Rzeźby kultowe na Ślęży

Rzeźby kultowe na Ślęży powstały prawdopodobnie około 2500-3000 lat temu. Różne źródła podają prawdopodobne czasy ich powstania, jednak wszystkie określają, że nie powstały one wcześniej niż w roku 400 p. n. e. Ich powstanie wiąże się z ludnością kultury łużyckiej lub celtyckiej, która niegdyś zamieszkiwała te tereny. Wszystkie rzeźby kultowe na Ślęży łączy wykonanie z podobnego rodzaju kamienia (granitu ślężańskiego) oraz oznaczenie znakiem solarnego, ukośnego krzyża.

W całym masywie Ślęży, zobaczyć możemy kilka rzeźb kultowych, z czego na pewno najbardziej znana jest ta na szczycie Ślęży, znajdująca się u podnóża kościoła, rzeźba niedźwiedzia. Warto jednak wymienić również kilka pozostałych. „Panna z rybą”, to kolejna rzeźba, która znajduje się przy czerwonym szlaku prowadzącym na Ślężę z Sobótki oraz „Mnich”, którego znajdziecie przy asfaltowej drodze, prowadzącej do Domu Turysty „Pod Wieżycą”. Wszystkie te rzeźby nie znajdują się w swoich pierwotnych lokalizacjach, wiele z nich (jak np Niedźwiedź) została przeniesiona na obecnie miejsce w XX wieku. Bardzo możliwe, ze rzeźby kultowe znajdowały się pierwotnie w miejscach kultu religijnego, po których do dzisiaj pozostały kamienne wały kultowe, których w masywie Ślęży jest sporo. Świadczy to o tym, że niemal cała Góra Ślęża mogła być miejscem pogańskiego kultu religijnego, a rzeźby kultowe ich bardzo ważnym obiektem czci.

 

kategoria miejsca:

lokalizacja: masyw Ślęży

Rzeźby kultowe na Ślęży

zdjęcia

Rzeźby kultowe na Ślęży
Rzeźby kultowe na Ślęży Panna z rybą
Rzeźby kultowe na Ślęży mnich
Rzeźby kultowe na Ślęży ślęża niedźwiedż niedzwiedz

Rzeźby kultowe na Ślęży

unikalność

5/5

Posągi kultowe w Polsce, datowane na tak odległe lata są niezwykłą rzadkością, zatem rzeźby kultowe na Ślęży są niespotykaną ciekawostką w naszym kraju.

moim zdaniem

2/5

Niestety mimo swojej historii, rzeźby kultowe na Ślęży nie są u nas traktowane jako niesamowite zabytki czy relikty przeszłości. Brakuje podkreślania ich unikalności, która mogłaby zwiększyć poczucie, że mamy do czynienia z czym niezwykle wiekowym i niespotykanym. Niestety na chwilę obecną – bez rewelacji…

Rzeźby kultowe na Ślęży

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Rzeźby kultowe na Ślęży

Jeżeli interesują Cię rzeźby ludowe na Ślęży oraz inne budowle kultowe, podążaj szlakiem archeologicznym, znakowanym czarnym konturem niedźwiedzia na tle białego kwadratu.

Rzeźby kultowe na Ślęży

oceny

średnia ocena
3.8/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

4/5

Najbardziej oblegany jest na pewno „Niedźwiedź” na szczycie Ślęży, pozostałe rzeźby są mało popularne.

oznaczenia i informacja turystyczna

2.5/5

Są tablice informujące o tym, że stoi przed nami rzeźba kultowa oraz przy niektórych tablica informacyjna, z której można się wiele dowiedzieć.

przydatne informacje

potrzebny czas

Na każdą rzeźbę maksimum 5 minut, choć są tacy co wyrabiają się w kilka sekund…

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Jedynie „Mnich” oraz rzeźby, które znajdują się w Sobótce są dostępne dla każdego.

Rzeźby kultowe na Ślęży

mocne strony

  • unikalność,
  • wiek rzeźb,
  • historia,
  • lokalizacja w popularnych miejscach,

słabe strony

  • moim zdaniem brak należytego podkreślania unikalności i wieku rzeź kulturowych, przez co tracą one swoje największe atuty i stają się pospolitymi „kamieniami”,

Rzeźby kultowe na Ślęży

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x