tu byłem

Nadwarciański Park Krajobrazowy to obok m. in. opisanego już przeze mnie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, jeden z 14 parków krajobrazowych, położonych w Wielkopolsce. Chroni on polodowcowy krajobraz z rozległą pradoliną, na dnie której płynie, trzecia co do długości rzeka w Polsce – Warta. Obszar parku jest szczególnie cenny przyrodniczo, z racji bycia jedną z najbardziej wartościowych ostoi ptaków wodnych i błotnych, które uwielbiają tutejsze wiosenne wezbrania rzeki Warty, tworzące rozległe rozlewiska. To właśnie ten zmienny stan hydrologiczny, doprowadził do powstania licznych starorzeczy, które urozmaicają walory estetyczne, które i tak są bardzo cenione z racji meandrującej i tworzącej liczne zakola na terenie parku Warty.

Nadwarciański Park Krajobrazowy utworzono w 1995 roku i obecnie rozciąga się on wzdłuż koryta Warty od Pyzdr aż po autostradę A2, która to przecięła w 2002 roku tereny nadwarciańskie, zmieniając granice parku i nieco zmniejszając jego obszar. Wzdłuż wijącej się rzeki, rozciągają się podmokłe tereny, porośnięte wielobarwnymi łąkami lub zielonymi pastwiskami, które niestety w ostatnich latach coraz częściej staja się polami uprawnymi. Ciekawostką są wydmy śródlądowe, które również występują na terenie parku.

Teren parku krajobrazowego stał się również popularnym kierunkiem, do uprawniania aktywnej turystyki, np. jazdy na rowerze, biegania, wędrówek czy spływów kajakowych. W celu uregulowania i ułatwnienia poruszania się po parku stworzono liczne szlaki rowerowe, piesze czy wodne.

region:

lokalizacja: wzdłuż koryta rz. Warty od Pyzdr aż po autostradę A2

Nadwarciański Park Krajobrazowy

zdjęcia

unikalność

3/5

Niemal każdy obszar ochrony przyrody w Polsce, w tym również Nadwarciański Park Krajobrazowy jest na swój sposób unikatowy. Jednak ze względu na wiele podobieństw do innych, okolicznych lub podobnie położonych parków, trzeba przyznać, że w wielu aspektach nie różni się znacząco od swoich „krewnych” lecz oczywiście należy przyznać, że jest na swój sposób wyjątkowy.

moim zdaniem

3/5

Meandrująca rzeka, soczyście zielone łąki, piaszczyste wydmy oraz niezliczone ilości i rodzaje ptaków są wystarczającym powodem by odwiedzić i poznać Nadwarciański Park Krajobrazowy.

Nadwarciański Park Krajobrazowy

mapa

oceny

średnia ocena
4.7/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Niemal odludnie!

infrastruktura turystyczna

4/5

Na terenie parku znajdziemy dobrze oznaczone szlaki i trasy a w najważniejszych miejscach, ustawiono tablice informacyjne, dzięki którym dowiemy się wiele ciekawych faktów o tych terenach.

przydatne informacje

potrzebny czas

Nadwarciański Park Krajobrazowy to bardzo rozległy i zróżnicowany teren, któremu możesz poświęcić różną ilość czasu w zależności od własnych potrzeb. Myślę jednak by poświęcić jemu chociaż 2-3 godziny i zobaczyć najciekawsze miejsca, takie jak wydmy śródlądowe, rozlewiska czy punkty widokowe a może nawet ruszyć na niewielką przejażdżkę rowerem.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

2.5/5

Niestety nie ma dedykowanych parkingów dla gości parku, poza małymi wyjątkami jak np. parking w Lądzie (przy drodze Ląd – Zagórów), dziki parking przy wydmach śródlądowych czy malutki parking na punkcie widokowym w Pietrzykowie. W tych miejscach znajdziemy tablice informacyjne dot. parku. W każdym innym przypadku musimy szukać innego parkingu.

dostępność

Różnorodność terenu parku wpływa na jego dostępność. Większość atrakcyjnych miejsc położonych jest w trudno dostępnych lokalizacjach, które wynikają np. z podmokłego czy piaszczystego terenu. W związku z tym jedynie nieliczne punkty widokowe czy atrakcje przy głównych ciągach komunikacyjnych będą dostępne dla osób o obniżonej sprawności lub poruszających się na wózkach inwalidzkich.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Niestety parki krajobrazowe nie są tak doskonale jak np. parki narodowe (dla przykładu Wielkopolski PN, Słowiński PN czy Woliński PN) przygotowane do obsługi ruchu turystycznego. Warto przed wybraniem się do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, zapoznać się ze stroną internetową Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, na której znajdziecie wiele cennych informacji dot. atrakcji, szlaków, tras, utrudnień itp.

Nadwarciański Park Krajobrazowy

mocne strony

  • wartość przyrodnicza terenów parku krajobrazowego,
  • unikatowe formy przyrodnicze jak np. wydmy śródlądowe, rozlewiska
  • kilka punktów widokowych,
  • wiele ciekawych turystycznie miejsc i atrakcji w obrębie parku, jak np. dawne opactwo Cystersów w Lądzie, Pałac w Ciążeniu czy Pyzdry,
  • mało osób odwiedzających,

słabe strony

  • ograniczona dostępność ze względu na podmokły i piaszczysty charakter terenu,
  • mało rozwinięta infrastruktura turystyczna jak szlaki, parkingi itp.

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Nadwarciański Park Krajobrazowy

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x