tu byłem

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

Kościół w Rogalinie powstał w latach 1817-1820 na zlecenie hr. E. Raczyńskiego, który też wskazał patrona świątyni – św. Marcelina, chcąc tym jednocześnie upamiętnić swojego patrona papieża i męczennika ale również swojego ciotecznego kuzyna Marcelego Lubomirskiego. Kościół w Rogalinie pełni równocześnie mauzoleum rodu Raczyńskich, którzy to spoczywają w jego podziemiach. Kościół znajduje się w przeciwlegle do pałacu, na wschód od niego i prowadzi do niego długa kasztanowa aleja.

Świątynia w Rogalinie wyróżnia się przede wszystkim swoją architekturą, która nie przypomina typowego kościoła w naszym kraju. Subiektywnie twierdząc pod względem wyglądu zewnętrznego jest to jeden z najbardziej nietypowych kościołów w naszym kraju, oczywiście nie biorąc pod uwagę świątyń stosunkowo niedawno budowanych. Kościół w Rogalinie zaprojektowany został na wzór starożytnej świątyni Maison Carrée znajdującej się we francuskim Nimes. Pierwotnie świątynia pełniła jedynie funkcję kaplicy pałacowej przy rogalińskim pałacu Raczyńskich, obecnie to kościół parafialny.

Kościół jest udostępniony do zwiedzania jedynie w wybrane dni tygodnia lub po wcześniejszym umówieniu z probostwem. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej parafii lub gminy.

region:

lokalizacja: Rogalin, Arciszewskiego 10

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

zdjęcia

źródło: www.mosina.pl
źródło: www.mosina.pl
źródło: www.mosina.pl

unikalność

5/5

Kościół w Rogalinie jeżeli chodzi o swój wygląd oraz funkcję i wykorzystanie, jest unikatem. Łączenie w sobie pierwotnie kaplicy pałacowej a obecnie świątyni parafialnej, będąc jednocześnie mauzoleum magnackiego rodu, który był właścicielem tych ziem, nie jest często spotykanym zestawieniem. Do tego dochodzi niezwykła architektura, która na pierwszy rzut oka, kieruje nasze skojarzenia w zupełnie innym kierunku.

moim zdaniem

2/5

Z turystycznego punktu widzenia, kościół w Rogalinie to nie jest wielka atrakcja. Jego unikalność zyska niewielu wielbicieli, równie niewielu będzie umiało ją docenić. Dodatkowo nie ułatwia ograniczona możliwość zwiedzania.

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
3.7/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Większość skupia się na pałacu i dębach rogalińskich, do kościoła dociera niewielu.

infrastruktura turystyczna

1/5

Nie zauważyłem niczego, co mogłoby pomóc poznać turystom to miejsce.

przydatne informacje

potrzebny czas

Zobaczenie kościoła z zewnątrz to kwestia 5 minut. Jeżeli zdecydujemy się wejść do wnętrza, warto mieć zarezerwowane 20-30 minut. Warto doliczyć również dojście do kościoła z parkingu pod pałacem, który trwa w obie strony około 15 minut.

sugerowany wiek

Kościół dla każdego. Mauzoleum sugeruję by zwiedzać z dziećmi minimum 6-cio letnimi.

parking

5/5

Duży i darmowy parking pod pałacem, który ciągnie się niemal do kościoła.

dostępność

Do świątyni prowadzi kilkadziesiąt schodów, które będą utrudnieniem.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Do kościoła prowadzi długa aleja, przy której licznie rosną kasztanowce oraz znajduje się parking. Jeżeli nie chcesz narażać swojego auta na pamiątkowe „wgnioty”, lepiej jesienią nie parkować po drzewami, z których spadają lawinowo kasztany.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

mocne strony

  • unikatowa architektura i funkcja świątyni,
  • bliskość innych ciekawych miejsc w Rogalinie,

słabe strony

  • bardzo słabo przystosowany do ruchu turystycznego,
  • trudno dostępny dla osób o obniżonej sprawności,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x