mosta nad notecią białośliwie dolina noteci Most nad Notecią w Białośliwiu

Most nad Notecią w Białośliwiu

Most nad Notecią w Białośliwiu to miejsce z jednej strony piękne a z drugiej historyczne. Na granicy powiatu chodzieskiego i pilskiego, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 znajduje się wyjątkowa przeprawa – most nad Notecią w Białośliwiu. Łukowy, żelbetowy most o długości około 120 metrów nośności do 15 ton, do największych nie należy ale mimo to jest wyjątkową przeprawą!

Po pierwsze znajduje się w niezwykle malowniczym miejscu, nad rozległą doliną Noteci. Łąki Nadnoteckie w tym miejscu niemal pokrywają cały horyzont a swoją zielenią długo potrafią cieszyć oczy. Most nad Notecią w Białośliwiu to również miejsce o wyjątkowej historii. Wcześniej na tym miejscu stał drewniany most, który zapisał się złotymi literami na karkach historii Powstania Wielkopolskiego. W nocy 11 stycznia 1919 został podstępem zdobyty i opanowany przez Powstańców a następnie, zgodnie z rozkazem dowództwa spalony. Dzięki temu uniemożliwiono Niemcom skierowanie swoich posiłków z Piły i okolic do środkowej Wielkopolski, w której Powstańcy podbijali coraz większe tereny. Więcej o tej historii dowiecie się np. tutaj.

Obecnie to głównie przeprawa drogowa ale również popularne miejsce do którego zmierzają rowerzyści. W sąsiedztwie mostu przygotowano miejsce do odpoczynku z drewnianą altaną oraz tablicami, przybliżającymi wszystkim to miejsce i jego historię. Pod mostem możecie wejść na drewniany pomost wędkarski, zobaczyć wodowskaz oraz pomnik upamiętniający brawurową akcję Powstańców Wielkopolskich.

Most nad Notecią w Białośliwiu

pomiędzy Szamocinem i Białośliwiem, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190

Dokładną lokalizację miejsca: Most nad Notecią w Białośliwiu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Mimo swojej historii i pięknych widoków rozpościerających się z niego, Most nad Notecią w Białośliwiu to po prostu jedna z wielu przepraw nad rzeką, jakich w Polsce nie brakuje.

Most nad Notecią w Białośliwiu

mosta nad notecią białośliwie dolina noteci Most nad Notecią w Białośliwiu
mosta nad notecią białośliwie Most nad Notecią w Białośliwiu
mosta nad notecią białośliwie dolina noteci Most nad Notecią w Białośliwiu
mosta nad notecią białośliwie Most nad Notecią w Białośliwiu
dolina noteci
mosta nad notecią białośliwie
3 / 5

Choć nie jest to typowa atrakcja turystyczna, warto na chwilę zatrzymać się przy moście w Białośliwiu by poznać jego historię i zobaczyć widoki, które wielu z Was zachwycą.

Most nad Notecią w Białośliwiu
4.8 / 5

5 / 5

Bez opłat

5 / 5

Przez 99% czasu nie spotkacie tutaj nikogo! Czasami natraficie na wędkarza a jeszcze rzadziej na innych turystów.

4 / 5

Fajnie, że umieszczono przy moście tablice informacyjne, dzięki którym to miejsce nie jest anonimowe a jego historia to kwestia, zaledwie kilku minut czytania. Brakuje informacji przy trasie o parkingu i drogowskazu.

4 / 5

Za mostem po prawej stronie drogi (jadąc do Białośliwia) znajduje się niewielki plac przygotowanym z myślą o samochodach, na którym można zaparkować. Szkoda, że brakuje oznaczeń…

By przejść wszystkie zakamarki wokół mostu wystarczy Wam 10-15 minut.

To miejsce nie jest stworzone dla dzieci: drewniany pomost nie powala stanem, most jest wąski i odbywa się na nim normalny ruch samochodów a wejście na most to wąskie, strome schody. Dlatego wszystkie dzieci powinny być tutaj pod opieką dorosłych a dodatkowo, moim zdaniem dla 3-latków i młodszych dzieci nie będzie to żadna atrakcja.

Sam most oraz teren wokół niego jest trudny, miejscami podmokły i porośnięty wysokimi trawami. Dzieci powyżej 3 roku życia dadzą sobie radę ale osoby o obniżonej sprawności mogą mieć problemy.

  • bardzo dobry punkt widokowy,
  • ciekawa historia,
  • miejsce przy moście, przygotowane dla odwiedzających, gdzie można bezpiecznie zaparkować
  • pomost wędkarski pod mostem w kiepskim stanie,
  • brak chodnika na moście,
  • słabe oznakowanie parkingu przy moście,

Na moście nie ma chodnika, dlatego bardzo uważajcie w tym miejscu bo ruch samochodów bywa duży.

Most nad Notecią w Białośliwiu

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Wpis opublikowano: 26 czerwca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl