Rzeźby kultowe na Ślęży ślęża niedźwiedż niedzwiedz ślęża w jeden dzień

Rzeźby kultowe na Ślęży

Rzeźby kultowe na Ślęży powstały prawdopodobnie około 2500-3000 lat temu. Różne źródła podają prawdopodobne czasy ich powstania, jednak wszystkie określają, że nie powstały one wcześniej niż w roku 400 p. n. e. Ich powstanie wiąże się z ludnością kultury łużyckiej lub celtyckiej, która niegdyś zamieszkiwała te tereny. Wszystkie rzeźby kultowe na Ślęży łączy wykonanie z podobnego rodzaju kamienia (granitu ślężańskiego) oraz oznaczenie znakiem solarnego, ukośnego krzyża.

W całym masywie Ślęży, zobaczyć możemy kilka rzeźb kultowych, z czego na pewno najbardziej znana jest ta na szczycie Ślęży, znajdująca się u podnóża kościoła, rzeźba niedźwiedzia. Warto jednak wymienić również kilka pozostałych. “Panna z rybą”, to kolejna rzeźba, która znajduje się przy czerwonym szlaku prowadzącym na Ślężę z Sobótki oraz “Mnich”, którego znajdziecie przy asfaltowej drodze, prowadzącej do Domu Turysty “Pod Wieżycą”. Wszystkie te rzeźby nie znajdują się w swoich pierwotnych lokalizacjach, wiele z nich (jak np Niedźwiedź) została przeniesiona na obecnie miejsce w XX wieku. Bardzo możliwe, ze rzeźby kultowe znajdowały się pierwotnie w miejscach kultu religijnego, po których do dzisiaj pozostały kamienne wały kultowe, których w masywie Ślęży jest sporo. Świadczy to o tym, że niemal cała Góra Ślęża mogła być miejscem pogańskiego kultu religijnego, a rzeźby kultowe ich bardzo ważnym obiektem czci.

 

Dokładną lokalizację miejsca: Rzeźby kultowe na Ślęży, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Posągi kultowe w Polsce, datowane na tak odległe lata są niezwykłą rzadkością, zatem rzeźby kultowe na Ślęży są niespotykaną ciekawostką w naszym kraju.

Rzeźby kultowe na Ślęży

Rzeźby kultowe na Ślęży
Rzeźby kultowe na Ślęży Panna z rybą
Rzeźby kultowe na Ślęży mnich
Rzeźby kultowe na Ślęży ślęża niedźwiedż niedzwiedz ślęża w jeden dzień
2 / 5

Niestety mimo swojej historii, rzeźby kultowe na Ślęży nie są u nas traktowane jako niesamowite zabytki czy relikty przeszłości. Brakuje podkreślania ich unikalności, która mogłaby zwiększyć poczucie, że mamy do czynienia z czym niezwykle wiekowym i niespotykanym. Niestety na chwilę obecną – bez rewelacji…

Rzeźby kultowe na Ślęży
3.8 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4 / 5

Najbardziej oblegany jest na pewno “Niedźwiedź” na szczycie Ślęży, pozostałe rzeźby są mało popularne.

2.5 / 5

Są tablice informujące o tym, że stoi przed nami rzeźba kultowa oraz przy niektórych tablica informacyjna, z której można się wiele dowiedzieć.

4 / 5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.

Na każdą rzeźbę maksimum 5 minut, choć są tacy co wyrabiają się w kilka sekund…

Dla każdego.

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Jedynie “Mnich” oraz rzeźby, które znajdują się w Sobótce są dostępne dla każdego.

  • unikalność,
  • wiek rzeźb,
  • historia,
  • lokalizacja w popularnych miejscach,
  • moim zdaniem brak należytego podkreślania unikalności i wieku rzeź kulturowych, przez co tracą one swoje największe atuty i stają się pospolitymi “kamieniami”,

Jeżeli interesują Cię rzeźby ludowe na Ślęży oraz inne budowle kultowe, podążaj szlakiem archeologicznym, znakowanym czarnym konturem niedźwiedzia na tle białego kwadratu.

Rzeźby kultowe na Ślęży

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Wpis opublikowano: 27 listopada 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl