Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku chałupa z dzierżążna wielkiego ryglowa szachulcowa mur pruski

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią to skansen, który przybliża nam obiekty i kulturę ludową północnej Wielkopolski: Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.

Historia skansenu zaczęła się jednak od niespodziewanego odkrycia. Podczas prac przy wydobyciu piasku, natrafiono na wielokomorowy grób skrzynkowy. Po tym wydarzeniu ruszyły badania archeologiczne, które trwały 5 lat i ujawniły m. in. ponad 500 pochówków. Podczas nich znaleziono również liczne naczynia, narzędzia, ozdoby czy stosy ciałopalne. Dzisiaj można część z nich zobaczyć w pawilonach, które znajdują się na terenie skansenu. W kolejnych latach na teren dzisiejszego skansenu zaczęto ściągać unikalne przykłady lokalnego budownictwa drewnianego, ratując je przed zniszczeniem.

Obecnie na 13 hektarach ekspozycji, malowniczo położonej na terenie Pojezierza Krajeńskiego, znajdziemy aż 28 obiektów, w tym 3 wiatraki, remizę strażacką wiele cudownej urody chałup i niewielki kościółek, który również urzeka swoim wyglądem. Najstarszą budowlą w skansenie jest chałupa podcieniowa z Głubczyna, która powstała pomiędzy 1790 a 1810 roku. Najbardziej efektownie prezentują się jednak trzy wiatraki, wszystkie z 2. poł. XIX wieku. W jednym z nich możemy zobaczyć również zachowane wyposażenie młynarskie. By było jeszcze ciekawiej we wnętrzach chałup i obiektów na terenie skansenu, możemy zobaczyć staranie odtworzone pomieszczenia chłopskie i gospodarskie, wiejską szkołę, karczmę czy warsztaty rzemieślników.

 

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Osiek nad Notecią, Dworcowa 12

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią to jeden z pięknych skansenów, które można znaleźć na terenie kraju. Ten w Osieku nad Notecią wyjątkowy jest z racji prezentowania danego, wyjątkowego regionu.

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku chałupa z dzierżążna wielkiego ryglowa szachulcowa mur pruski
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią chałupa podcieniowa z głubczyna skansen w osieku nad notecią krajna wielkopolska
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku nad notecią wiatraki koźlak wiatrak drewniany wielkopolska
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku kościół z lasek wałeckich Atrakcje Piły i okolic
chałupa chata osiek nad notecią skansen stół umywalnia
4 / 5

Dla tego miejsca warto przyjechać na historyczną Krajnę, ponieważ w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zobaczycie nie tylko wyjątkowe obiekty ale będziecie mieli okazje również obejrzeć rzemieślników przy pracach, które wykonują jak ponad 100 lat temu a nawet spróbować swoich sił w tych czynnościach!

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią
4.1 / 5

4 / 5

Przejrzysty cennik, ceny na akceptowalnym poziomie i dostępny w ofercie bilet rodzinny.

3.5 / 5

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią oblężenie odwiedzających przeżywa w letnie weekendy, szczególnie niedziele. W inne dni ruch znacznie mniejszy.

5 / 5

Nie ma się do czego przyczepić! Rewelacyjnie i ciekawie przygotowana informacja turystyczna i świetni oprowadzający. Dobre zaplecze z kawiarnią, sklepem z pamiątkami i toaletą.

4.5 / 5

Przed Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią znajduje się spory i bezpłatny parking. Jedyny, niewielki minus – parking nie jest utwardzony.

Minimum 1,5 godziny choć warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, bo spokojnie zobaczyć wszystko co przygotowano w skansenie.

Minimum 4 lata choć optymalny wiek, w którym dzieci najwięcej wyniosą i skorzystają z przygotowanych atrakcji to wiek wczesnoszkolny (7-10 lat) oraz starsi.

Na terenie skansenu z oczywistych względów ścieżki nie są utwardzone, przez co miejscami mogą być piaszczyste a to może sprawić drobne problemy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Warto mieć na uwadze również wąskie i niskie wejścia do niektórych obiektów, które mogą być dla wielu niewygodne ale taki urok dawnego budownictwa.

  • kilkadziesiąt zachowanych w bardzo dobrym stanie obiektów, pochodzących z najbliższych okolic, prezentujących charakterystyczny styl, obyczaje i kulturę regionu,
  • doskonale przygotowana informacja turystyczna oraz zaplecze do obsługi odwiedzających,
  • wygodny parking pod skansenem,
  • atrakcyjny cennik,
  • duża liczba warsztatów, pokazów i imprez, urozmaicających ofertę,
  • bliskość stacji kolejowej, dzięki czemu mamy więcej możliwości dotarcia na miejsce,
  • przestronność skansenu i usytuowanie obiektów, sprawiające wrażenie niewielkiej osady sprzed lat,
  • nie zauważyłem…

Kilkaset metrów od Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią znajduje się stacja kolejowa Wyrzysk Osiek, dzięki czemu skansen w Osieku jak i Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu, która znajduje się pobliżu są doskonałym pomysłem na kolejową mikropodróż! Poznajcie mikropodróże: Mikropodróż! Dowiedź się jak podróżować lepiej i taniej!

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Wpis opublikowano: 27 maja 2022, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl