Dom podcieniowy w Pyzdrach

Dom podcieniowy w Pyzdrach
  • Marcin
  • 29 lipca 2021
Dom podcieniowy w Pyzdrach

Dom podcieniowy w Pyzdrach to najstarszy budynek mieszkalny w mieście. Wybudowany został w 2. połowie XVIII wieku a na przestrzeni wieków był kilkukrotnie poddawany pracom renowacyjnym i remontowym, z czego ostatnie miały miejsce w ostatnich latach. Znajduje się przy Rynku w Pyzdrach, w jednym z narożników od którego odchodzą ulice Niepodległości i Spółdzielców. Charakterystyczne jest szczytowe ustawienie budynku względem rynku oraz mansardowy dach, typowy dla ówczesnego budownictwa na tych terenach. Najważniejszy jest jednak widoczny od razu podcień, wsparty na czterech drewnianych filarach, dzięki któremu łatwiej było o cień i odrobinę chłodu w upalne dni.

Obecnie budynek jest to znaczącym remoncie, który umożliwił zlokalizowanie w nim wystaw i ekspozycji, zarządzanych przez Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. W piwnicach możemy podziwiać wystawę poświęconą czasom piastowskim a na parterze ekspozycję przybliżającą nam wnętrze domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan. Ciekawostką jest fakt, że budynek nazywany jest również Domem Piekarza, ponieważ przylega do budynków dawnej piekarni. Obecnie podejmowane są działania by w dawnej piekarni utworzyć przestrzeń komercyjną np. pod kawiarnię czy sklep z lokalnymi produktami.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Pyzdry, Rynek 18

GALERIA

Dom podcieniowy w Pyzdrach

Dom podcieniowy w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Dom podcieniowy w Pyzdrach to przykład charakterystycznego budownictwa na tych ziemiach w XVIII wieku. Obecnie to cenny zabytek, który choć nie jest jedynym w okolicy, niewątpliwie jest doskonale utrzymanym i udostępniony do zwiedzania, dzięki zlokalizowaniu w nim wystaw i ekspozycji.

  • MOIM ZDANIEM

Dom podcieniowy w Pyzdrach to miejsce warte zobaczenia, głównie ze względu na wystawy i ekspozycję znajdujące się w jego wnętrzach. Choć oczywiście zdjęcie pod nim to również piękna i unikatowa pamiątka.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dom podcieniowy w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Dom podcieniowy w Pyzdrach


CENY

4 / 5

Wejście na ekspozycje wiąże się z niewielką opłatą.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Raczej bez wielkich tłumów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Wszystko dobrze przygotowane by każdy turysta dowiedział się tego co najważniejsze.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Dookoła Rynku w Pyzdrach znajdziemy wiele bezpłatnych miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Zobaczenie domu podcieniowego i pamiątkowe zdjęcie to kwestia kilku minut. Jeżeli chcecie zobaczyć również ekspozycje warto zarezerwować sobie około pół godziny.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Budynek z zewnątrz dostępny jest dla każdego, natomiast aby zobaczyć ekspozycje wewnątrz budynku trzeba pokonać kilka stopni w górę lub w dół.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Dom podcieniowy w Pyzdrach to jedna z największych i najcenniejszych atrakcji w Pyzdrach, które doskonale promują się turystyczne! Ich działania, głównie w internecie znacznie pomagają nam zaplanować wizytę w tym wielkopolskim mieście. Ciekawostką jest, że Pyzdry ze swoim programem odwiedził również Robert Makłowicz, którego film możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Dom podcieniowy w Pyzdrach

MOCNE STRONY

  • położenie w centrum miasta,
  • zlokalizowanie w budynku ekspozycji i wystaw,
  • stałe prace renowacyjne, dzięki którym budynek jest w dobrej „kondycji”,
  • wygodny parking na Rynku,

SŁABE STRONY

  • nie zauważyłem…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!