Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

zespół pałacowo-parkowy w rogalinie
 • Marcin
 • 15 listopada 2020
Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie to imponujący majątek, będący w przeszłości rezydencją rodu Raczyńskich. Na cały kompleks rezydencyjny składają się klasycystyczny pałac z ogrodami w stylu francuskim na jego tyłach, romantyczny park angielski z okazałymi, wiekowymi dębami oraz budynek galerii obrazów z liczną kolekcją dzieł malarstwa polskiego, kościół pw. świętego Marcelina, który jest również mauzoleum rodu Raczyńskich oraz liczne zabudowania gospodarskie w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu ale również nieco oddalone. Dodatkowym smaczkiem i wartością jest dotrwanie do dzisiejszych czasów niemal pierwotnego założenia pałacowego, ponieważ historia oszczędziła to miejsce i nie zniszczyła go ani razu od chwili powstania. Takiego szczęścia wiele z polskich rezydencji nie miało, dlatego ta w Rogalinie jest słusznie traktowana jako perła architektury rezydencyjnej w naszym kraju.

Cały majątek w tym przede wszystkim zabudowania pałacowe wraz z otoczeniem zaczęły powstawać pod koniec XVIII wieku. Z biegiem lat projekt rezydencji się rozrastał, dzięki czemu możemy podziwiać dzisiaj również park w stylu angielskim, który wytyczony jest w wiekowej dąbrowie, na terenie której znajdziemy najbardziej okazałe dęby rogalińskie a także w późniejszych latach galerię malarstwa polskiego. Wszystkie te zrealizowane obiekty możemy podziwiać i dzisiaj. Pałac oraz jego najbliższe otoczenie są dzisiaj filią Muzeum Narodowego w Poznaniu, natomiast bardziej oddalone zabudowania folwarczne oraz część Rogalińskiego Parku Krajobrazowego zarządzane są przez spółkę Majątek Rogalin, która jest własnością Fundacji im. Raczyńskich założonej przez Edwarda hr. Raczyńskiego. Dzięki takiemu skonstruowaniu zarządzania tym niezwykłym miejscem, chronione jest nie tylko piękno pałacu i jego najbliższego otoczenia ale również wiejski i rolniczy charakter dawnego folwarku i majątków ziemskich rodu Raczyńskich. Skutkuje to tym, że Rogalin jest niepowtarzalnym miejscem na mapie Polski, w którym to możemy przenieść się w czasie o kilkaset lat i zobaczyć na własne oczy jak wyglądał szlachecki majątek w całej okazałości, od barokowych sal balowych aż po folwark, zaopatrujący w plony pól okazała rezydencję.

GALERIA

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

pałac w rogalinie rogalin rogalin co warto zobaczyć
pałac w rogalinie zespół pałacowo-parkowy w rogalinie rogalin co warto zobaczyć
rogalińskie dęby zespół pałacowo-parkowy w rogalinie
zespół pałacowo-parkowy kościół w rogalinie w rogalinie rogalin
zespół pałacowo-parkowy w rogalinie rogalin
Rogaliński Park Krajobrazowy

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie jako całość to niewątpliwie unikat, mimo że nie każde z wchodzących w jego skład miejsc jest unikatowe. Całościowo patrząc, to co obecnie możemy zobaczyć w Rogalinie, począwszy od pałacu, poprzez parki i wiekową dąbrową a kończąc na folwarku jest niespotykanym zabytkiem historii i kultury. Imponuje swoim rozmiarem, stopniem utrzymania, ilością i jakością podejmowanych działań mających na celu zachowanie tego miejsca w niezmienionym stanie dla kolejnych pokoleń.

 • MOIM ZDANIEM

Nie wypada napisać nic innego, jak zobacz koniecznie! Nie wierzę, że ten okazały i ogromny zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie wraz z całym zapleczem gospodarczym i folwarcznym nie zrobi na kimś wrażenia…

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie


CENY

4 / 5

Większość obiektów na świeżym powietrzu dostępnych jest bezpłatnie. Zobaczenie budynków wewnątrz, wymaga zakupu biletów, które nie należą do najtańszych.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Na tak rozległym obszarze, na pewno znajdziecie miejsce gdzie będziecie sami. Niestety znajdziecie też miejsce, gdzie możecie spotkać niemało turystów, szczególnie w weekendy.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Bardzo dobrze oznaczone drogowskazami najważniejsze punkty okazałej rezydencji. Dodatkowo trochę tablic informacyjnych z dużą ilością informacji, jednak były miejsca gdzie tej informacji było mniej a przydałaby się.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Duży i darmowy parking przed samym pałacem.

POTRZEBNY CZAS

W Rogalinie możesz spędzić nawet i kilka dni, jednak jeżeli nie masz tyle czasu a chcesz odwiedzić to miejsce i zobaczyć naprawdę wszystko co najciekawsze, zaplanuj sobie minimum 5 godzin.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Wiele osób do Rogalina przyjeżdża zobaczyć jedynie pałac wraz z ogrodami oraz rogalińskie dęby. Te trzy najpopularniejsze miejsca to zaledwie 1/3 tego co możesz zobaczyć w Rogalinie. Nie bądź jak wszyscy, poznaj Rogalin dokładniej bo naprawdę na to zasługuje a Ty na długo o nim nie zapomnisz.

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

MOCNE STRONY

 • rozległość i ilość miejsc wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego,
 • unikalność całego zamierzenia i ochrona zabytków ale również wiejskiego charakteru okolicy,
 • perły architektury oraz niezwykłość najbliższej przyrody z przede wszystkim wielowiekowymi dębami w jednym miejscu,
 • dostępność, parking oraz organizacja obiektu pod turystów,
 • działania mające chronić zarówno zabytki, naturę jak i charakter miejsca,
 • ogromny potencjał, który już jest skutecznie wykorzystywany,

SŁABE STRONY

 • stosunkowo drogie bilety wstępu do budynków,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Rogalin to miejsce unikatowe, które na prawdę warto dobrze poznać! Dowiedź się więcej dzięki wpisom:

A może zainteresuje Cię również pobliski Wielkopolski Park Narodowy? Zobacz co ciekawego w sobie kryje!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!