

MOCNE STRONY

  • ekspozycja dotycząca lokalnej historii,
  • dobry punkt wprowadzający do późniejszego zwiedzania miasta i okolic,
  • położenie niemal w centrum miasta oraz w pobliżu najważniejszych atrakcji i ciekawych miejsc,

SŁABE STRONY

  • zamknięte w poniedziałek, co jest typowe dla obiektów muzealnych

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!