Mural historyczny w Pyzdrach

Mural historyczny w Pyzdrach ciekawe miejsca w pyzdrach
 • Marcin
 • 29 lipca 2021
Mural historyczny w Pyzdrach

Mający ponad 30 metrów szerokości i 12 metrów wysokości mural historyczny w Pyzdrach jest bardzo ciekawą formą przedstawienia najważniejszych wydarzeń z historii tego wielkopolskiego miasta. Malowidło to znajduje się na ścianę miejscowej hali sportowej, która jest doskonale widoczna z jedynego w mieście mostu nad Wartą, po którym biegnie droga wojewódzka w kierunku Kalisza. Doskonała lokalizacja oraz wielkość i forma malowidła nie pozwalają przejść obok niego obojętnie!

Mural historyczny w Pyzdrach powstał w 2016 roku a jego autorem jest Radosław Barka, który stworzył również niesamowity mural na poznańskiej Śródce. Przedstawia on historię miasta, przybliżając nam 15 najciekawszych wątków historycznych. Jedne z nich dotyczą ważnych wydarzeń w historii miasta, jak np. prawdopodobnie pierwsze w Polsce użycie broni artyleryjskiej, ucieczkę z miasta królewicza Kazimierza, późniejszego króla, znanego nam doskonale z banknotu o nominale 50 zł. Drugie z wątków historycznych dotyczą nieistniejących już obecnie ważnych budynków dla historii Pyzdr, jak np. drewnianego ratusza czy zamku królewskiego. Wszystkie one zostały zaprezentowane i krótko przytoczone na tablicy zlokalizowanej u podnóża malowidła.

To właśnie mural historyczny w Pyzdrach stał się w ostatnich latach, jedną z najciekawszych atrakcji miasta, tuż obok urokliwego domu podcieniowego, Muzeum Regionalnego czy mariny na rzece Warcie.

region
lokalizacja

na końcu ul. 3 Maja w Pyzdrach

GALERIA

Mural historyczny w Pyzdrach

Mural historyczny w Pyzdrach ciekawe miejsca w pyzdrach
Mural historyczny w Pyzdrach
Mural historyczny w Pyzdrach

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Mural historyczny w Pyzdrach ze względu na swoje rozmiary, ilość wplecionych wątków historycznych, estetykę i lokalizację zasługuje na najwyższą ocenę!

 • MOIM ZDANIEM

Dzięki temu unikatowemu muralowi poznacie w jednym miejscu niemal całą historię Pyzdr a do tego nacieszycie oczy niesamowitym dziełem sztuki! Nie wolno przegapić tego miejsca odwiedzając Pyzdry.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Mural historyczny w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.5 / 5

Mural historyczny w Pyzdrach


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Najbardziej prawdopodobne jest, że stojąc pod muralem będziecie jedynymi turystami.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Pod muralem znajduje się tablica informacyjna, dzięki której poznamy wszystkie wątki przedstawione na muralu. Niestety brakuje drogowskazów ułatwiających dotarcie do niego.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Pod samym muralem znajduje się kilka bezpłatnych miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Warto zarezerwować sobie ok. 5-10 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Pod mural historyczny w Pyzdrach możecie dotrzeć ulicą 3 Maja ale również nadrzeczną promenadą, która biegnie aż od mariny.

Mural historyczny w Pyzdrach

MOCNE STRONY

 • wielkość muralu,
 • ilość wplecionych wątków historycznych,
 • niewielka ilość turystów,
 • tablica informacyjna,
 • wygodny parking i dostępność,

SŁABE STRONY

 • brak drogowskazów przy głównej ulicy miasta, ułatwiających dotarcie,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!