Most nad Notecią w Białośliwiu

mosta nad notecią białośliwie dolina noteci Most nad Notecią w Białośliwiu
 • Marcin
 • 26 czerwca 2022
Most nad Notecią w Białośliwiu

Most nad Notecią w Białośliwiu to miejsce z jednej strony piękne a z drugiej historyczne. Na granicy powiatu chodzieskiego i pilskiego, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 znajduje się wyjątkowa przeprawa – most nad Notecią w Białośliwiu. Łukowy, żelbetowy most o długości około 120 metrów nośności do 15 ton, do największych nie należy ale mimo to jest wyjątkową przeprawą!

Po pierwsze znajduje się w niezwykle malowniczym miejscu, nad rozległą doliną Noteci. Łąki Nadnoteckie w tym miejscu niemal pokrywają cały horyzont a swoją zielenią długo potrafią cieszyć oczy. Most nad Notecią w Białośliwiu to również miejsce o wyjątkowej historii. Wcześniej na tym miejscu stał drewniany most, który zapisał się złotymi literami na karkach historii Powstania Wielkopolskiego. W nocy 11 stycznia 1919 został podstępem zdobyty i opanowany przez Powstańców a następnie, zgodnie z rozkazem dowództwa spalony. Dzięki temu uniemożliwiono Niemcom skierowanie swoich posiłków z Piły i okolic do środkowej Wielkopolski, w której Powstańcy podbijali coraz większe tereny. Więcej o tej historii dowiecie się np. tutaj.

Obecnie to głównie przeprawa drogowa ale również popularne miejsce do którego zmierzają rowerzyści. W sąsiedztwie mostu przygotowano miejsce do odpoczynku z drewnianą altaną oraz tablicami, przybliżającymi wszystkim to miejsce i jego historię. Pod mostem możecie wejść na drewniany pomost wędkarski, zobaczyć wodowskaz oraz pomnik upamiętniający brawurową akcję Powstańców Wielkopolskich.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

pomiędzy Szamocinem i Białośliwiem, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190

GALERIA

Most nad Notecią w Białośliwiu

mosta nad notecią białośliwie dolina noteci Most nad Notecią w Białośliwiu
mosta nad notecią białośliwie Most nad Notecią w Białośliwiu
mosta nad notecią białośliwie dolina noteci Most nad Notecią w Białośliwiu
mosta nad notecią białośliwie Most nad Notecią w Białośliwiu
dolina noteci
mosta nad notecią białośliwie

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Mimo swojej historii i pięknych widoków rozpościerających się z niego, Most nad Notecią w Białośliwiu to po prostu jedna z wielu przepraw nad rzeką, jakich w Polsce nie brakuje.

 • MOIM ZDANIEM

Choć nie jest to typowa atrakcja turystyczna, warto na chwilę zatrzymać się przy moście w Białośliwiu by poznać jego historię i zobaczyć widoki, które wielu z Was zachwycą.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Most nad Notecią w Białośliwiu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.8 / 5

Most nad Notecią w Białośliwiu


CENY

5 / 5

Bez opłat

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Przez 99% czasu nie spotkacie tutaj nikogo! Czasami natraficie na wędkarza a jeszcze rzadziej na innych turystów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Fajnie, że umieszczono przy moście tablice informacyjne, dzięki którym to miejsce nie jest anonimowe a jego historia to kwestia, zaledwie kilku minut czytania. Brakuje informacji przy trasie o parkingu i drogowskazu.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Za mostem po prawej stronie drogi (jadąc do Białośliwia) znajduje się niewielki plac przygotowanym z myślą o samochodach, na którym można zaparkować. Szkoda, że brakuje oznaczeń…

POTRZEBNY CZAS

By przejść wszystkie zakamarki wokół mostu wystarczy Wam 10-15 minut.

SUGEROWANY WIEK

To miejsce nie jest stworzone dla dzieci: drewniany pomost nie powala stanem, most jest wąski i odbywa się na nim normalny ruch samochodów a wejście na most to wąskie, strome schody. Dlatego wszystkie dzieci powinny być tutaj pod opieką dorosłych a dodatkowo, moim zdaniem dla 3-latków i młodszych dzieci nie będzie to żadna atrakcja.

DOSTĘPNOŚĆ

Sam most oraz teren wokół niego jest trudny, miejscami podmokły i porośnięty wysokimi trawami. Dzieci powyżej 3 roku życia dadzą sobie radę ale osoby o obniżonej sprawności mogą mieć problemy.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Na moście nie ma chodnika, dlatego bardzo uważajcie w tym miejscu bo ruch samochodów bywa duży.

Most nad Notecią w Białośliwiu

MOCNE STRONY

 • bardzo dobry punkt widokowy,
 • ciekawa historia,
 • miejsce przy moście, przygotowane dla odwiedzających, gdzie można bezpiecznie zaparkować

SŁABE STRONY

 • pomost wędkarski pod mostem w kiepskim stanie,
 • brak chodnika na moście,
 • słabe oznakowanie parkingu przy moście,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!