Mural nad Wartą w Pyzdrach ciekawe miejsca w pyzdrach

Mural nad Wartą w Pyzdrach

Powstały niedawno, bo w 2021 roku, nowy mural nad Wartą w Pyzdrach to kolejne obok historycznego muralu, wielkoformatowe malowidło w Pyzdrach! Jeszcze do niedawna długie, betonowe ogrodzenie nad rzeką było mało estetycznym elementem krajobrazu. Obecnie ten sam betonowy płot jest kolejnym powodem do zachwytów dla turystów odwiedzających wielkopolskie Pyzdry. Za sprawą artystów z grupy Mur-All z Poznania na tej szarej i długiej ścianie powstało niezwykłe malowidło! Inspiracją do niego były stare fotografie z XIX i XX wieku, zgromadzone przez Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, które ukazywały życie nad Wartą właśnie w tamtych czasach. Dzięki nim, mogliśmy poznać codzienne życie, pracę czy odpoczynek mieszkańców Pyzdr, które stały się podstawą do stworzenia muralu i historii, którą on przedstawia.

Mural nad Wartą w Pyzdrach ma długość 47 metrów i 2,5 metra wysokości co daje powierzchnię niemal 120 metrów kwadratowych! W centralnym punkcie muralu znajduje się nieistniejący już, drewniany most na Warcie wokół którego namalowane zostały inne sceny, będące artystyczną kopią dawnych fotografii układającą się w artystyczną fabułę, ukazującą dawne życie nad rzeką. Jest to szczególnie trafiony pomysł, ponieważ mural nad Wartą w Pyzdrach znajduje się tuż obok nadwarciańskich terenów rekreacyjnych i mariny, gdzie obecnie wypoczywają i korzystają z dobrodziejstw rzeki mieszkańcy oraz goście Pyzdr.

Mural nad Wartą w Pyzdrach

betonowe ogrodzenie pomiędzy ulicą Nadrzeczną a strumykiem Flisa w Pyzdrach

Dokładną lokalizację miejsca: Mural nad Wartą w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Mural nad Wartą w Pyzdrach to niezwykły pomysł, świetna realizacja i piękne odniesienie do historii miasta, co czyni go niezwykle unikatowym!

Mural nad Wartą w Pyzdrach

Mural nad Wartą w Pyzdrach ciekawe miejsca w pyzdrach
Mural nad Wartą w Pyzdrach
Mural nad Wartą w Pyzdrach
4 / 5

Nadrzeczny mural to miejsce, które w Pyzdrach naprawdę warto zobaczyć! Zachwycicie się wykonaniem, niezwykłą historią oraz lokalizacją, co tylko bardzo potwierdza, że warto dotrzeć w to miejsce.

Mural nad Wartą w Pyzdrach
3.1 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3.5 / 5

Przez położenie w bezpośrednim sąsiedztwie mariny oraz terenów rekreacyjnych nad rzeką, można bez większego problemu spotkać tutaj innych turystów.

1 / 5

Niestety, nie ma tutaj jeszcze tak dobrej informacji dla turystów jaką znajdziecie u podnóża pobliskiego muralu historycznego. Możliwe, że taka informacja jeszcze się pojawi, ponieważ byłem w tym miejscu krótko po jego stworzeniu i możliwe, że jeszcze nie wszystko został wykonane i ukończone.

3.5 / 5

Najbliższy parking znajduje się na Rynku oraz na ulicy Farnej. To kilkaset metrów od muralu na rzeką.

By obejrzeć mural potrzebne jest kilka minut.

Dla każdego.

Mural znajduje się przy zielonych terenach rekreacyjnych, po których poruszać się może każdy, jednak niektóry będą potrzebować nieco pomocy innych osób.

  • wielkość i walory artystyczne,
  • ukazana historia, połączona z miejscową historią,
  • unikalność,
  • bliskość mariny i terenów rekreacyjnych nad rzeką,
  • brak informacji dla turystów, przybliżającej pomysł na mural, historię jego powstania oraz zdjęcia które były inspiracją dla artystów,

Mural malowało przez sześć (długich) dni siedmioro artystów i artystek co jeszcze bardziej podbija wartość tego “ulicznego” dzieła sztuki!

Mural nad Wartą w Pyzdrach

Wpis opublikowano: 2 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 2 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl