tu byłem

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

szybkie menu

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie to imponujący majątek, będący w przeszłości rezydencją rodu Raczyńskich. Na cały kompleks rezydencyjny składają się klasycystyczny pałac z ogrodami w stylu francuskim na jego tyłach, romantyczny park angielski z okazałymi, wiekowymi dębami oraz budynek galerii obrazów z liczną kolekcją dzieł malarstwa polskiego, kościół pw. świętego Marcelina, który jest również mauzoleum rodu Raczyńskich oraz liczne zabudowania gospodarskie w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu ale również nieco oddalone. Dodatkowym smaczkiem i wartością jest dotrwanie do dzisiejszych czasów niemal pierwotnego założenia pałacowego, ponieważ historia oszczędziła to miejsce i nie zniszczyła go ani razu od chwili powstania. Takiego szczęścia wiele z polskich rezydencji nie miało, dlatego ta w Rogalinie jest słusznie traktowana jako perła architektury rezydencyjnej w naszym kraju.

Cały majątek w tym przede wszystkim zabudowania pałacowe wraz z otoczeniem zaczęły powstawać pod koniec XVIII wieku. Z biegiem lat projekt rezydencji się rozrastał, dzięki czemu możemy podziwiać dzisiaj również park w stylu angielskim, który wytyczony jest w wiekowej dąbrowie, na terenie której znajdziemy najbardziej okazałe dęby rogalińskie a także w późniejszych latach galerię malarstwa polskiego. Wszystkie te zrealizowane obiekty możemy podziwiać i dzisiaj. Pałac oraz jego najbliższe otoczenie są dzisiaj filią Muzeum Narodowego w Poznaniu, natomiast bardziej oddalone zabudowania folwarczne oraz część Rogalińskiego Parku Krajobrazowego zarządzane są przez spółkę Majątek Rogalin, która jest własnością Fundacji im. Raczyńskich założonej przez Edwarda hr. Raczyńskiego. Dzięki takiemu skonstruowaniu zarządzania tym niezwykłym miejscem, chronione jest nie tylko piękno pałacu i jego najbliższego otoczenia ale również wiejski i rolniczy charakter dawnego folwarku i majątków ziemskich rodu Raczyńskich. Skutkuje to tym, że Rogalin jest niepowtarzalnym miejscem na mapie Polski, w którym to możemy przenieść się w czasie o kilkaset lat i zobaczyć na własne oczy jak wyglądał szlachecki majątek w całej okazałości, od barokowych sal balowych aż po folwark, zaopatrujący w plony pól okazała rezydencję.

region:

lokalizacja: Rogalin

dowiedź się więcej!

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

zdjęcia

unikalność

5/5

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie jako całość to niewątpliwie unikat, mimo że nie każde z wchodzących w jego skład miejsc jest unikatowe. Całościowo patrząc, to co obecnie możemy zobaczyć w Rogalinie, począwszy od pałacu, poprzez parki i wiekową dąbrową a kończąc na folwarku jest niespotykanym zabytkiem historii i kultury. Imponuje swoim rozmiarem, stopniem utrzymania, ilością i jakością podejmowanych działań mających na celu zachowanie tego miejsca w niezmienionym stanie dla kolejnych pokoleń.

moim zdaniem

5/5

Nie wypada napisać nic innego, jak zobacz koniecznie! Nie wierzę, że ten okazały i ogromny zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie wraz z całym zapleczem gospodarczym i folwarcznym nie zrobi na kimś wrażenia…

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

4/5

Większość obiektów na świeżym powietrzu dostępnych jest bezpłatnie. Zobaczenie budynków wewnątrz, wymaga zakupu biletów, które nie należą do najtańszych.

ilość turystów

4/5

Na tak rozległym obszarze, na pewno znajdziecie miejsce gdzie będziecie sami. Niestety znajdziecie też miejsce, gdzie możecie spotkać niemało turystów, szczególnie w weekendy.

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Bardzo dobrze oznaczone drogowskazami najważniejsze punkty okazałej rezydencji. Dodatkowo trochę tablic informacyjnych z dużą ilością informacji, jednak były miejsca gdzie tej informacji było mniej a przydałaby się.

przydatne informacje

potrzebny czas

W Rogalinie możesz spędzić nawet i kilka dni, jednak jeżeli nie masz tyle czasu a chcesz odwiedzić to miejsce i zobaczyć naprawdę wszystko co najciekawsze, zaplanuj sobie minimum 5 godzin.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

5/5

Duży i darmowy parking przed samym pałacem.

dostępność

Dostępny dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl

Wiele osób do Rogalina przyjeżdża zobaczyć jedynie pałac wraz z ogrodami oraz rogalińskie dęby. Te trzy najpopularniejsze miejsca to zaledwie 1/3 tego co możesz zobaczyć w Rogalinie. Nie bądź jak wszyscy, poznaj Rogalin dokładniej bo naprawdę na to zasługuje a Ty na długo o nim nie zapomnisz.

Podoba Ci się to, co robię?

Kliknij i postaw mi kawę, dzięki czemu pomożesz mi niewielką kwotą w rozwoju bloga!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

mocne strony

  • rozległość i ilość miejsc wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego,
  • unikalność całego zamierzenia i ochrona zabytków ale również wiejskiego charakteru okolicy,
  • perły architektury oraz niezwykłość najbliższej przyrody z przede wszystkim wielowiekowymi dębami w jednym miejscu,
  • dostępność, parking oraz organizacja obiektu pod turystów,
  • działania mające chronić zarówno zabytki, naturę jak i charakter miejsca,
  • ogromny potencjał, który już jest skutecznie wykorzystywany,

słabe strony

  • stosunkowo drogie bilety wstępu do budynków,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x