Dom Turysty PTTK na Ślęży

Dom Turysty PTTK na Ślęży
  • Marcin
  • 2 grudnia 2020
Dom Turysty PTTK na Ślęży

Jeszcze do niedawna Dom Turysty PTTK na Ślęży był schroniskiem górskim, niestety wzniesiony na początku XX wieku budynek, od kilku lat boryka się z dostępem do wody co uniemożliwia obsługę turystów na poziomie schroniska. Niestety źródła, które zaopatrywały budynek w wodę wyschły, prawdopodobnie z powodu ostatnich, bardzo suchy lat, które charakteryzowały się niskimi opadami. Mimo tych trudności, w domu turysty funkcjonuje bufet, do którego dowożona jest woda.

Pierwszy budynek został wzniesiony w tym miejscu w 1837 roku. Był to niewielki, drewniany budynek, który funkcjonował jedynie latem. Z racji tego, że Ślęża stała się popularnym miejscem wypoczynkowym, w niecałe 20 lat od wybudowania pierwszego budynku, postawiono kolejny. Znacznie większy lecz również drewniany budynek, znajdował się bliżej kościoła niż dzisiejszy dom turysty. I on okazał się szybko niewystarczający i wtedy to zapadła decyzja o budowie nowego, murowanego schroniska. Wcześniejszy drewniany budynek dotrwał lat 50. XX wieku, kiedy to został rozebrany natomiast niedługo później, przebudowano również obecny Dom Turysty PTTK na Ślęży, który w tej formie dotrwał do dnia dzisiejszego.

Trzeba przyznać, że Dom Turysty PTTK na Ślęży, często mylnie nazywany schroniskiem stał się symbolem Ślęży i bardzo rozpoznawalnym budynkiem na mapie Dolnego Śląska. Nie ma się co dziwić, znajduje się w niezwykłym miejscu i zawsze służy posiłkiem licznym turystom.

lokalizacja

na szczycie Góry Ślęży

GALERIA

Dom Turysty PTTK na Ślęży

Dom Turysty PTTK na Ślęży
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Dom Turysty PTTK na Ślęży

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Budynek Domu Turysty niestety nie wyróżnia się niczym szczególnym w porównaniu z innymi tego typu budynkami. Owszem zlokalizowany jest na samym szczycie Ślęży, jednak to zbyt mało by ocenić go inaczej.

  • MOIM ZDANIEM

Jednym, z czego możemy skorzystać w Domu Turysty jest bufet. Niestety z racji problemów z ujęciami wody, obiekt nie jest dostępny w pełnym zakresie swoim możliwości. No cóż, mówiąc krótko – bez rewelacji.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dom Turysty PTTK na Ślęży, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.7 / 5

Dom Turysty PTTK na Ślęży


CENY

3 / 5

Ceny nieznacznie wyższe, niż w innych schroniskach na Dolnym Śląsku. Może ty wynikać z problemów z wodą, jednak fakt jest faktem.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

To miejsce niemal zawsze tętni życiem. Zapewne niemal każdy, kto wejdzie na Ślężę, chce kupić w bufecie coś do wypicia lub zjedzenia albo np. magnes. To powoduje, że niemal zawsze jest tutaj co najmniej garstka turystów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Jest OK, coś się znajdzie lecz nie powali to swoją jakością. Typowa tablica informacyjna.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.

POTRZEBNY CZAS

Kupno kawy czy magnesu może kosztować nas nawet kilkanaście minut (możliwa kolejka), a zjedzenie czegokolwiek to jeszcze dłuższa sprawa.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Wymaga podejścia na szczyt Ślęży, a to może być problemem dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Musisz liczyć się z kolejkami do bufetu w Domu Turysty. Kupno magnesu może wiązać się z kilkunastominutowym czekaniem o zjedzeniu obiadu nie wspominając. Warto wybierać się na Ślężę w mniej popularnych godzinach, wtedy łatwiej będzie skorzystać z bufetu bez kolejki.

Dom Turysty PTTK na Ślęży

MOCNE STRONY

  • dostępny bufet,

SŁABE STRONY

  • schronisko turystyczne zamknięte do odwołania, działa jedynie bufet,
  • bardzo tłumnie odwiedzane,
  • kolejki do bufetu

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!