tu byłem

Ogrody pałacowe w Rogalinie

Ogrody pałacowe w Rogalinie znajdują się po zachodniej stronie imponującego pałacu Raczyńskich. Tak naprawdę rogalińskie ogrody składają się z dwóch, znacznie różniących się od siebie części: ogrodu w stylu francuskim (w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu) oraz parku w stylu angielskim, znajdującym się nieco dalej na zachód, który znajduje się na terenie wiekowego dębowego lasu, w którym znajdują się sławne rogalińskie dęby.

Ogród w stylu francuskim powstał w tym samym czasie co pałac, czyli w XVIII wieku. Okazały ogród z charakterystycznymi równo, niemal pod sznurek przyciętymi krzewami i drzewami, licznymi rzeźbami miał być w zamierzeniu przedłużeniem pałacowego salonu. Ograniczony został dwoma szpalerami grabów po bokach i kopcem widokowym, znajdującym się naprzeciwko pałacu. To bez wątpienia najbardziej okazały i ozdobny fragment pałacowych ogrodów, który niestety dzisiaj mimo ogromnych starań, nie jest utrzymany na tak imponującym poziomie jak za czasów świetności rezydencji. Mimo to, możemy sobie wyobrazić jakim był pięknym i okazałym miejscem do wypoczynku dla zamieszkujących pałac arystokratów.

Dopełnieniem pałacowego założenia ogrodowo-parkowego jest znajdujący się za ogrodem francuskim, park w stylu angielskim. Powstał on później, bo w początkowych latach XIX wieku i przekształcił rosnącą na tych terenach pierwotną dąbrowę w romantyczny park na wzór parków angielskich. Na terenie parku znajdują się jedne z najstarszych drzew w Polsce, czyli 3 okazałe dęby rogalińskie oraz kilka innych imponujących drzew, jak dąb „Edward” o obwodzie około 650 centymetrów, czy lipa „Grażyna”. Park angielski nie został ograniczony wyraźnymi ramami i dzięki temu płynnie przechodzi w nadwarciańskie łęgi, na terenie których utworzono Rogaliński Park Krajobrazowy.

region:

lokalizacja: Rogalin, Arciszewskiego 2 (na zachód od pałacu)

Ogrody pałacowe w Rogalinie

zdjęcia

unikalność

4/5

Choć na pewno w Polsce znajdziemy wiele parków w stylu angielskim lub francuskim, niewiele z nich może pochwalić się tak posągowymi drzewami, wielkością parku i różnorodnością form. Niewątpliwie ogrody pałacowe w Rogalinie są okazałym salonem na świeżym powietrzu a dalszy park krajobrazowy doskonałym dopełnieniem rezydencjalnych ogrodów.

moim zdaniem

3/5

Mimo unikalności nie każdy doceni urok tego miejsca. Mimo ogromu starań, dzisiejsze ogrody pałacowe w Rogalinie bardziej służą pobudzeniu wyobraźni jak mogły one wyglądać w swoim najlepszym okresie niż wprawianiu w szczególny zachwyt, choć są naprawdę urzekające. Warto jednak je zobaczyć i spróbować docenić ich formę oraz piękno.

Ogrody pałacowe w Rogalinie

mapa

oceny

średnia ocena
3.7/5

ceny

5/5

Wejście na teren ogrodu pałacowego i dalszego parku jest bezpłatne.

ilość turystów

4/5

Nie jest źle, choć weekendami, szczególnie w ogrodzie francuskim może być trochę liczniej. Spodziewaj się również licznych sesji zdjęciowych, to bardzo popularne miejsce na tzw. plener.

oznaczenia i informacja turystyczna

2/5

Niestety na terenie parku znajdziemy bardzo dobrze oznaczone ścieżki i liczne drogowskazy. Dużo gorzej jest z informacją o ogrodach, które przybliżyły by turyście to miejsce i jego historię.

przydatne informacje

potrzebny czas

Przejście najważniejszych miejsc ogrodów i parku zajmuje około 30-40 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego

parking

5/5

Przed pałacem dużo miejsc parkingowych, w dodatku bezpłatnych.

dostępność

Dostępny dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl

Warto spacerując po parku angielskim zejść w pobliże Warty i poczuć klimat rogalińskich łęgów. Serdecznie polecam Wam również Rogaliński Park Krajobrazowy, który urzeka majestatycznymi dębami.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Ogrody pałacowe w Rogalinie

mocne strony

  • unikalność formy ogrodów pałacowych i parku krajobrazowego,
  • imponujące drzewa na terenie parku,
  • stopień utrzymania ogrodu w stylu francuskim, mimo że nie idealny to naprawdę widać starania i ogrom włożonej pracy,
  • dużo drogowskazów na terenie ogrodów i parku,
  • parking, dostępność i bezpłatny wstęp

słabe strony

  • mało informacji turystycznej, przybliżającej to miejsce i jego historię,
więcej o miejscu w internecie

Ogrody pałacowe w Rogalinie

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x