tu byłem

Wieżyca w Masywie Ślęży to położony na północny-wschód od szczytu samej Ślęży, niedaleko Sobótki, niższy szczyt w jego masywie. Jego wysokość to 415 m. n. p. m. a dodatkowo na jego szczycie znajduje się wybudowana na początku XX wieku, wieża widokowa o wysokości 15 metrów. Niestety można wejść na nią tylko w niektóre dni tygodnia (głównie weekendy) i tylko w sezonie letnim. Ciekawostką jest to, że wieża ta została wzniesiona na cześć Żelaznego Kanclerza Otto von Bismarcka, który dla Niemców jest postacią arcyważną, natomiast dla Polaków, delikatnie mówiąc, postacią budzącą kontrowersje. Dodatkowo warto wspomnieć, że właśnie ta wieża na Wieżycy, to jedyne zachowana w Polsce tzw. Kolumna Bismarcka, czyli charakterystyczna, typowa wieża na cześć niemieckiego kanclerza. Obecnie w Polsce zachowało się około 17 wież Bismarcka, z czego tylko ta w Masywie Ślęży, będąca „kolumną”.

Szczyt Wieżyca w Masywie Ślęży znajduje się na żółtym szlaku prowadzącym na szczyt Ślęży. Czas przejścia tym szlakiem od Domu Turysty pod Wieżycą wynosi 10-15 minut.

lokalizacja: szczyt w masywie Ślęży, na północny wschód od szczytu Ślęży

Wieżyca w Masywie Ślęży

zdjęcia

unikalność

3/5

Sam szczyt jest podobny do wielu innych. Jednak znajdująca się na jego szczycie wieża widokowa, dodaje wiele do unikalności tego miejsca.

moim zdaniem

3/5

Wchodząc na Ślężę warto zdecydować się na żółty szlak prowadzący przez Wieżycę. Powodów jest kilka, przede wszystkim zahaczamy o wieże widokową ale również idziemy zdecydowanie jednym z bardziej stromych podejść w okolicy.

Wieżyca w Masywie Ślęży

mapa

oceny

średnia ocena
4.5/5

ceny

5/5

Bez opłat. Wstęp na wieżę może być płatny.

ilość turystów

4/5

Z reguły bez tłumów, jednak w weekendy może być różnie.

infrastruktura turystyczna

4.5/5

Oznaczenie szlaków bezbłędne, na miejscu jest tablica informacyjna z której można się dowiedzieć czegoś więcej o tym miejscu. Kuleje informacja o dostępności wieży dla turystów.

przydatne informacje

potrzebny czas

Wystarczające będzie maksymalnie 10 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Duży parking na ul. Armii Krajowej w Sobótce. Niestety płatny.

dostępność

Podejście żółtym szlakiem od strony ul. Armii Krajowej jest strome. Będzie to spora trudność dla osób o obniżonej sprawności oraz rodzin z bardzo małymi dziećmi.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Na szczycie Wieżycy znajdziecie kilka stołów, przy których można coś szybko zjeść lub wypić.

Wieżyca w Masywie Ślęży

mocne strony

  • wieża widokowa na szczycie,
  • krótkie, choć strome podejście,
  • dobrze oznaczony szlak,

słabe strony

  • nie zauważyłem

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Wieżyca w Masywie Ślęży

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x