Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

kościół w rogalinie
  • Marcin
  • 15 listopada 2020
Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

Kościół w Rogalinie powstał w latach 1817-1820 na zlecenie hr. E. Raczyńskiego, który też wskazał patrona świątyni – św. Marcelina, chcąc tym jednocześnie upamiętnić swojego patrona papieża i męczennika ale również swojego ciotecznego kuzyna Marcelego Lubomirskiego. Kościół w Rogalinie pełni równocześnie mauzoleum rodu Raczyńskich, którzy to spoczywają w jego podziemiach. Kościół znajduje się w przeciwlegle do pałacu, na wschód od niego i prowadzi do niego długa kasztanowa aleja.

Świątynia w Rogalinie wyróżnia się przede wszystkim swoją architekturą, która nie przypomina typowego kościoła w naszym kraju. Subiektywnie twierdząc pod względem wyglądu zewnętrznego jest to jeden z najbardziej nietypowych kościołów w naszym kraju, oczywiście nie biorąc pod uwagę świątyń stosunkowo niedawno budowanych. Kościół w Rogalinie zaprojektowany został na wzór starożytnej świątyni Maison Carrée znajdującej się we francuskim Nimes. Pierwotnie świątynia pełniła jedynie funkcję kaplicy pałacowej przy rogalińskim pałacu Raczyńskich, obecnie to kościół parafialny.

Kościół jest udostępniony do zwiedzania jedynie w wybrane dni tygodnia lub po wcześniejszym umówieniu z probostwem. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej parafii lub gminy.

region
lokalizacja

Rogalin, Arciszewskiego 10

GALERIA

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

zespół pałacowo-parkowy kościół w rogalinie w rogalinie rogalin
kościół w rogalinie
kościół w rogalinie

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Kościół w Rogalinie jeżeli chodzi o swój wygląd oraz funkcję i wykorzystanie, jest unikatem. Łączenie w sobie pierwotnie kaplicy pałacowej a obecnie świątyni parafialnej, będąc jednocześnie mauzoleum magnackiego rodu, który był właścicielem tych ziem, nie jest często spotykanym zestawieniem. Do tego dochodzi niezwykła architektura, która na pierwszy rzut oka, kieruje nasze skojarzenia w zupełnie innym kierunku.

  • MOIM ZDANIEM

Z turystycznego punktu widzenia, kościół w Rogalinie to nie jest wielka atrakcja. Jego unikalność zyska niewielu wielbicieli, równie niewielu będzie umiało ją docenić. Dodatkowo nie ułatwia ograniczona możliwość zwiedzania.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich., znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Większość skupia się na pałacu i dębach rogalińskich, do kościoła dociera niewielu.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1 / 5

Nie zauważyłem niczego, co mogłoby pomóc poznać turystom to miejsce.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Duży i darmowy parking pod pałacem, który ciągnie się niemal do kościoła.

POTRZEBNY CZAS

Zobaczenie kościoła z zewnątrz to kwestia 5 minut. Jeżeli zdecydujemy się wejść do wnętrza, warto mieć zarezerwowane 20-30 minut. Warto doliczyć również dojście do kościoła z parkingu pod pałacem, który trwa w obie strony około 15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Kościół dla każdego. Mauzoleum sugeruję by zwiedzać z dziećmi minimum 6-cio letnimi.

DOSTĘPNOŚĆ

Do świątyni prowadzi kilkadziesiąt schodów, które będą utrudnieniem.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Do kościoła prowadzi długa aleja, przy której licznie rosną kasztanowce oraz znajduje się parking. Jeżeli nie chcesz narażać swojego auta na pamiątkowe “wgnioty”, lepiej jesienią nie parkować po drzewami, z których spadają lawinowo kasztany.

Kościół w Rogalinie i mauzoleum Raczyńskich.

MOCNE STRONY

  • unikatowa architektura i funkcja świątyni,
  • bliskość innych ciekawych miejsc w Rogalinie,

SŁABE STRONY

  • bardzo słabo przystosowany do ruchu turystycznego,
  • trudno dostępny dla osób o obniżonej sprawności,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Rogalin to miejsce unikatowe, które na prawdę warto dobrze poznać! Dowiedź się więcej dzięki wpisom:

A może zainteresuje Cię również pobliski Wielkopolski Park Narodowy? Zobacz co ciekawego w sobie kryje!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!