tu byłem

Ślęża. Mityczna góra bogów!

Mityczna Ślęża, położona jest na południowy-zachód od Wrocławia. Od Sudetów dzieli ją jedynie 30 kilometrów, a mimo to traktowana jest jako odrębny masyw. Znajduje się ona na Przedgórzu Sudeckim i jest jego najwyższym szczytem, liczącym sobie 717 m n. p. m. Dodatkowo Ślęża wraz całym masywem zdecydowanie wyróżnia się z otoczenia, tworząc niemal wulkaniczny stożek, mimo że Ślęża wulkanem nie jest i nie była. Góra ta była od wieków uznawana za mityczną, a swoją charakterystyczną budową i położeniem budziła wrażenie miejsca wybranego przez bogów. Przez to właśnie w epoce brązu stała się miejscem kultu pogańskich ludów, po których do dzisiaj możemy podziwiać na Ślęży rzeźby kultowe sprzed ponad 2000 lat! Dodatkowo na Ślęży można spotkać liczne wały kultowe, które oznaczały zasięgi miejsc świętych. Również sam szczyt Ślęży został otoczony takim wałem, co świadczy o tym, że musiało być to miejsce otoczone szczególną czcią. A skoro jesteśmy już na szczycie, to po dawnym uświęconym miejscu nie zostały dzisiaj zbyt liczne ślady. Obecnie szczyt i polana szczytowa to miejsce gdzie znajdziemy katolicki kościół Nawiedzenia NMP z XIX wieku, wybudowany na miejscu dawnego zamku piastowskiego z XII wieku. Po drugiej stronie polany znajduje się wzniesiony w 1908 roku Dom Turysty a niemal u podnóża kościoła, jedyny symbol dawnych czasów, czyli rzeźba kultowa przedstawiająca niedźwiedzia lub dzika. Zdecydowanie bliżej szczytu znajdziemy już współczesną wieżę widokową z której możemy podziwiać rozległą panoramę na Sudety w tym Góry Sowie i Karkonosze, Przedgórze Sudeckie oraz Wrocław. Na Ślężę prowadzi wiele szlaków turystycznych. Jedne z nich zaczynają się w położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Sobótce i prowadzą bezpośrednio na szczyt Ślęży lub biegną przez Wieżycę, znajdującą się w Masywie Ślęży, na której możemy wejść na szczyt ponad stuletniej wieży widokowej. Na Ślężę możemy ruszyć również od południa, zaczynając wędrówkę z Przełęczy Tąpadła.

lokalizacja: Przedgórze Sudeckie, około 30 km na południowy-zachód od Wrocławia

Ślęża. Mityczna góra bogów!

zdjęcia

unikalność

4/5

Góry od zawsze były miejscami kultu, jednak to Ślęża może nosić miano prawdziwej góry bogów! Ilość miejsc, które zostały oddane bogom na tej górze jest wyjątkowa. Również niepowtarzalne jest jej położenie, ukształtowanie oraz wybitność względem otoczenia.

moim zdaniem

4/5

Ślęża warta jest odwiedzenia z kilku powodów! Po pierwsze to góra z pazurem, na której znajdziemy wiele ciekawych szlaków, spośród których są i wymagające. Po drugie to historia tego miejsca, mistycyzm i tajemnica, które czuć na każdym kroku.

Ślęża. Mityczna góra bogów!

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5/5

W letnie weekendy może być tłumnie, w pozostałe dni turystów powinno być mniej. Jednak liczność szlaków, pozwala wybrać taki, którym wejdziemy niemal w samotności.

infrastruktura turystyczna

3.5/5

Ciekawe i dobrze umiejscowione tablice to wielki plus Ślęży. Wielkim minusem jest kiepskie oznakowanie szlaków, bo mimo że jest ono widoczne, to w ważnych momentach okazuje się, że go po prostu brakuje. Wcale nie jest sztuką się tutaj zgubić…

przydatne informacje

potrzebny czas

Zależy od wybranej trasy oraz miejsc, które chcemy zobaczyć. Jednak mniej niż 4 godziny w swoim planie, to będzie za mało.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Duże parkingi przy najważniejszych wejściach na szlaki, niestety płatne.

dostępność

Na Ślęży są szlaki prostsze i trudniejsze. Żółty szlak z Przełęczy Tąpadła jest zdecydowanie najłatwiejszy i pewnie dasz radę podjechać nim na szczyt wózkiem dziecięcym. Za to na niebieski szlak, wchodząc również z Przełęczy Tąpadła nie wybrał bym się z małym dzieckiem, bo jest on miejscami bardzo wymagający. Niezależnie od trasy, Ślęża będzie wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Najprostsza droga na Ślężę prowadzi z Przełęczy Tąpadła żółtym szlakiem. Najtrudniejszy jest szlak niebieski, na który również możemy wejść na Przełęczy Tąpadła natomiast najciekawiej jest wchodzić przez Wieżycę od Sobótki. Wybór należy do Was!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Ślęża. Mityczna góra bogów!

mocne strony

  • liczność i różnorodność szlaków prowadzących na szczyt, od banalnie łatwych po wymagające,
  • niezwykła historia,
  • wieża widokowa na szczycie,
  • bliskość Wrocławia i węzłów komunikacyjnych,
  • duże i dobrze zorganizowane parkingi na wejściach na szlak,

słabe strony

  • oznakowanie szlaków!!! Koniecznie do poprawy!
  • może być tłumnie…
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Ślęża. Mityczna góra bogów!

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x