Górka Klasztorna

Górka Klasztorna
  • Marcin
  • 26 maja 2022
Górka Klasztorna

Górka Klasztorna to najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce! Historia tego miejsca sięga 1079 roku, kiedy to w miejscu dzisiejszego sanktuarium, miejscowemu pasterzowi objawiła się Matka Boża. Po tym wydarzeniu w 1111 roku ruszyła budowa pierwszego kościoła w tym miejscu. Po pierwotnym kościele już oczywiście nie ma śladu a na jego miejscu stoi imponująca świątynia z XVII wieku, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Góreckiej również z XVII wieku. Ciekawostką jest to, że fundatorem kościoła był Andrzej Grudziński, którego zasługi dla regionu poznacie z mojego wpisu: Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!. Cudowny obraz w 1965 roku został koronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego a w 2015 roku sanktuarium w Górce Klasztornej otrzymało honorowy tytuł bazyliki mniejszej.

Na terenie sanktuarium znajduje się również studzienka z cudowną wodą, dom pielgrzyma, dom rekolekcyjny, dzwonnicę ze sceną i placem a także skansen maszyn rolniczych. Wszystko wśród bujnych zielonych drzew i na stosunkowo małej powierzchni, dzięki czemu nie powinniśmy przegapić żadnego zakątka. Za terenem sanktuarium rozciąga się gaj, w którym można zobaczyć zrekonstruowany pogański krąg kamienny.

region
lokalizacja

Rataje 48, k. Łobżenicy

GALERIA

Górka Klasztorna

Górka Klasztorna
Górka Klasztorna
Górka Klasztorna
Górka Klasztorna

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Górka Klasztorna to jedno z wielu miejsc kultu maryjnego w Polsce. Wyjątkowe jest to, że ma ono najdłuższą historię ze wszystkich sanktuariów i miejsc objawień jakie obecnie znajdują się w naszym kraju.

  • MOIM ZDANIEM

Choć z punktu widzenia religijnego Górka Klasztorna to miejsce istotne i odwiedzane przez wielu pielgrzymów, dla turystów i podróżników jest to miejsce bez większych atrakcji.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Górka Klasztorna, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.1 / 5

Górka Klasztorna


CENY

4.5 / 5

Do większości miejsc wejdziemy bez żadnych opłat. Można zostawić dobrowolną ofiarę. Ceny w domu pielgrzyma czy sklepie z pamiątkami na rozsądnym i akceptowalnym poziomie.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Górka Klasztorna to miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski. Szczególnie wiele osób można się spodziewać w kościelne święta maryjne, odpusty oraz weekendy. W pozostałe dni ilość odwiedzających jest niewielka.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Bardzo dobrze przygotowane zaplecze oraz informacja turystyczna za równo na miejscu jak i przy drogach dojazdowych.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Przed terenem sanktuarium znajduje się duży, darmowy i utwardzony parking.

POTRZEBNY CZAS

W zależności od indywidualnych oczekiwań. Z turystycznego punktu widzenia należy mieć zarezerwowane minimum 30 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Większość terenu sanktuarium jest dostępna dla każdego i nie powinna sprawiać żadnych trudności. Do niektórych miejsc mogą prowadzić pojedyncze schody.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

W gaju znajdującym się na południe od sanktuarium, poza kamiennym pogańskim kręgiem rosną również okazałe pomniki przyrody, liczące według badaczy nawet ponad 600 lat!

Górka Klasztorna

MOCNE STRONY

  • najstarsze miejsce kultu maryjnego w Polsce,
  • dobrze przygotowane zaplecze turystyczne,
  • wygodny i bezpłatny parking,

SŁABE STRONY

  • bywa tłumnie w dni, będące uroczystościami kościelnymi,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

opolski!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!