tu byłem

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

szybkie menu

Utworzony w 1997 roku Rogaliński Park Krajobrazowy powstał w dolinie Warty, chroniąc przede wszystkim największe w Europie(!) skupisko wielowiekowych dębów szypułkowych. To właśnie potężne i liczne dęby są jego największym skarbem. Zgodnie z wykonaną w 1992 roku inwentaryzacją naliczono około 2000 dębów na tym terenie z czego 1435 (!) jest pomnikiem przyrody, z racji obwodu przekraczającego 200 centymetrów (na wysokości 1,3 metra). Najbardziej znanymi dębami rogalińskimi są oczywiście, rosnące w pałacowym parku dęby „Lech”, „Czech” i „Rus”. Jednak te znajdujące się trochę dalej od magnackiej posiadłości i rosnące na terenie parku krajobrazowego są równie imponujące, majestatyczne i wiekowe.

Rogaliński Park Krajobrazowy zajmuje obecnie powierzchnię 127 kilometrów kwadratowych i rozciąga się wzdłuż rzeki Warty od Puszczykowa (gdzie kończy się Wielkopolski Park Narodowy) aż do okolic Śremu. Teren parku krajobrazowego to głównie podmokłe tereny zalewowe rzeki Warty z licznymi starorzeczami, porośnięte zielonymi łąkami na których wybijają się potężne dęby szypułkowe. Największe wrażenie robią obumarłe dęby, które wyglądają niczym scenografia filmów grozy. Jednak z racji swojej wartości przyrodniczej, również obumarłe dęby podlegają ochronie, ponieważ są doskonałym miejscem do życia wielu chronionych i rzadko spotykanych stworzeń. Oczywiście nazwa Rogalińskiego Parku Krajobrazowego wzięła swoją nazwę od Rogalina, w którym to znajduje się niezwykle okazały pałac wraz z ogrodami i parkiem pałacowym, na terenie którego rosną, wcześniej wspomniane dęby rogalińskie.

Niestety teren Rogalińskiego Parku Krajobrazowego nie zachował się w swoim pierwotnym, naturalnym stanie do dnia dzisiejszego. W XV-XVI wieku oraz później w XVII-XVIII wieku nastąpiło w wyniku osadnictwa, znaczne zmniejszenie powierzchni lasów. Również w XVIII wieku przeprowadzono tutaj intensywne prace melioracyjne, które odwodniły część terenów podmokłych. Dodatkowo w XIX przeprowadzono prace, które znacznie zmieniły bieg koryta Warty. Poprzez budowę przekopów, zlikwidowane zostały liczne zakola i meandry rzeki, przez co na pewno krajobraz już nie był tak malowniczy. Jednak mimo tych prac, nadal częste podtopienia skutecznie uniemożliwiły gospodarcze wykorzystanie gruntów, przez co część z nich zachowała swój naturalny charakter. Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, objęte częściową ochroną (Krajkowo i Goździk Siny w Grzybnie).

Przez Rogaliński Park Krajobrazowy biegnie m. in. czerwony szlak turystyczny (Osowa Góra – Sulęcinek), którym możemy dotrzeć zarówno do Wielkopolskiego Parku Narodowego (fragment tego szlaku, opisałem we wpisie: Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów) jak i np. do Zamku w Kórniku czy Zaniemyśla. Dodatkowo są tutaj jeszcze 3 inne znakowane szlaki turystyczne, kilka szlaków rowerowych i dwa szlaki konne.

region:

lokalizacja: obszar wzdłuż Warty pomiędzy Śremem a Puszczykowem

dowiedź się więcej!

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

zdjęcia

unikalność

5/5

Ocena nie mogła być inna! Jest to największe skupisko tak wiekowych i imponujących dębów w Europie!

moim zdaniem

5/5

Nie każdego zachwyci niezliczona ilość imponujących dębów, zarówno tych nadal zdrowych i zielonych jak i tych obumarłych, otoczonych przez niemal bezkresne łąki. Dla mnie jednak to miejsce na tyle wyjątkowe, odludne i zachwycające widokami, że polecam je każdemu. Naprawdę niewiele podobnych znajdziecie!

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

mapa

oceny

średnia ocena
4.9/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Pusto!

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Jest to co potrzeba w miejscu o takich walorach krajobrazowych, czyli oznaczony szlak i tabliczki pomników przyrody. Niestety tylko w nielicznych miejscach znajdują się tablice informacyjne, choć i to zasługuje na docenienie.

przydatne informacje

potrzebny czas

Minimum 1 godzina. Pozwoli Wam ona na dojście do najpiękniejszych zakątków.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Kilka parkingów, wszystkie bezpłatne m.in.: parking przy pałacu w Rogalinie, „dziki” parking przy DW431 w Rogalinie, utwardzony parking przy kościele w Rogalinku czy nieutwardzony „parking” w okolicach Czmońca (w pobliżu wieży widokowej).

dostępność

Dostępny dla każdego, pod warunkiem korzystania ze szlaków turystycznych lub ścieżek dydaktycznych. W przypadku chęci wejścia na tereny łąk, rozlewisk, które znajdują się poza szlakami trzeba się liczyć z trudniejszym terenem.

podpowiedź kierunkowo.pl

Najbardziej okazałą częścią parku jest odcinek między Rogalinem a Rogalinkiem. To tutaj znajdziemy najbardziej imponujące dęby, które możemy podziwiać na licznych fotografiach.

Podoba Ci się to, co robię?

Kliknij i postaw mi kawę, dzięki czemu pomożesz mi niewielką kwotą w rozwoju bloga!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

mocne strony

  • niesamowite okazy drzew oraz widoki na dolinę Warty,
  • oznaczone szlaki turystyczne,
  • kilka miejsc do zaparkowania samochodu,
  • raj dla fotografów,

słabe strony

  • wiele dzikich wjazdów, trudna orientacja jeżeli chcesz poruszać się poza szlakami i ścieżkami dydaktycznymi,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x