Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

sobótka
  • Marcin
  • 11 grudnia 2020
Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

Zacznę od wręcz encyklopedycznego wstępu. Miasto Sobótka leży około 30 kilometrów od Wrocławia w kierunku południowo-zachodnim, u samego podnóża Masywu Ślęży. Historia Sobótki sięga XII wieku, kiedy to sięgają pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości Sabath. Swoją drogą nazwa adekwatna do mistycyzmu Ślęży u której podnóża Sobótka się znajduje:) Pierwotnie przyjmuje się, że była to osada targowa. Późniejsze losy Sobótki to wzloty, jak w rozkwit w 1. poł. XVI wieku oraz upadki, jak w XVII wieku kiedy została zniszczona w trakcie wojny trzydziestoletniej lub podczas II wojny światowej, kiedy około 50% zabudowań uległo zniszczeniu. Podczas swojej historii mocno związana z kościołem, bo przez wiele lat była własnością zakonu augustianów. Obecnie lokalny ośrodek turystyczny, dobra baza wypadowa dla mieszkańców Wrocławia oraz turystów przybywających na Ślężę.

Sama Ślęża znajduje się w granicach administracyjnych Sobótki, dzięki czemu Sobótka liczy sobie powierzchnię ponad 32 kilometrów kwadratowych (jest większa niż Kołobrzeg liczący sobie ponad 46 ooo mieszkańców) a mieszka w niej zaledwie niecałe 7000 osób! W jej granicach administracyjnych, poza wspomnianą Ślężą, na szczycie której możemy podziwiać Dom Turysty, zabytkowy kościół oraz wieżę widokową, znajdują się również Wieżyca wraz z Domem Turyty pod Wieżycą, liczne rzeźby kultowe, Muzeum Ślężańskie, Aleja Polskich Sław Kolarstwa oraz mocno oddalona Przełęcz Tąpadła, na którą prowadzą liczne trasy rowerowe. Przez wielu nazywana stolicą polskiego kolarstwa z racji goszczenia cyklicznych imprez kolarskich rangi krajowej, jak np. Wyścig Ślężański Mnich czy Mistrzostwa Polski.

Na rynku w Sobótce możemy podziwiać miniaturę Masywu Ślęży, zabytkowy ratusz a niedaleko charakterystyczny kościół, ze strzelistą wieżą, górującą nad miastem.

kategoria miejsca
lokalizacja

woj. dolnośląskie, około 30 kilometrów na południowy-zachód od Wrocławia

GALERIA

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

sobótka
sobótka
sobótka
ślęża w jeden dzień
muzeum ślężańskie

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Sobótka to niemal typowe niewielkie miasto, jakich w Polsce dziesiątki. Nie jest jednak podobne do innych z racji historii, położenia, kolarskich tradycji i … granic administracyjnych w których zawiera się Śląski Olimp – Ślęża.

  • MOIM ZDANIEM

To nie jest miasto do zwiedzania. Warto wejść na rynek, zobaczyć i poczuć urok Sobótki, jednak nie licz na zabytkowe budynki, zachwycające architekturą oraz historią. Siłą Sobótki są jej atrakcje – wiadomo Ślęża ale również Muzeum Ślężańskie czy Aleja Sław Kolarstwa Polskiego.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży., znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.


CENY

5 / 5

Miasta zawsze zwiedzamy bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Kiedy tłum pędzi na Ślężę, Sobótka żyje swoim spokojnym życiem. Tłum Ci tutaj nie groźny.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2 / 5

Tylko miejscami drogowskazy i tablice dla turystów. Można zrobić dużo więcej!

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Dużo miejsc do zaparkowania przy “przelotowych” ulicach miasta. Dodatkowy atut – postój jest bez opłat.

POTRZEBNY CZAS

Przejście spokojnym spacerem Sobótki to kwestia 20-30 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Większość szlaków turystycznych prowadzących na Ślężę, zaczyna się przy stacji PKP Sobótka, która urodą nie grzeszy… Czynnością również, choć na 2021 rok zapowiadane jest wznowienie kursowania pociągów.

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

MOCNE STRONY

  • spokój i brak tłumów,
  • dogodne miejsca parkingowe,

SŁABE STRONY

  • brak “intensywnej” informacji turystycznej, mogącej przyciągnąć turystów do serca miasta,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!