wiatrak holenderski w pyzdrach holender

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

Zabytkowy wiatrak holenderski w Pyzdrach jest jednym z nielicznych tego typu wiatraków w Wielkopolsce. Wiatrak holenderski w Pyzdrach wybudowany został w południowej części miasta, w 1903 roku przez rodzinę Bartczaków. Do lat 80. XX wieku był wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem a na docenienie zasługuje fakt, że mimo zamontowania w dwudziestoleciu międzywojennym urządzeń elektrycznych , zachowane zostały mechanizmy napędzane siłą wiatru.

Wiatrak typu holenderskiego różnił się budową od najbardziej powszechnych koźlaków. Zasadnicza część wiatraka była murowana i nieruchoma, natomiast obracająca się kopuła pokryta blachą z której wyprowadzony był wał skrzydłowy, na którym zamontowane była śmigi wiatraka. Niestety do obecnych czasów nie dotrwały oryginalne śmigi, zostały one jednak odtworzone ale za to mechanizmy wewnętrzne z 1903 roku zachowały się niemalże w komplecie, co należy uznać za prawdziwy ewenement!

W ostatnich latach wiatrak holenderski w Pyzdrach został gruntownie wyremontowany i odrestaurowany, dzięki czemu obecnie możemy korzystać z niego w celach turystycznych. Obecnie jest on zarządzany przez Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej.

Dokładną lokalizację miejsca: Wiatrak holenderski w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Wiatrak holenderski w Pyzdrach, głównie za sprawą zachowanego oryginalnego wyposażenia i mechanizmów ale również z racji typu samego wiatraka, jest on niepowtarzalny i trudny do odnalezienia w okolicy, nawet tej dalszej.

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

wiatrak holenderski w pyzdrach holender
wiatrak holenderski w pyzdrach holender ciekawe miejsca w pyzdrach
wiatrak holenderski w pyzdrach holender
4 / 5

Tak pięknie odrestaurowanego i oryginalnie wyposażonego wiatraka nie powinno się ominąć! To ważny i bardzo cenny zabytek techniki, który mimo pozornej powszechności, jest techniczną perełką.

Wiatrak holenderski w Pyzdrach
3.5 / 5

5 / 5

Na chwilę obecną zobaczenie wiatraka nie wiąże się z żadnymi opłatami.

4.5 / 5

Raczej niewielki ruch turystów.

1 / 5

Niestety podczas mojej wizyty wyglądało to tragicznie… Poza jedną, jedyną tabliczką informującą o godzinach otwarcia, którą można było zauważyć na ogrodzeniu, nie znajdziemy nic więcej… Brakuje również oznakowania dojścia do wiatraka, co wcale nie jest takie proste. Dużo do poprawy!

1 / 5

Brak dedykowanego parkingu oraz bezpiecznych miejsc do zaparkowania w najbliższej okolicy. Pozostaje nam jedynie pobocze najbliższej ulicy i nadzieja, że nie pogoni nas Właściciel posesji, przed którą zostawiliśmy auto.

Jeżeli planujecie zobaczyć wszystko, łącznie z wnętrzem wiatraka warto wygospodarować sobie około 30 minut czasu.

Dla każdego.

Teren wokół wiatraka dostępny dla każdego. Wnętrza z racji mechanizmów, które zajmują większość miejsca i pozwalają jedynie na wąskie przejścia, są niedostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

  • unikatowość i stopień zachowania mechanizmów,
  • nietypowa i rzadko spotykana konstrukcja,
  • brak parkingu,
  • tragiczne oznakowanie dojścia,
  • brak szerszej informacji turystycznej na miejscu, przybliżającej historię i mechanizm wiatraka,

Dotarcie do wiatraku od głównej ulicy (tj. Wrocławskiej) nie jest takie łatwe… Należy zrobić małe koło, idąc utwardzoną gruzem drogą prowadzącą dookoła prywatnych posesji. Uważajcie by nie pokusić się na najkrótszą drogę przez prywatną działkę, która może zakończyć się nieprzyjemnie.

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

Wpis opublikowano: 5 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 5 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl