Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku chałupa z dzierżążna wielkiego ryglowa szachulcowa mur pruski
 • Marcin
 • 27 maja 2022
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią to skansen, który przybliża nam obiekty i kulturę ludową północnej Wielkopolski: Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.

Historia skansenu zaczęła się jednak od niespodziewanego odkrycia. Podczas prac przy wydobyciu piasku, natrafiono na wielokomorowy grób skrzynkowy. Po tym wydarzeniu ruszyły badania archeologiczne, które trwały 5 lat i ujawniły m. in. ponad 500 pochówków. Podczas nich znaleziono również liczne naczynia, narzędzia, ozdoby czy stosy ciałopalne. Dzisiaj można część z nich zobaczyć w pawilonach, które znajdują się na terenie skansenu. W kolejnych latach na teren dzisiejszego skansenu zaczęto ściągać unikalne przykłady lokalnego budownictwa drewnianego, ratując je przed zniszczeniem.

Obecnie na 13 hektarach ekspozycji, malowniczo położonej na terenie Pojezierza Krajeńskiego, znajdziemy aż 28 obiektów, w tym 3 wiatraki, remizę strażacką wiele cudownej urody chałup i niewielki kościółek, który również urzeka swoim wyglądem. Najstarszą budowlą w skansenie jest chałupa podcieniowa z Głubczyna, która powstała pomiędzy 1790 a 1810 roku. Najbardziej efektownie prezentują się jednak trzy wiatraki, wszystkie z 2. poł. XIX wieku. W jednym z nich możemy zobaczyć również zachowane wyposażenie młynarskie. By było jeszcze ciekawiej we wnętrzach chałup i obiektów na terenie skansenu, możemy zobaczyć staranie odtworzone pomieszczenia chłopskie i gospodarskie, wiejską szkołę, karczmę czy warsztaty rzemieślników.

 

region
lokalizacja

Osiek nad Notecią, Dworcowa 12

GALERIA

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku chałupa z dzierżążna wielkiego ryglowa szachulcowa mur pruski
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią chałupa podcieniowa z głubczyna skansen w osieku nad notecią krajna wielkopolska
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku nad notecią wiatraki koźlak wiatrak drewniany wielkopolska
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku kościół z lasek wałeckich Atrakcje Piły i okolic
chałupa chata osiek nad notecią skansen stół umywalnia

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią to jeden z pięknych skansenów, które można znaleźć na terenie kraju. Ten w Osieku nad Notecią wyjątkowy jest z racji prezentowania danego, wyjątkowego regionu.

 • MOIM ZDANIEM

Dla tego miejsca warto przyjechać na historyczną Krajnę, ponieważ w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zobaczycie nie tylko wyjątkowe obiekty ale będziecie mieli okazje również obejrzeć rzemieślników przy pracach, które wykonują jak ponad 100 lat temu a nawet spróbować swoich sił w tych czynnościach!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.1 / 5

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią


CENY

4 / 5

Przejrzysty cennik, ceny na akceptowalnym poziomie i dostępny w ofercie bilet rodzinny.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią oblężenie odwiedzających przeżywa w letnie weekendy, szczególnie niedziele. W inne dni ruch znacznie mniejszy.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Nie ma się do czego przyczepić! Rewelacyjnie i ciekawie przygotowana informacja turystyczna i świetni oprowadzający. Dobre zaplecze z kawiarnią, sklepem z pamiątkami i toaletą.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Przed Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią znajduje się spory i bezpłatny parking. Jedyny, niewielki minus – parking nie jest utwardzony.

POTRZEBNY CZAS

Minimum 1,5 godziny choć warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, bo spokojnie zobaczyć wszystko co przygotowano w skansenie.

SUGEROWANY WIEK

Minimum 4 lata choć optymalny wiek, w którym dzieci najwięcej wyniosą i skorzystają z przygotowanych atrakcji to wiek wczesnoszkolny (7-10 lat) oraz starsi.

DOSTĘPNOŚĆ

Na terenie skansenu z oczywistych względów ścieżki nie są utwardzone, przez co miejscami mogą być piaszczyste a to może sprawić drobne problemy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Warto mieć na uwadze również wąskie i niskie wejścia do niektórych obiektów, które mogą być dla wielu niewygodne ale taki urok dawnego budownictwa.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Kilkaset metrów od Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią znajduje się stacja kolejowa Wyrzysk Osiek, dzięki czemu skansen w Osieku jak i Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu, która znajduje się pobliżu są doskonałym pomysłem na kolejową mikropodróż! Poznajcie mikropodróże: Mikropodróż! Dowiedź się jak podróżować lepiej i taniej!

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

MOCNE STRONY

 • kilkadziesiąt zachowanych w bardzo dobrym stanie obiektów, pochodzących z najbliższych okolic, prezentujących charakterystyczny styl, obyczaje i kulturę regionu,
 • doskonale przygotowana informacja turystyczna oraz zaplecze do obsługi odwiedzających,
 • wygodny parking pod skansenem,
 • atrakcyjny cennik,
 • duża liczba warsztatów, pokazów i imprez, urozmaicających ofertę,
 • bliskość stacji kolejowej, dzięki czemu mamy więcej możliwości dotarcia na miejsce,
 • przestronność skansenu i usytuowanie obiektów, sprawiające wrażenie niewielkiej osady sprzed lat,

SŁABE STRONY

 • nie zauważyłem…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!