Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to zabytkowy zespół budynków dawnego klasztoru franciszkańskiego, który do XIX wieku pełnił swoją pierwotną funkcję. Obecnie kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela jest jedną z dwóch świątyń w Pyzdrach, obok kościoła Najświętszej Maryi Panny, które górują nad całym miastem i wyróżniają się w jego panoramie. Powstały w XIV wieku kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach należy do najstarszych zabytków architektury franciszkańskiej w Wielkopolsce, choć pierwsze wzmianki o kościele w tym właśnie miejscu pochodzą już z XIII wieku.

Obecny wygląd świątyni to wynikowa wielu przebudów, odbudów i remontów które miały miejsce na przestrzeni wieków. Największy wpływ na obecny wygląd zespołu klasztornego miał XVII i XVIII wiek, kiedy to kościół zyskał wieżę a klasztor czworoboczną formę z wewnętrznym wirydarzem, która była bardzo charakterystyczna dla klasztorów… cysterskich, czego przykładem może być pobliskie opactwo w Lądzie. Dalsze prace remontowe i renowacyjne, prowadzone już w XX wieku wprowadziły kolejne zmiany i znacznie przyczyniły się do dzisiejszego wyglądu świątyni i dawnego klasztoru. Obecnie kościół jest świątynią filialną parafii, której główną świątynią jest pobliski kościół NMP. We wschodnim skrzydle dawnego klasztoru, usytuowanego na skarpie nad Wartą, znajduje się Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.

Ze skarpy na której szczycie znajduje się kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach, możemy zejść do rzeki stylowymi schodami, które doprowadzą nas do urokliwej mariny w Pyzdrach.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Pyzdry, ul. Kaliska 25

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to ciekawy zabytek, jednak podobny do innych o tożsamym charakterze. Zespołów budynków klasztornych, nawet w samej Wielkopolsce, jest wiele a kompleks w Pyzdrach jest jednym z nich.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
2 / 5

Zespół zabudowań poklasztornych w Pyzdrach nie jest wybitną atrakcją turystyczną i dla wielu nie będzie ona wystarczająco ciekawa, dlatego dopiero jak zwiedziłeś już inne ciekawsze miejsca w okolicy, zawitaj i zobacz kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
3.6 / 5

5 / 5

Wejście do kościoła jest bezpłatne. Oczywiście wejście do Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, mieszczącego się w jednym ze skrzydeł klasztoru to już odrębna sprawa.

4.5 / 5

Bardzo niewielu, choć można ich spotkać.

1 / 5

Nie znalazłem żadnej konkretnej informacji turystycznej a szkoda, bo przecież kościół ten znajduje się przy szlaku św. Jakuba.

4.5 / 5

Dużo, bezpłatnych miejsc parkingowych znajduje się na pobliskim Rynku w Pyzdrach.

Od kilku do kilkunastu minut w zupełności wystarczy by zobaczyć wnętrze świątyni oraz cały pofranciszkański kompleks  z zewnątrz.

Dla każdego.

Dla wielu z nas trywialne kilka schodów przed świątynią nie jest żadną przeszkodą, niestety dla osób niepełnosprawnych mogą być problemem uniemożliwiającym poznanie świątyni.

  • malownicze położenie, tuż nad Wartą,
  • położenie w centrum miasta, bardzo blisko innych ciekawych miejsc,
  • wygodny parking na pobliskim rynku,
  • niemal brak jakiejkolwiek informacji turystycznej,
  • otwarty jedynie w okolicach nabożeństw i mszy

Franciszkanie po kasacie klasztoru w 1864 roku nie powrócili już nigdy do Pyzdr. Obecnie najbliższe klasztory franciszkańskie znajdują się w Jarocinie, Gnieźnie i najmniejszym z nich, odległym o niecałe 30 kilometrów, Choczu.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Wpis opublikowano: 31 lipca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 31 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl