tu byłem

Dom Turysty PTTK na Ślęży

Jeszcze do niedawna Dom Turysty PTTK na Ślęży był schroniskiem górskim, niestety wzniesiony na początku XX wieku budynek, od kilku lat boryka się z dostępem do wody co uniemożliwia obsługę turystów na poziomie schroniska. Niestety źródła, które zaopatrywały budynek w wodę wyschły, prawdopodobnie z powodu ostatnich, bardzo suchy lat, które charakteryzowały się niskimi opadami. Mimo tych trudności, w domu turysty funkcjonuje bufet, do którego dowożona jest woda.

Pierwszy budynek został wzniesiony w tym miejscu w 1837 roku. Był to niewielki, drewniany budynek, który funkcjonował jedynie latem. Z racji tego, że Ślęża stała się popularnym miejscem wypoczynkowym, w niecałe 20 lat od wybudowania pierwszego budynku, postawiono kolejny. Znacznie większy lecz również drewniany budynek, znajdował się bliżej kościoła niż dzisiejszy dom turysty. I on okazał się szybko niewystarczający i wtedy to zapadła decyzja o budowie nowego, murowanego schroniska. Wcześniejszy drewniany budynek dotrwał lat 50. XX wieku, kiedy to został rozebrany natomiast niedługo później, przebudowano również obecny Dom Turysty PTTK na Ślęży, który w tej formie dotrwał do dnia dzisiejszego.

Trzeba przyznać, że Dom Turysty PTTK na Ślęży, często mylnie nazywany schroniskiem stał się symbolem Ślęży i bardzo rozpoznawalnym budynkiem na mapie Dolnego Śląska. Nie ma się co dziwić, znajduje się w niezwykłym miejscu i zawsze służy posiłkiem licznym turystom.

lokalizacja: na szczycie Góry Ślęży

Dom Turysty PTTK na Ślęży

zdjęcia

unikalność

1/5

Budynek Domu Turysty niestety nie wyróżnia się niczym szczególnym w porównaniu z innymi tego typu budynkami. Owszem zlokalizowany jest na samym szczycie Ślęży, jednak to zbyt mało by ocenić go inaczej.

moim zdaniem

2/5

Jednym, z czego możemy skorzystać w Domu Turysty jest bufet. Niestety z racji problemów z ujęciami wody, obiekt nie jest dostępny w pełnym zakresie swoim możliwości. No cóż, mówiąc krótko – bez rewelacji.

Dom Turysty PTTK na Ślęży

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

mapa

oceny

średnia ocena
2.7/5

ceny

3/5

Ceny nieznacznie wyższe, niż w innych schroniskach na Dolnym Śląsku. Może ty wynikać z problemów z wodą, jednak fakt jest faktem.

ilość turystów

2/5

To miejsce niemal zawsze tętni życiem. Zapewne niemal każdy, kto wejdzie na Ślężę, chce kupić w bufecie coś do wypicia lub zjedzenia albo np. magnes. To powoduje, że niemal zawsze jest tutaj co najmniej garstka turystów.

infrastruktura turystyczna

3/5

Jest OK, coś się znajdzie lecz nie powali to swoją jakością. Typowa tablica informacyjna.

przydatne informacje

potrzebny czas

Kupno kawy czy magnesu może kosztować nas nawet kilkanaście minut (możliwa kolejka), a zjedzenie czegokolwiek to jeszcze dłuższa sprawa.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.

dostępność

Wymaga podejścia na szczyt Ślęży, a to może być problemem dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Musisz liczyć się z kolejkami do bufetu w Domu Turysty. Kupno magnesu może wiązać się z kilkunastominutowym czekaniem o zjedzeniu obiadu nie wspominając. Warto wybierać się na Ślężę w mniej popularnych godzinach, wtedy łatwiej będzie skorzystać z bufetu bez kolejki.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Dom Turysty PTTK na Ślęży

mocne strony

  • dostępny bufet,

słabe strony

  • schronisko turystyczne zamknięte do odwołania, działa jedynie bufet,
  • bardzo tłumnie odwiedzane,
  • kolejki do bufetu
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Dom Turysty PTTK na Ślęży

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x