Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu
  • Marcin
  • 26 maja 2022
Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu to miejsce, które podtrzymuje pamięć o niezwykłym „cudzie” techniki jakim była i jest, regionalna kolej wąskotorowa o rozstawie szyn wynoszącym zaledwie 600 mm. Obecnie w dawnym zapleczu technicznym miejscowej wąskotorówki w Białośliwiu, Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa urządziło muzeum przybliżające nam historię ale również umożliwiające przejechanie się nam, będącymi cały czas „na chodzie” składami ciągniętymi niewielkimi parowozami.

Budowa kolei wąskotorowej w okolicach Białośliwia i Wyrzyska rozpoczęła się w latach 90. XX wieku z inicjatywy okolicznych właścicieli ziemskich. Inspiracją do jej powstania było podpatrzenie na Światowej Wystawie Techniki w Paryżu nowinki technicznej, jaką była kolej o rozstawie szyn 600 mm, którą można było wybudować niemal w każdym terenie a dodatkowo była stosunkowo szybka w budowie. Zaledwie w pół roku po rozpoczęciu budowy, gotowa była już pierwsza nitka do Łobżenicy. W kolejnych miesiącach i latach siatka linii kolei wąskotorowej szybko się rozrastała, by w szczytowym momencie osiągnąć ponad 200 kilometrów długości. Po torach jeździły zarówno pociągi obsługujące ruch pasażerski jak i towarowy. Regularny ruch kolejowy funkcjonował aż do roku 1994, w którym to zdecydowano o zamknięciu wąskotorowego ruchu kolejowego WKP.

Od 2001 roku pozostałościami dawnej kolei powiatowej opiekuje się Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa, które remontuje torowiska, przywraca do życia zabytkowy tabor i zarządza dawnymi obiektami. W Białośliwiu na terenie lokomotywowni zorganizowano mini muzeum z którego możemy w letnie weekendu ruszyć na przejażdżkę po odrestaurowanej trasie składem ciągniętym przez parowóz lub lokomotywę spalinową.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Białośliwie, ul. Strzelecka 2

GALERIA

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu Atrakcje Piły i okolic
wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu
wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu
wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Choć Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu to unikalny przykład techniki kolejowej, prezentujący kolej wąskotorową o najmniejszym rozstawie szyn (600 mm) na świecie, nie jest ona jedynym takim przykładem w Polsce. Na docenienie zasługuje jednak odrestaurowana dawna lokomotywownia oraz możliwość przejazdu turystycznego zabytkowym składem kolejowym.

  • MOIM ZDANIEM

Bez wątpienia Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu to jedna z najciekawszych atrakcji regionu, której nie należy ominąć wyruszając w te strony.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.6 / 5

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu


CENY

3.5 / 5

Bilety nie przygniatają swoją ceną i są adekwatne do atrakcji, którą otrzymujemy. Cena biletu kształtuje się w okolicach kilkunastu złotych za osobę.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Miejsce to zyskuje popularność i póki co cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem i popularnością. Nie wyklucza to, że w wyjątkowo letnie weekendy możecie spotkać tutaj większy tłum.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

Na miejscu wszystko przygotowane jest bardzo solidnie, choć są małe braki. Gorzej wygląda informacja pomagająca dotrzeć do dawnej lokomotywowni, choć po drodze minąłem nieliczne drogowskazy czy tablice informacyjne.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

Przed wejściem od ulicy Strzeleckiej znajdziecie niewielki plac, który może Wam posłużyć jako parking. Póki co nie jest on oznakowany, ale jest bezpłatny.

POTRZEBNY CZAS

Ilość potrzebnego czasu zależy od atrakcji, z których postanowiliście skorzystać. Orientacyjnie można przyjąć od 30-45 minut (tylko zwiedzanie lokomotywowni) do nawet kilku godzin, jeżeli zdecydujecie się na przejażdżkę po wąskich torach.

SUGEROWANY WIEK

Od 4 lat wzwyż, ponieważ moim zdaniem to atrakcja również bardzo ciekawa dla dzieci.

DOSTĘPNOŚĆ

Teren lokomotywowni powinien nie sprawić większych problemów, choć trzeba mieć na uwadze, że ścieżki i ciągi komunikacyjne nie są utwardzone. Dostępność wagonów składów kolejki wąskotorowej jest oczywiście utrudniona ze względu na rozmiary wejść, względy bezpieczeństwa itp.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Choć rozstaw szyn 600 mm nie jest najpopularniejszym, w Polsce znajdziecie nadal czynne kolejki wąskotorowe, jeżdżące po torach o takim rozstawie. Chyba najbardziej znaną z nich jest kolejka parkowa „Maltanka” w Poznaniu ale również w niedalekiej okolicy można znaleźć podobną atrakcję, czyli Żnińską Kolej Powiatowa.

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

MOCNE STRONY

  • możliwość przejażdżki zabytkowym składem wąskotorowym,
  • ciekawe muzeum w zabytkowej lokomotywowni,
  • wyjątkowy rozstaw szyn,

SŁABE STRONY

  • czynne tylko w letnie weekendy, sugeruję by sprawdzić przed wyjazdem godziny otwarcia i rozkład jazdy,
  • brak zorganizowanego parkingu,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

 

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!