Nadwarciański Park Krajobrazowy

Nadwarciański Park Krajobrazowy
 • Marcin
 • 23 lipca 2021
Nadwarciański Park Krajobrazowy

Nadwarciański Park Krajobrazowy to obok m. in. opisanego już przeze mnie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, jeden z 14 parków krajobrazowych, położonych w Wielkopolsce. Chroni on polodowcowy krajobraz z rozległą pradoliną, na dnie której płynie, trzecia co do długości rzeka w Polsce – Warta. Obszar parku jest szczególnie cenny przyrodniczo, z racji bycia jedną z najbardziej wartościowych ostoi ptaków wodnych i błotnych, które uwielbiają tutejsze wiosenne wezbrania rzeki Warty, tworzące rozległe rozlewiska. To właśnie ten zmienny stan hydrologiczny, doprowadził do powstania licznych starorzeczy, które urozmaicają walory estetyczne, które i tak są bardzo cenione z racji meandrującej i tworzącej liczne zakola na terenie parku Warty.

Nadwarciański Park Krajobrazowy utworzono w 1995 roku i obecnie rozciąga się on wzdłuż koryta Warty od Pyzdr aż po autostradę A2, która to przecięła w 2002 roku tereny nadwarciańskie, zmieniając granice parku i nieco zmniejszając jego obszar. Wzdłuż wijącej się rzeki, rozciągają się podmokłe tereny, porośnięte wielobarwnymi łąkami lub zielonymi pastwiskami, które niestety w ostatnich latach coraz częściej staja się polami uprawnymi. Ciekawostką są wydmy śródlądowe, które również występują na terenie parku.

Teren parku krajobrazowego stał się również popularnym kierunkiem, do uprawniania aktywnej turystyki, np. jazdy na rowerze, biegania, wędrówek czy spływów kajakowych. W celu uregulowania i ułatwnienia poruszania się po parku stworzono liczne szlaki rowerowe, piesze czy wodne.

region
lokalizacja

wzdłuż koryta rz. Warty od Pyzdr aż po autostradę A2

GALERIA

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Nadwarciański Park Krajobrazowy
Nadwarciański Park Krajobrazowy
Nadwarciański Park Krajobrazowy
Nadwarciański Park Krajobrazowy

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Niemal każdy obszar ochrony przyrody w Polsce, w tym również Nadwarciański Park Krajobrazowy jest na swój sposób unikatowy. Jednak ze względu na wiele podobieństw do innych, okolicznych lub podobnie położonych parków, trzeba przyznać, że w wielu aspektach nie różni się znacząco od swoich “krewnych” lecz oczywiście należy przyznać, że jest na swój sposób wyjątkowy.

 • MOIM ZDANIEM

Meandrująca rzeka, soczyście zielone łąki, piaszczyste wydmy oraz niezliczone ilości i rodzaje ptaków są wystarczającym powodem by odwiedzić i poznać Nadwarciański Park Krajobrazowy.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Nadwarciański Park Krajobrazowy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.7 / 5

Nadwarciański Park Krajobrazowy


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Niemal odludnie!

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Na terenie parku znajdziemy dobrze oznaczone szlaki i trasy a w najważniejszych miejscach, ustawiono tablice informacyjne, dzięki którym dowiemy się wiele ciekawych faktów o tych terenach.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

2.5 / 5

Niestety nie ma dedykowanych parkingów dla gości parku, poza małymi wyjątkami jak np. parking w Lądzie (przy drodze Ląd – Zagórów), dziki parking przy wydmach śródlądowych czy malutki parking na punkcie widokowym w Pietrzykowie. W tych miejscach znajdziemy tablice informacyjne dot. parku. W każdym innym przypadku musimy szukać innego parkingu.

POTRZEBNY CZAS

Nadwarciański Park Krajobrazowy to bardzo rozległy i zróżnicowany teren, któremu możesz poświęcić różną ilość czasu w zależności od własnych potrzeb. Myślę jednak by poświęcić jemu chociaż 2-3 godziny i zobaczyć najciekawsze miejsca, takie jak wydmy śródlądowe, rozlewiska czy punkty widokowe a może nawet ruszyć na niewielką przejażdżkę rowerem.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Różnorodność terenu parku wpływa na jego dostępność. Większość atrakcyjnych miejsc położonych jest w trudno dostępnych lokalizacjach, które wynikają np. z podmokłego czy piaszczystego terenu. W związku z tym jedynie nieliczne punkty widokowe czy atrakcje przy głównych ciągach komunikacyjnych będą dostępne dla osób o obniżonej sprawności lub poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Niestety parki krajobrazowe nie są tak doskonale jak np. parki narodowe (dla przykładu Wielkopolski PN, Słowiński PN czy Woliński PN) przygotowane do obsługi ruchu turystycznego. Warto przed wybraniem się do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, zapoznać się ze stroną internetową Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, na której znajdziecie wiele cennych informacji dot. atrakcji, szlaków, tras, utrudnień itp.

Nadwarciański Park Krajobrazowy

MOCNE STRONY

 • wartość przyrodnicza terenów parku krajobrazowego,
 • unikatowe formy przyrodnicze jak np. wydmy śródlądowe, rozlewiska
 • kilka punktów widokowych,
 • wiele ciekawych turystycznie miejsc i atrakcji w obrębie parku, jak np. dawne opactwo Cystersów w Lądzie, Pałac w Ciążeniu czy Pyzdry,
 • mało osób odwiedzających,

SŁABE STRONY

 • ograniczona dostępność ze względu na podmokły i piaszczysty charakter terenu,
 • mało rozwinięta infrastruktura turystyczna jak szlaki, parkingi itp.

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!