Dom podcieniowy w Pyzdrach

Dom podcieniowy w Pyzdrach

Dom podcieniowy w Pyzdrach to najstarszy budynek mieszkalny w mieście. Wybudowany został w 2. połowie XVIII wieku a na przestrzeni wieków był kilkukrotnie poddawany pracom renowacyjnym i remontowym, z czego ostatnie miały miejsce w ostatnich latach. Znajduje się przy Rynku w Pyzdrach, w jednym z narożników od którego odchodzą ulice Niepodległości i Spółdzielców. Charakterystyczne jest szczytowe ustawienie budynku względem rynku oraz mansardowy dach, typowy dla ówczesnego budownictwa na tych terenach. Najważniejszy jest jednak widoczny od razu podcień, wsparty na czterech drewnianych filarach, dzięki któremu łatwiej było o cień i odrobinę chłodu w upalne dni.

Obecnie budynek jest to znaczącym remoncie, który umożliwił zlokalizowanie w nim wystaw i ekspozycji, zarządzanych przez Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. W piwnicach możemy podziwiać wystawę poświęconą czasom piastowskim a na parterze ekspozycję przybliżającą nam wnętrze domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan. Ciekawostką jest fakt, że budynek nazywany jest również Domem Piekarza, ponieważ przylega do budynków dawnej piekarni. Obecnie podejmowane są działania by w dawnej piekarni utworzyć przestrzeń komercyjną np. pod kawiarnię czy sklep z lokalnymi produktami.

Dokładną lokalizację miejsca: Dom podcieniowy w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Dom podcieniowy w Pyzdrach to przykład charakterystycznego budownictwa na tych ziemiach w XVIII wieku. Obecnie to cenny zabytek, który choć nie jest jedynym w okolicy, niewątpliwie jest doskonale utrzymanym i udostępniony do zwiedzania, dzięki zlokalizowaniu w nim wystaw i ekspozycji.

Dom podcieniowy w Pyzdrach

Dom podcieniowy w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach
3 / 5

Dom podcieniowy w Pyzdrach to miejsce warte zobaczenia, głównie ze względu na wystawy i ekspozycję znajdujące się w jego wnętrzach. Choć oczywiście zdjęcie pod nim to również piękna i unikatowa pamiątka.

Dom podcieniowy w Pyzdrach
4 / 5

4 / 5

Wejście na ekspozycje wiąże się z niewielką opłatą.

4 / 5

Raczej bez wielkich tłumów.

4 / 5

Wszystko dobrze przygotowane by każdy turysta dowiedział się tego co najważniejsze.

5 / 5

Dookoła Rynku w Pyzdrach znajdziemy wiele bezpłatnych miejsc parkingowych.

Zobaczenie domu podcieniowego i pamiątkowe zdjęcie to kwestia kilku minut. Jeżeli chcecie zobaczyć również ekspozycje warto zarezerwować sobie około pół godziny.

Dla każdego.

Budynek z zewnątrz dostępny jest dla każdego, natomiast aby zobaczyć ekspozycje wewnątrz budynku trzeba pokonać kilka stopni w górę lub w dół.

  • położenie w centrum miasta,
  • zlokalizowanie w budynku ekspozycji i wystaw,
  • stałe prace renowacyjne, dzięki którym budynek jest w dobrej “kondycji”,
  • wygodny parking na Rynku,
  • nie zauważyłem…

Dom podcieniowy w Pyzdrach to jedna z największych i najcenniejszych atrakcji w Pyzdrach, które doskonale promują się turystyczne! Ich działania, głównie w internecie znacznie pomagają nam zaplanować wizytę w tym wielkopolskim mieście. Ciekawostką jest, że Pyzdry ze swoim programem odwiedził również Robert Makłowicz, którego film możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Dom podcieniowy w Pyzdrach

Wpis opublikowano: 29 lipca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl