Wydmy śródlądowe pyzdry

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

Okolice Pyzdr położone są setki kilometrów od Morza Bałtyckiego i pewnie mało kto spodziewałby się w tych rejonach małego Słowińskiego Parku Narodowego, który słynie z rozległych i piaszczystych wydm. Życie jest jednak zaskakujące, bo dosłownie kilka kilometrów od Pyzdr, w samym centrum Wielkopolski znajdziemy całkiem spore wydmy śródlądowe, które robią wrażenie! Znajdziemy je na obszarze Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego w bardzo urokliwej dolinie Warty, dosłownie tuż nad brzegiem starorzecza.

Okazuje się, że wydmy, czyli piaszczyste wzgórza usypane i uformowane przez wiatr, występują nie tylko nad morzem ale można je odnaleźć na nizinach, na przykład w okolicach wielkopolskich Pyzdr. Z reguły wydmy śródlądowe porośnięte się drzewami i roślinnością, które utrwalają jej kształt. Te w pobliżu Pyzdr na znacznym obszarze są nieporośnięte roślinnością, przez co tworzą rozległe piaskowe tereny. Znajdziemy na nich jednak typową wydmową roślinność, czyli murawy piaskowe, bardzo cenne z przyrodniczego punktu widzenia dlatego też spacerując po wydmach nie rozdeptujmy i nie niszczmy tych niepozornych roślin.

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

około 3,5 km na wschód od m. Pyzdry

Dokładną lokalizację miejsca: Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Tak duże piaszczyste obszary w centralnej Polsce, bez wątpienia są niespotykanym miejscem. Dodatkowa unikalna roślinność, występująca jedynie na terenach wydm dodaje wyjątkowości!

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

Wydmy śródlądowe pyzdry atrakcje w okolicach Pyzdr
Wydmy śródlądowe pyzdry
Wydmy śródlądowe pyzdry
Wydmy śródlądowe pyzdry
4 / 5

Chociażby dla zaskoczenia samego siebie, że takie miejsca jak wydmy śródlądowe w ogóle istnieją, warto nie przegapić tej atrakcji będąc w okolicy. Drugim powodem jest możliwość pospacerowania boso po tej “wielkopolskiej” plaży i chociaż na moment przenieść się myślami na nadmorską plażę.

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr
4.5 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4 / 5

Ja trafiłem na kilka osób, choć udało się nam minąć i całe wydmy były dla mnie:) Weekendami pewnie jest więcej turystów.

4.5 / 5

Jest wszystko co powinno być: drogowskazy prowadzące do wydm i tablica informacyjna na miejscu.

4.5 / 5

Nieutwardzony parking na kilka – kilkanaście samochodów znajduje się tuż przy tablicy informacyjnej i wejściu na teren wydm.

Przespacerowanie się piaskami wydm śródlądowych zajmie Wam około 30-45 minut.

Dla każdego.

Teren wydm jest oczywiście piaszczysty, przez co każda forma przemieszczania się po nim, inna niż na własnych nogach będzie trudna do realizacji.

  • unikalny przyrodniczo obszar Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego,
  • bardzo dobrze oznakowany dojazd,
  • dojazd po polnych i leśnych drogach, często piaszczystych i nierównych,

Droga na wydmy śródlądowe wiedzie przez pole i leśne ścieżki, które zostały oznakowane by ułatwić dotarcie turystom. Warto jechać do samego końca ścieżki i zaparkować dopiero po tablicą przy wydmach.

Pamiętajcie o jeszcze jednej wydmie, leżącej na północ wśród drzew, która również nie ustępuje tej pierwszej, leżącej nad starorzeczem. Warto przejść się i na nią.

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

Wpis opublikowano: 21 lipca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl