Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Utworzony w 1997 roku Rogaliński Park Krajobrazowy powstał w dolinie Warty, chroniąc przede wszystkim największe w Europie(!) skupisko wielowiekowych dębów szypułkowych. To właśnie potężne i liczne dęby są jego największym skarbem. Zgodnie z wykonaną w 1992 roku inwentaryzacją naliczono około 2000 dębów na tym terenie z czego 1435 (!) jest pomnikiem przyrody, z racji obwodu przekraczającego 200 centymetrów (na wysokości 1,3 metra). Najbardziej znanymi dębami rogalińskimi są oczywiście, rosnące w pałacowym parku dęby „Lech”, „Czech” i „Rus”. Jednak te znajdujące się trochę dalej od magnackiej posiadłości i rosnące na terenie parku krajobrazowego są równie imponujące, majestatyczne i wiekowe.

Rogaliński Park Krajobrazowy zajmuje obecnie powierzchnię 127 kilometrów kwadratowych i rozciąga się wzdłuż rzeki Warty od Puszczykowa (gdzie kończy się Wielkopolski Park Narodowy) aż do okolic Śremu. Teren parku krajobrazowego to głównie podmokłe tereny zalewowe rzeki Warty z licznymi starorzeczami, porośnięte zielonymi łąkami na których wybijają się potężne dęby szypułkowe. Największe wrażenie robią obumarłe dęby, które wyglądają niczym scenografia filmów grozy. Jednak z racji swojej wartości przyrodniczej, również obumarłe dęby podlegają ochronie, ponieważ są doskonałym miejscem do życia wielu chronionych i rzadko spotykanych stworzeń. Oczywiście nazwa Rogalińskiego Parku Krajobrazowego wzięła swoją nazwę od Rogalina, w którym to znajduje się niezwykle okazały pałac wraz z ogrodami i parkiem pałacowym, na terenie którego rosną, wcześniej wspomniane dęby rogalińskie.

Niestety teren Rogalińskiego Parku Krajobrazowego nie zachował się w swoim pierwotnym, naturalnym stanie do dnia dzisiejszego. W XV-XVI wieku oraz później w XVII-XVIII wieku nastąpiło w wyniku osadnictwa, znaczne zmniejszenie powierzchni lasów. Również w XVIII wieku przeprowadzono tutaj intensywne prace melioracyjne, które odwodniły część terenów podmokłych. Dodatkowo w XIX przeprowadzono prace, które znacznie zmieniły bieg koryta Warty. Poprzez budowę przekopów, zlikwidowane zostały liczne zakola i meandry rzeki, przez co na pewno krajobraz już nie był tak malowniczy. Jednak mimo tych prac, nadal częste podtopienia skutecznie uniemożliwiły gospodarcze wykorzystanie gruntów, przez co część z nich zachowała swój naturalny charakter. Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, objęte częściową ochroną (Krajkowo i Goździk Siny w Grzybnie).

Przez Rogaliński Park Krajobrazowy biegnie m. in. czerwony szlak turystyczny (Osowa Góra – Sulęcinek), którym możemy dotrzeć zarówno do Wielkopolskiego Parku Narodowego (fragment tego szlaku, opisałem we wpisie: Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów) jak i np. do Zamku w Kórniku czy Zaniemyśla. Dodatkowo są tutaj jeszcze 3 inne znakowane szlaki turystyczne, kilka szlaków rowerowych i dwa szlaki konne.

region:

lokalizacja: obszar wzdłuż Warty pomiędzy Śremem a Puszczykowem

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

zdjęcia

Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

unikalność

5/5

Ocena nie mogła być inna! Jest to największe skupisko tak wiekowych i imponujących dębów w Europie!

moim zdaniem

5/5

Nie każdego zachwyci niezliczona ilość imponujących dębów, zarówno tych nadal zdrowych i zielonych jak i tych obumarłych, otoczonych przez niemal bezkresne łąki. Dla mnie jednak to miejsce na tyle wyjątkowe, odludne i zachwycające widokami, że polecam je każdemu. Naprawdę niewiele podobnych znajdziecie!

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Najbardziej okazałą częścią parku jest odcinek między Rogalinem a Rogalinkiem. To tutaj znajdziemy najbardziej imponujące dęby, które możemy podziwiać na licznych fotografiach.

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

oceny

średnia ocena
4.9/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Pusto!

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Jest to co potrzeba w miejscu o takich walorach krajobrazowych, czyli oznaczony szlak i tabliczki pomników przyrody. Niestety tylko w nielicznych miejscach znajdują się tablice informacyjne, choć i to zasługuje na docenienie.

przydatne informacje

potrzebny czas

Minimum 1 godzina. Pozwoli Wam ona na dojście do najpiękniejszych zakątków.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Kilka parkingów, wszystkie bezpłatne m.in.: parking przy pałacu w Rogalinie, „dziki” parking przy DW431 w Rogalinie, utwardzony parking przy kościele w Rogalinku czy nieutwardzony „parking” w okolicach Czmońca (w pobliżu wieży widokowej).

dostępność

Dostępny dla każdego, pod warunkiem korzystania ze szlaków turystycznych lub ścieżek dydaktycznych. W przypadku chęci wejścia na tereny łąk, rozlewisk, które znajdują się poza szlakami trzeba się liczyć z trudniejszym terenem.

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

mocne strony

  • niesamowite okazy drzew oraz widoki na dolinę Warty,
  • oznaczone szlaki turystyczne,
  • kilka miejsc do zaparkowania samochodu,
  • raj dla fotografów,

słabe strony

  • wiele dzikich wjazdów, trudna orientacja jeżeli chcesz poruszać się poza szlakami i ścieżkami dydaktycznymi,

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x