piła plac konstytucji 3 maja fontanna obelsk atrakcje piły i okolic

Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic


Sam ruszając na północ Wielkopolski myślałem, że na podróżnicze fajerwerki nie mam co liczyć… Jednak, ku mojemu zaskoczeniu atrakcje Piły i okolic wprawiły mnie wielokrotnie w zachwyt! Przekonajcie się sami ruszając w te strony Polski, ale najpierw poznajcie najciekawsze atrakcje Piły i okolic z tego wpisu. Przygotujcie się na dziesiątki zdjęć, wiele ciekawostek i mnóstwo mikropodróżniczych inspiracji!

Atrakcje Piły i okolic. Podstawowe informacje o regionie

Nim przedstawię Wam atrakcje Piły i okolic, kilka słów wstępu i podstawowych informacji. Położona w północnej Wielkopolsce Piła, to jedno z większych miast regionu. Obecnie Piła jest miastem powiatowym i prężnym ośrodkiem gospodarczym. Pod względem turystycznym nie jest wiodącym miastem, ale to wcale nie oznacza, że wieje tutaj nudą! Zresztą przekonajcie się sami z mojego wpisu.

Lokalizacja

Miasto położone jest nad Gwdą, na Pojezierzu Krajeńskim i historycznej Krajnie. Obszar ten charakteryzuje się malowniczym, polodowcowym ukształtowaniem terenu z licznymi morenami czołowymi, tworzącymi niewielkie “góry”.

Typowy polodowcowy krajobraz, uzupełniają liczne jeziora oraz duże kompleksy leśne, którymi dosłownie otoczona jest Piła.

Administracyjnie obecnie Piła znajduje się w województwie wielkopolskim a od Poznania, stolicy województwa dzieli ją około 85 kilometrów. Nieznacznie bliżej jest do Bydgoszczy – ok. 75 kilometrów.

Historia Piły i regionu

Dawno, dawno temu bo w czasach kultury celtyckiej prawdopodobnie rozwinęło się w tym regionie osadnictwo. Miejscowość, będąca “fundamentem” do powstania późniejszej Piły, powstała prawdopodobnie w XIV wieku jako osada rybacka. Również w XIV wieku król Kazimierz III Wielki włączył ówczesną Piłę do Królestwa Polskiego. W XV wieku Piła nabyła prawa miejskie i do czasu potopu szwedzkiego w XVII wieku, podobnie jak cały region spokojnie rozwijała się gospodarczo oraz osadniczo.

gwda piła rzeka

Podczas potopu szwedzkiego Piła została zniszczona i po jej odbudowie, na początku XVIII wieku ponownie potwierdzono wszystkie prawa miejskie i przywileje miasta.

Okres zaborów i międzywojnie

Już podczas I rozbioru Polski Piła wraz z najbliższą okolicą zostały zawłaszczone przez Prusy. Spowodowało to napływ do miasta Niemców, który po upływie kilkudziesięciu lat stanowili już w mieście większość mieszkańców. W połowie XIX wieku doprowadzono do Piły linię kolejową, która przyczyniła się do dalszego rozwoju miasta i regionu. Pod koniec XIX wieku jednym z największych zakładów przemysłowych w mieście były zakłady naprawcze taboru kolejowego, poza nimi funkcjonował drobny przemysł i handel rolno-spożywczy.

W 1913 roku zbudowano lotnisko, przy którym chwilę później powstała fabryka samolotów Albatros, produkująca głównie samoloty dla niemieckiej armii, funkcjonująca aż do pierwszych lat okresu międzywojennego. W dwudziestoleciu międzywojennym Piła na mocy traktatu wersalskiego pozostała w granicach Niemiec. Mimo to w mieście oraz okolicznych terenach, prężnie działały polskie ośrodki społeczne i patriotyczne m. in. Związek Polaków w Niemczech.

II wojna światowa i czasy powojenne

Piła w czasie II wojny światowej stała się dużym ośrodkiem zbrojeniowym, ponownie uruchomiono lotnisko, rozbudowano je i utworzono lotnicze zakłady remontowe. Pod koniec wojny Niemcy zamienili Piłę w twierdzę, wchodzącą w skład Wału Pomorskiego. Bo blisko miesięcznych walkach na początku 1945 roku, miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną. Niestety walki były dla Piły tragiczne w skutkach… Przyjmuje się, że zniszczono wtedy ponad 70% zabudowań miasta a w śródmieściu odsetek ten wynosił ponad 90%.

Lata powojenne to pierwotnie długi i powolny okres odbudowy miasta, który dopiero po 1965 roku nabrał nieco rozpędu. Wtedy to w Pile zaczął odradzać się przemysł a co za tym idzie miasto nabrało wiatru w żagle. Po wojnie funkcjonowało w mieście dalej lotnisko wojskowe wraz z towarzyszącymi obiektami wojskowymi. W 1975 roku Piła została siedzibą województwa, którym była do roku 1998. Obecnie miasto powiatowe i siedziba władz powiatu pilskiego.

Komunikacja i dojazd

Piła znajduje się na skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych (nr 10 i 11), które są najważniejszymi trasami regionu. Ponadto przez Piłę i okolicę przebiega kilka dróg wojewódzkich, umożliwiających wygodny dojazd do pobliskich miast i miejscowości.

Znacznie lepiej wygląda komunikacja kolejowa, ponieważ Piła jest ważnym węzłem kolejowym, w którym krzyżuje się aż 6 szlaków kolejowych. Dziesiątki połączeń pasażerskich, również dalekobieżnych, przejeżdżających przez Piłę pozwalają komfortowo dojechać do miasta. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie oczywiście w Portalu Pasażera PKP.

muzeum regionalne w pile szlak niebieski

Do Piły dojedziecie również komunikacją autobusową. Największą siatkę połączeń oferuje miejscowy PKS Piła ale można również skorzystać z połączeń innych przewoźników.

Dla wędrowców na terenie powiatu pilskiego czeka aż 8 szlaków turystycznych, prowadzących po najciekawszych zakątkach regionu. Dodatkowo przygotowano również kilka szlaków rowerowych.

Poznajcie atrakcje Piły i okolic

Nie sposób odwiedzić i wymienić wszystkie atrakcje Piły i okolic, bo choć nie jest to region nastawiony na turystykę to ciekawych i pięknych miejsc nie brakuje. Atrakcje Piły i okolic wypada zacząć przybliżać od samej Piły, dlatego poznajcie stolicę regionu w pierwszej kolejności!

Piła – miasto niemal od zera…

Jeżeli przeczytaliście krótkie streszczenie historii miasta, we wcześniejszym rozdziale wiecie już, że II wojna światowa nie była dla Piły łaskawa… Miasto, które Niemcy przekształcili w twierdzę zostało zrujnowane w ok. 80%, przez co po wojnie dosłownie powstało z gruzów. Właśnie dlatego trudno w nim szukać wielowiekowych zabytków czy pereł architektury średniowiecza, są za to szerokie ulice, place, pomniki i ta, charakterystyczna PRL-owska architektura… Wśród tego wszystko są jednak miejsca, które urzekają i cieszą oczy i duszę! Oto kilka z nich.

Plac Konstytucji 3 Maja

Zaczynamy (moim zdaniem) od jednego z najbardziej okazałych placów w mieście. Po gruntownym remoncie w latach 2015-2016 cieszy oczy nie tylko mieszkańców ale i gości Piły.

fontanna plac konstytucji 3 maja piła atrakcje piły i okolic

Poza fontanną, która jest największą atrakcją, znajduje się tutaj również pamiątka z czasów słusznie zamierzchłych, czyli obelisk postawiony tutaj w 1964 roku z okazji XX-lecia PRL-u, który dzisiaj nazywany jest obeliskiem odrodzenia Polski. Tu obok obelisku znajduje się ławeczka Stanisława Staszica, którą poznacie nieco później.

obelisk pomnik plac konstytucji 3 maja piła atrakcje piły i okolic
fontanna plac konstytucji 3 maja piła

Na placu znajdziecie miejsce by na chwilę usiąść, odpocząć a nawet wypić kawkę, którą można kupić w sezonowej kawiarence.

Park na Wyspie

Pilska ostoja spokoju, ulokowana na wyspie rzecznej otoczonej przez wody przepływającej miasto Gwdy. Mowa o Parku na Wyspie, który znajduje się niemal w samym centrum miasta.

park na wyspie piła leżaki przystań tramwaju atrakcje piły i okolic
Park na Wyspie w Pile

To nie tylko spory kawałek zieleni ale również duży plac z fontanną i sceną, który jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych oraz rozrywkowych ale również wiele ścieżek spacerowych, dróg rowerowych a także plac zabaw dla najmłodszych.

Park na Wyspie w Pile
zdrój piła park na wyspie woda pitna
Park na Wyspie w Pile atrakcje piły i okolic

Więcej o Parku na Wyspie w Pile przeczytacie w moim opisie tego miejsca w kategorii tu byłem: Park na Wyspie w Pile

Pilski tramwaj wodny

Tramwaj wodny, noszący unikalną nazwę “Gordalina” od nazwy zachodniej odnogi Gwdy to jedna z ciekawszych atrakcji miasta. Kursuje w okresie wiosenno-letnim (maj-wrzesień) i można nim wybrać się w rejs np. dookoła wyspy parkowej.

park na wyspie piła leżaki przystań tramwaju przystanek tramwaj wodny
park na wyspie piła leżaki przystań tramwaju przystanek tramwaj wodny

Szczegóły dot. dni i godzin kursowania oraz tras, znajdziecie na stronach MZK Piła.

Skateplaza i rekreacja nad rzeką

Na północ od Parku na Wyspie, w dolinie Gwdy całkiem niedawno bo w 2021 roku oddano do użytku tereny rekreacyjne na którym znajduje się m. in. jeden z największych skateparków w Polsce!

plac zabaw bulwary europejskie piła park na wyskie
boiska sportowe park na wyspie gwda bulwary europejskie piła

Choć to właśnie skatepark jest największym atutem tego miejsca, warto wspomnieć, że swoje miejsce znajdą tutaj również entuzjaści innych aktywności na świeżym powietrzu.

skatepark park na wyspie bulwary europejskie piła atrakcje piły i okolic
skatepark park na wyspie bulwary europejskie piła

Obok dużego skateparku znajdują się również boiska do spotów zespołowych oraz siłownia na świezym powietrzu.

“Staszicowo”

Pewnie wielu mieszkańców Piły, może mieć mi to za złe, ale muszę stwierdzić, że macie coś z psychofanów Staszica🙂 OK, rozumiem że to “Wasz człowiek“, urodzony w Pile w rodzinie silnie z Piłą związaną, który do dzisiaj uznawany jest na jednego z najwybitniejszych Polaków w historii, ale ilość miejsc w mieście, które go upamiętniają przyprawia o mały ból głowy. Właśnie dlatego (nieco humorystycznie) pozwoliłem sobie nazwać Piłę – “Staszicowem“.

pomnik staszica piła

By usprawiedliwić swoje stwierdzenie, przedstawię Wam kilka miejsc poświęconych Staszicowi, które odwiedziłem podczas mojej mikropodróży do Piły.

Dom Staszica (Muzeum Stanisława Staszica)

Zacznę od miejsca, gdzie prawdopodobnie wszystko się zaczęło. Przyjmuje się, że to właśnie w budynku przy ulicy Browarnej w 1755 roku urodził się Stanisław Staszic.

dom staszica muzeum staszica piła atrakcje piły i okolic
dom staszica muzeum staszica piła

Zabytkowy budynek, po II-wojennych zniszczeniach (głównie w części południowej) i powojennej odbudowie miasta, podczas której rozebrano kolejne fragmenty budynku zastępując je nowymi, wykonanymi innymi sposobami niż pierwotnie, dopiero w latach 80. XX wieku doczekał się gruntownego remontu i przywrócenia oryginalnego wyglądu zewnętrznego. Udało się zachować oryginalne piwnice, komin i pierwotne podziały pomieszczeń.

muzeum stanisława staszica w pile
dom staszica muzeum staszica piła

Mimo zniszczeń i późniejszej odbudowy, Dom Stanisława Staszica uważany jest za najstarszy budynek w mieście. Przypomnijmy – budynek z połowy XVIII wieku. Świadczy to tylko o tym, jak bardzo Piła była zniszczona…

dom staszica muzeum staszica piła
dom staszica muzeum staszica piła atrakcje piły i okolic

Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Park Miejski położony za zachód od ścisłego centrum, również nosi imię Stanisława Staszica. To kolejna po Parku na Wyspie zielona enklawa na mapie miasta.

piła park miejski im. stansława staszica fontanna

Park Miejski nie posiada jednego, centralnego punktu, który byłby wizytówką parku. Jest za to w nim wiele orzekających zakątków, chociażby przy fontannie, altanie nad stawem czy kolorowych klombach.

piła park miejski im. stansława staszica
piła park miejski im. stansława staszica altana

Na pewno jego największą zaletą jest zieleń, której w nim nie brakuje. Dzięki temu, możemy delektować się spokojnym, leniwym spacerem wśród pięknie zadbanej przyrody.

piła park miejski im. stansława staszica
piła park miejski im. stansława staszica
piła park miejski im. stansława staszica

Warto pamiętać, że podobnie jak Park na Wyspie, Park Miejski otwarty jest w określonych godzinach, zależnych od pory roku.

Pomniki Stanisława Staszica

Jak już Wam wspomniałem w Pile chyba naprawdę muszą lubić Stanisława Staszica, bo co krok można spotkać nie tylko budowle, place czy parki nazwane jego imieniem ale również liczne pomniki. Nie będę wymieniał i opisywał ich już po kolei, ale wspomnę o tych, pod którymi udało mi się stanąć.

piła park miejski im. stansława staszica pomnik popiersie
pomnik staszica piła
ławeczka stanisława staszica plac konstytucji 3 maja piła

Pierwszy z nich spotkałem w Parku Miejskim, który jak już wiecie również nosił imię Stanisława Staszica. Kolejny to najwyższy z nich pomnik w okolicach ronda Jana Pawła II a trzeci, to ławeczka Stanisława Staszica, stojąca na Placu Konstytucji 3 Maja. Nie wiem czy to wszystkie pomniki Staszica w Pile, ale prawda jest taka, że ja nie zasłużę na choćby jeden a Staszic w samej Pile ma minimum trzy:)

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!
Plac Stanisława Staszica

A to nadal nie koniec “Staszicowa” bo kogóż imię mógłby nosić największy plac miasta, znajdujący się przez Urzędem Miasta i tutejszą Szkołą Policji w Pile? Oczywiście – Stanisława Staszica.

szkoła policji piła plac staszica
regionalne centrum kultury fabryka emocji piła

Najbardziej monumentalną budowlą wzniesioną przy obecnym Placu Staszica jest obecny gmach szkoły policyjnej, który wzniesiono w latach 20. XX wieku jako siedziba władz prowincji. Drugim z budynków wzniesionych w tym okresie przy ówczesnym Placu Gdańskim był Dom Dziękczynny Rzeszy, który otwarto w 1929 roku. Sala teatralna, znajdująca się wewnątrz mogła pomieścić nawet 1200 widzów. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej, budynek odbudowano w 1960 roku. Obecnie mieści tutejsze Centrum Kultury “Fabryka Emocji”.

Urząd Miasta

Jeszcze jeden budynek przy dzisiejszym Placu Staszica zasługuje na szczególną uwagę. To dawny konsystorz ewangelicki i urząd finansowy a obecnie Urząd Miejski.

urząd miasta piła plac staszica w pile flaga na wietrze
urząd miasta piła

Sam gmach wpisuje się w okoliczną architekturę ale mnie szczególnie mocno serce zabiło na widok tych licznych, gęsto stojących rowerów pod gmachem tutejszego Urzędu Miasta – lubię to!

Kąpielisko Płotki

Opuszczamy centrum miasta by poznać dwa kolejne ciekawe miejsca w Pile. Pierwsze z nich to najprawdopodobniej ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Piły i okolic, czyli kąpielisko Płotki nad jeziorem Płocie.

kąpielisko płotki piła otw

Znajdziecie tu wszystko, co potrzeba aby skorzystać z pięknej pogody. Czeka na Was tutaj całkiem spora piaszczysta plaża, zaplecze gastronomiczne oraz wiele atrakcji zarówno na wodzie jak i na lądzie.

piła płotki atrakcje w pile i okolicy jezioro plaża atrakcje piły i okolic
kąpielisko płotki piła otw
kąpielisko płotki piła plaża jezioro ośrodek wczasowy wypoczynkowy

A na gości z dalszych stron czekają domki do wynajęcia, zlokalizowane dosłownie nad złocistą plażą. Więcej informacji o kąpielisku nad jeziorem Płocie znajdziecie w opisie tego miejsca: Kąpielisko Płotki Piła

Pilskie Muzeum Wojskowe

A teraz czas na prawdziwy SZTOS! Otwarte na dawnym pilskim lotnisku wojskowym przez niesamowitych pasjonatów wojskowości i militariów Pilskie Muzeum Wojskowe to miejsce, z którego Piła już teraz może pękać z dumy a będzie tylko coraz lepiej!

Najważniejszym i najcenniejszym eksponatem jest samolot Su-22M4, który służył właśnie na pilskim lotnisku. To prawdziwy unikat, bo zachował oryginalne malowanie z czasów służby w Pile a na szczególną uwagę zasługuje “Tygrysek” – godło eskadr pilskiego pułku, czyli uskrzydlony tygrysek trzymający w łapach szachownicę, który znajduje się z przodu kadłuba.

pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła su-22m4 tygrysek

Muzeum mieści się w oryginalnych schronohangarach, w których lata temu stacjonowały m. in. samoloty Su-22. Dzisiaj kilka z nich wypełniono eksponatami, które poukładano tematyczne, dzięki czemu poznamy historię stacjonowania wojska w Pile na przestrzeni lat a także niesamowicie skrupulatnie odnowione dawne pojazdy wojskowe i nie tylko.

pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła schronohangar hangar
muzeum na dawnym lotnisku w Pile pilskie muzeum wojskowe schron bws

Choć eksponaty są niezwykle cenne, wiele z nich możemy “dotknąć” a do niektórych, w tym m. in. “Tygryska” nawet wsiąść. Wiele pojazdów jest nadal “na chodzie”, dzięki czemu co jakiś czas organizowane są pokazy dynamiczne, podczas których możemy zobaczyć je w pełnej krasie.

wóz łączności pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła
pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła czołg średni t-55a

Więcej o Pilskim Muzeum Wojskowym przeczytacie w odrębnym wpisie oraz opisie tego miejsca w kategorii tu byłem, wystarczy kliknąć w jeden z poniższych linków:

Pozostałe ciekawe miejsca w mieście

Najciekawsze, moim zdaniem oczywiście atrakcje i ciekawe miejsca w Pile już pewnie za nami ale pozwolicie, że jeszcze o kilku miejscach Wam wspomnę.

Muzeum Okręgowe w Pile

Muzea okręgowe to zawsze skarbnice miejscowej historii. Podobnie jest również w Pile, gdzie w budynku dawnego konsulatu RP (dobrze czytacie, w czasie gdy Piła była w granicach Niemiec, w budynku tym był polski konsulat) swoje zbiory prezentuje Muzeum Okręgowe.

muzeum regionalne w pile
muzeum regionalne piła

Muzeum znajduje się niemal bezpośrednio naprzeciwko Domu Stanisława Staszica, dlatego nie powinniście mieć problemu z jego odnalezieniem.

Gwda

Przepływająca przez Piłę Gwda, nie tylko okala wyspę rzeczną ale jest kolejnym miejscem, gdzie odpoczniecie, odetchniecie i miło spędzicie czas.

gwda rzeka piła
gwda rzeka piła atrakcje piły i okolic

Wzdłuż rzeki znajdziecie wiele tras spacerowych czy rowerowych a szczególnie warto wybrać się na Bulwary Chatelleraulta.

Inne charakterystyczne i historyczne budynki

W mieście znajdziecie jeszcze wiele innych historycznych, zabytkowych czy charakterystycznych budynków, rozsianych po całym Śródmieściu. Mimo zniszczeń wojennych, możemy dzisiaj podziwiać m. in. dawny Dom Strzelecki (ul. Chopina 1), budynek dawnego kasyna oficerskiego (ul. Browarna 3) czy gmach dawnego urzędu pocztowego (Aleja Piastów 3).

hotel gromada piła ulica konopnickiej atrakcje piły i okolic
nieczynna przepompownia piła 11 listopada

Z budynków o krótszej historii, wypada wspomnieć o obecnym Hotelu Gromada przy rondzie Jana Pawła II. Nie da się go przeoczyć, ponieważ to jedna z największych budowli centrum miasta położona przy jednej z najważniejszych ulic w mieście.

Spacerując po Pile warto mieć oczy szeroko otwarte, bo wśród współczesnej, powojennej architekturze znajdziecie mniejsze a również zabytkowe budowle czy budynki, jak np. dawna przepompownia, którą miniecie idąc ulicą 11 listopada.

Ulica Śródmiejska

Ostatnim miejscem w centrum miasta, o którym warto pamiętać chcąc poznać to co w nim najciekawsze to ulica Śródmiejska. Jest to jeden z głównych deptaków w mieście, wzdłuż którego znajdziecie wiele miejsc do odpoczynku a nawet plac zabaw.

Pozostałe spokojne uliczki centrum miasta

Piła to miasto niemal całkowicie odbudowane po II wojnie światowej, dzięki czemu jej Śródmieście prezentuje się inaczej niż w podobnym miastach Polski. Zamiast wąskich uliczek z zabytkowymi kamienicami, mamy tutaj szerokie ulice, w wielu miejscach z okazałą zielenią i budynkami, które najczęściej pochodzą z czasów PRL-u.

ulica 14 lutego piła
ulica 14 lutego piła

Oczywiście wśród najczęściej modernistycznych budynków, pojawiają się posiadające nieco więcej historii i uroku budynki ale również reprezentacji nowoczesnego budownictwa.

ulica 11 listopada piła
ulica witaszka piła

Jest jednak jeszcze jedna sprawa, która choć wymieniona na końcu, zasługuje na szczególne uznanie. W pilskim Śródmieściu było po prostu czysto! Choć wielu nie potrafi docenić uprzątniętych i niekipiących od śmieci koszy ulicznych, licznych ławek, stojaków do rowerów czy innych elementów małej architektury, to właśnie one sprawiają, że spacer po mieście był tak bardzo przyjemny.

Zachwycające miejsca w okolicy

Wyjeżdżamy z Piły! Wszak to wpis, w których chciałem przedstawić Wam atrakcje Piły i okolic. W pierwszej kolejności zabiorę Was do malowniczo położonego Osieku nad Notecią.

Skansen w Osieku n. Notecią

Skansen brzmi nieco staroświecko i dla wielu może wydawać się nudnym miejscem na spędzenie wolnego czasu… Wielu z Was będzie zaskoczonych jak ciekawie może być w takich miejscach, jeżeli postanowi odwiedzić właśnie Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku chałupa drewniana krajna
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku nad notecią wiatraki koźlak wiatrak drewniany wielkopolska

Znajdziecie tutaj blisko 30 obiektów, będących świadkami historii regionu Puszczy Noteckiej, Krajny oraz Pałuk a także przykładami charakterystycznego budownictwa na tych ziemiach. Wśród nich znajdziecie 3 drewniane wiatraki, przesiąknie zrekonstruowany kościół z drewnianą dzwonnicą, wiele niezwykłej urody drewnianych chałup a nawet remizę strażacką!

chałupa podcieniowa z głubczyna Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku kościół z lasek wałeckich

A to dopiero widok z zewnątrz:) Wewnątrz tych budowli znajdziecie oryginalne wyposażenie dawnych domostw i chałup, sklep, karczmę czy szkołę. Poza tym zobaczycie jak kiedyś wyglądał tartak, poznacie historię archeologicznego odkrycia, które dało początek muzeum a także zobaczycie kowala w akcji i poznacie wiele sekretnych lub tradycyjnych przepisów i receptur, które do dzisiaj wykorzystują pracownicy skansenu do przygotowywania smakołyków, dokładnie jak setki lat temu!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie tego miejsca, który znajdziecie w kategorii tu byłem oraz w osobnym wpisie na kierunkowo.pl. Linki do obu z nich, znajdziecie poniżej:

Wyrzyska Kolej Wąskotorowa

Fani wąskotorówek na pewno kojarzą Wyrzyską Kolej Wąskotorową, która słynie z tego, że ma jedynie 600 mm rozstawu szyn, po których do dzisiaj jeżdżą wiekowe już parowozy, ciągnąc składy z turystami.

wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu

Sercem Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej jest parowozownia w Białośliwiu. To właśnie w niej urządzono małe muzeum tutejszej wąskotorówki i również z Białośliwia możemy ruszyć w trasę po okolicy zabytkowym składem, często “pod parą”.

wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu

Więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie tego miejsca w kategorii tu byłem: Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

Pozostałe atrakcje Piły i okolic

Sporo już za nami, ale nadal są miejsca, które powiększą listę na której znajdziecie atrakcje Piły i okolic. Na pewno nie będzie ona zawierała i tak wszystkich miejsc regionu, które zachwycają, zadziwiają lub po prostu cieszą oko. Dlatego poniżej dwa ostatnie miejsca, które chciałbym Wam polecić a resztę zostawię już Wam do odkrycia:)

Górka Klasztorna

Położona na północny-zachód od Łobżenicy Górka Klasztorna to najstarsze w Polsce miejsce kultu maryjnego. Już Piastowie przyjeżdżali tutaj, wypraszać potrzebne im łaski, bo miejsce to już od dnia objawienia (w 1079 roku), stało się ważnym ośrodkiem religijnym. Do dzisiaj sanktuarium na Górce Klasztornej nadal jest bardzo popularne wśród pielgrzymów.

Górka Klasztorna

Szczególnie wielbiony jest tutaj Cudowny Obraz Matki Bożej Góreckiej ale równie ważna dla pielgrzymów jest cudowna woda, wypływająca ze studzienki tuż przy góreckiej bazylice.

Na miejscu oprócz budowli sakralnych, znajduje się również m. in. Dom Pielgrzyma czy skansen maszyn rolniczych. Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Górka Klasztorna

Dolina Noteci

Dolina Noteci chwyciła mnie za serce! Jest ona szeroka, rozległa, obficie zielona i jakby przeniesiona z innego świata dzięki czemu, możemy poczuć się tutaj dosłownie skąpani naturą!

mosta nad notecią białośliwie

Noteć to druga po Warcie co do długości rzeka Wielkopolski, licząca 391 km. Jest prawym dopływem znacznie dłuższej Warty a swoje początki ma w okolicach wsi Chodecz na Pojezierzu Kujawskim.

mosta nad notecią białośliwie dolina noteci
dolina noteci

W okolicach Piły wzdłuż Noteci rozciągają się wyglądające bardzo efektownie nadnoteckie łąki, które porastają dolinę rzeki. Uroki samej rzeki jak i jej ultra zielonej doliny, możecie podziwiać z jednego, bardzo charakterystycznego i jednocześnie historycznego miejsca – mostu nad Notecią w ciągu drogi pomiędzy Szamocinem a Białośliwiem.

Most nad Notecią w Białośliwiu

Nad Łąkami Nadnoteckimi w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 musimy przejechać przez nieco wąski i mający już swoje lata most. Jest on bardzo dobrym punktem widokowym ale też ważnym miejscem z historycznego punktu widzenia.

mosta nad notecią białośliwie dolina noteci
mosta nad notecią białośliwie

Zapisał się w historii podczas Powstania Wielkopolskiego, kiedy to został opanowany przez Powstańców bez użycia ani jednego strzału a następnie zniszczony. Tym samym powstrzymali oni możliwość przedostania się posiłków niemieckich z Piły, gdzie znajdował się liczny garnizon, na ziemie środkowej Wielkopolski. Wydarzenie to miało miejsce dokładnie nocą 11/12 stycznia 1919 roku.

Pod mostem znajduje się drewniany pomost wędkarki a nieco dalej, przy parkingu na poboczu drogi również miejsce do odpoczynku z drewnianą altaną. Dodatkowo w pobliżu altany ustawiono kilka tablic informacyjnych, dzięki którym na miejscu poznamy historię tego miejsca.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim opisie tego miejsca: Most nad Notecią w Białośliwiu

Atrakcje Piły i okolic wśród malowniczych terenów!

Atrakcje Piły i okolic, choć wyjątkowe mają jeszcze jedną zaletę – położone są na niezwykle malowniczych, pagórkowatych terenach, które same już robią na turystach spore wrażenie. Dolinę Noteci już poznaliście ale warto też wspomnieć o całym Pojezierzu Krajeńskim, które poprzecinane jest morenami czołowymi tworzącymi pofałdowaną krainę.

droga białośliwie osiek malownicza droga krajna
droga białośliwie osiek malownicza droga krajna atrakcje piły i okolic

Szczególnie urokliwie i pagórkowato były na trasie Białośliwie – Osiek, gdzie na północ rozciągał się masyw Dębowej Góry (192 m. n. p. m.) a na południu Dolina Noteci, której najniższy punkt wynosi około 45 m. n. p. m.

powiat złotowski krajna
droga białośliwie osiek malownicza droga krajna krzyż przydrożny

Ale to nie jedynie miejsce, gdzie musiałem się zatrzymać samochodem i choć chwilę uraczyć się widokiem. Podobnie było w okolicach Łobżenicy, Ujścia czy położonego nieco dalej na północ Złotowa.

Złotów i okolice

No właśnie! Będąc już w tych okolicach i odkrywając atrakcje Piły i okolic warto ruszyć kilkadziesiąt kilometrów na północ w kierunku Złotowa, bo tam też jest bardzo ciekawie!

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska promenada złotów
Zagroda Krajeńska
złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska muzeum ziemi złotowskiej

Złotów na pewno zaskoczy Was równie mocno jak atrakcje Piły i okolic. Poznajcie ten region z mojego wpisu: Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!

Coś Wam polecę!

Między Piłą a Złotowem, w niewielkiej Skórce znajdziecie niesamowite miejsce gdzie odpoczniecie, smacznie i domowo zjecie a przy tym miło spędzicie czas. Poznajcie Agro Skórka, kameralną agroturystykę w zabytkowym rodzinnym domu!

agro skórka młyńska 8 nocleg piła agroturystyka złotów krajna
agro skórka młyńska 8 nocleg piła agroturystyka złotów krajna
agro skórka młyńska 8 nocleg piła agroturystyka złotów krajna

Poznajcie to miejsce z mojego wpisu: Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Ze swojej strony polecam gorąco!

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca