
Most nad Notecią w Białośliwiu
Most nad Notecią w Białośliwiu to miejsce z jednej strony piękne a z drugiej historyczne. Na granicy powiatu chodzieskiego i pilskiego, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 znajduje się wyjątkowa przeprawa – most nad Notecią w Białośliwiu. Łukowy, żelbetowy most o długości około 120 metrów nośności do 15 ton, do największych nie należy ale mimo to jest wyjątkową przeprawą!
Po pierwsze znajduje się w niezwykle malowniczym miejscu, nad rozległą doliną Noteci. Łąki Nadnoteckie w tym miejscu niemal pokrywają cały horyzont a swoją zielenią długo potrafią cieszyć oczy. Most nad Notecią w Białośliwiu to również miejsce o wyjątkowej historii. Wcześniej na tym miejscu stał drewniany most, który zapisał się złotymi literami na karkach historii Powstania Wielkopolskiego. W nocy 11 stycznia 1919 został podstępem zdobyty i opanowany przez Powstańców a następnie, zgodnie z rozkazem dowództwa spalony. Dzięki temu uniemożliwiono Niemcom skierowanie swoich posiłków z Piły i okolic do środkowej Wielkopolski, w której Powstańcy podbijali coraz większe tereny. Więcej o tej historii dowiecie się np. tutaj.
Obecnie to głównie przeprawa drogowa ale również popularne miejsce do którego zmierzają rowerzyści. W sąsiedztwie mostu przygotowano miejsce do odpoczynku z drewnianą altaną oraz tablicami, przybliżającymi wszystkim to miejsce i jego historię. Pod mostem możecie wejść na drewniany pomost wędkarski, zobaczyć wodowskaz oraz pomnik upamiętniający brawurową akcję Powstańców Wielkopolskich.
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Podstawowe informacje – Most nad Notecią w Białośliwiu
Most nad Notecią w Białośliwiu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Unikalność miejsca – 2/5
Mimo swojej historii i pięknych widoków rozpościerających się z niego, Most nad Notecią w Białośliwiu to po prostu jedna z wielu przepraw nad rzeką, jakich w Polsce nie brakuje.
Moim zdaniem – 3/5
Choć nie jest to typowa atrakcja turystyczna, warto na chwilę zatrzymać się przy moście w Białośliwiu by poznać jego historię i zobaczyć widoki, które wielu z Was zachwycą.
Lokalizacja – Most nad Notecią w Białośliwiu
Lokalizacja miejsca „Most nad Notecią w Białośliwiu”: pomiędzy Szamocinem i Białośliwiem, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Most nad Notecią w Białośliwiu bez tajemnic!
Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Most nad Notecią w Białośliwiu, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.

Ocena miejsca
Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 4.8 / 5, z czego:
Ceny – 5/5
Bez opłat
Ilość odwiedzających – 5/5
Przez 99% czasu nie spotkacie tutaj nikogo! Czasami natraficie na wędkarza a jeszcze rzadziej na innych turystów.
Przygotowanie – 4/5
Fajnie, że umieszczono przy moście tablice informacyjne, dzięki którym to miejsce nie jest anonimowe a jego historia to kwestia, zaledwie kilku minut czytania. Brakuje informacji przy trasie o parkingu i drogowskazu.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje
Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!
Parking – 4/5
Za mostem po prawej stronie drogi (jadąc do Białośliwia) znajduje się niewielki plac przygotowanym z myślą o samochodach, na którym można zaparkować. Szkoda, że brakuje oznaczeń…
Potrzebny czas
By przejść wszystkie zakamarki wokół mostu wystarczy Wam 10-15 minut.
Sugerowany wiek
To miejsce nie jest stworzone dla dzieci: drewniany pomost nie powala stanem, most jest wąski i odbywa się na nim normalny ruch samochodów a wejście na most to wąskie, strome schody. Dlatego wszystkie dzieci powinny być tutaj pod opieką dorosłych a dodatkowo, moim zdaniem dla 3-latków i młodszych dzieci nie będzie to żadna atrakcja.
Dostępność
Sam most oraz teren wokół niego jest trudny, miejscami podmokły i porośnięty wysokimi trawami. Dzieci powyżej 3 roku życia dadzą sobie radę ale osoby o obniżonej sprawności mogą mieć problemy.
Extra podpowiedź!
Na moście nie ma chodnika, dlatego bardzo uważajcie w tym miejscu bo ruch samochodów bywa duży.
Co na plus, co na minus?
Most nad Notecią w Białośliwiu – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.
Główne atuty
- bardzo dobry punkt widokowy,
- ciekawa historia,
- miejsce przy moście, przygotowane dla odwiedzających, gdzie można bezpiecznie zaparkować
Słabsze strony
- pomost wędkarski pod mostem w kiepskim stanie,
- brak chodnika na moście,
- słabe oznakowanie parkingu przy moście,
Ciekawe miejsca w okolicy
Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.
- Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!
- Skansen w Osieku. Chałupy pełne historii, uroku i atrakcji!
- Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
- Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic
Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz