tu byłem

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

Zacznę od wręcz encyklopedycznego wstępu. Miasto Sobótka leży około 30 kilometrów od Wrocławia w kierunku południowo-zachodnim, u samego podnóża Masywu Ślęży. Historia Sobótki sięga XII wieku, kiedy to sięgają pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości Sabath. Swoją drogą nazwa adekwatna do mistycyzmu Ślęży u której podnóża Sobótka się znajduje:) Pierwotnie przyjmuje się, że była to osada targowa. Późniejsze losy Sobótki to wzloty, jak w rozkwit w 1. poł. XVI wieku oraz upadki, jak w XVII wieku kiedy została zniszczona w trakcie wojny trzydziestoletniej lub podczas II wojny światowej, kiedy około 50% zabudowań uległo zniszczeniu. Podczas swojej historii mocno związana z kościołem, bo przez wiele lat była własnością zakonu augustianów. Obecnie lokalny ośrodek turystyczny, dobra baza wypadowa dla mieszkańców Wrocławia oraz turystów przybywających na Ślężę.

Sama Ślęża znajduje się w granicach administracyjnych Sobótki, dzięki czemu Sobótka liczy sobie powierzchnię ponad 32 kilometrów kwadratowych (jest większa niż Kołobrzeg liczący sobie ponad 46 ooo mieszkańców) a mieszka w niej zaledwie niecałe 7000 osób! W jej granicach administracyjnych, poza wspomnianą Ślężą, na szczycie której możemy podziwiać Dom Turysty, zabytkowy kościół oraz wieżę widokową, znajdują się również Wieżyca wraz z Domem Turyty pod Wieżycą, liczne rzeźby kultowe, Muzeum Ślężańskie, Aleja Polskich Sław Kolarstwa oraz mocno oddalona Przełęcz Tąpadła, na którą prowadzą liczne trasy rowerowe. Przez wielu nazywana stolicą polskiego kolarstwa z racji goszczenia cyklicznych imprez kolarskich rangi krajowej, jak np. Wyścig Ślężański Mnich czy Mistrzostwa Polski.

Na rynku w Sobótce możemy podziwiać miniaturę Masywu Ślęży, zabytkowy ratusz a niedaleko charakterystyczny kościół, ze strzelistą wieżą, górującą nad miastem.

kategoria miejsca:

lokalizacja: woj. dolnośląskie, około 30 kilometrów na południowy-zachód od Wrocławia

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

zdjęcia

unikalność

2/5

Sobótka to niemal typowe niewielkie miasto, jakich w Polsce dziesiątki. Nie jest jednak podobne do innych z racji historii, położenia, kolarskich tradycji i … granic administracyjnych w których zawiera się Śląski Olimp – Ślęża.

moim zdaniem

2/5

To nie jest miasto do zwiedzania. Warto wejść na rynek, zobaczyć i poczuć urok Sobótki, jednak nie licz na zabytkowe budynki, zachwycające architekturą oraz historią. Siłą Sobótki są jej atrakcje – wiadomo Ślęża ale również Muzeum Ślężańskie czy Aleja Sław Kolarstwa Polskiego.

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

5/5

Miasta zawsze zwiedzamy bez opłat.

ilość turystów

5/5

Kiedy tłum pędzi na Ślężę, Sobótka żyje swoim spokojnym życiem. Tłum Ci tutaj nie groźny.

infrastruktura turystyczna

2/5

Tylko miejscami drogowskazy i tablice dla turystów. Można zrobić dużo więcej!

przydatne informacje

potrzebny czas

Przejście spokojnym spacerem Sobótki to kwestia 20-30 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

5/5

Dużo miejsc do zaparkowania przy „przelotowych” ulicach miasta. Dodatkowy atut – postój jest bez opłat.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Większość szlaków turystycznych prowadzących na Ślężę, zaczyna się przy stacji PKP Sobótka, która urodą nie grzeszy… Czynnością również, choć na 2021 rok zapowiadane jest wznowienie kursowania pociągów.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

mocne strony

  • spokój i brak tłumów,
  • dogodne miejsca parkingowe,

słabe strony

  • brak „intensywnej” informacji turystycznej, mogącej przyciągnąć turystów do serca miasta,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x