tu byłem

Niewiele jest takich szczytów, na których wzniesiono kościół – Ślęża do nich właśnie należy. Dlatego właśnie obok świątyń na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich jest jednym z nielicznych kościołów w Polsce, położonych na szczycie góry, większej niż Jasna Góra w Częstochowie. Jak każda świątynia w tak szczególnym miejscu, ma ona swoją zawiłą historię.

Kościół na Ślęży wzniesiono w XVI wieku, na ruinach XIV-wiecznej warowni, wzniesionej przez ostatniego księcia piastowskiego na Śląsku, Bolka II Małego. Pierwotnie świątynia z XVI wieku była budowlą drewnianą, dopiero ponad 100 lat później na jej miejscu stanął murowany kościół. Ślęża oraz natura nie była dla niego jednak łaskawe, ponieważ w 1834 roku, świątynia pw. Nawiedzenia NMP doszczętnie spłonęła od uderzenia pioruna. W latach 1851-52 świątynię odbudowano i to właśnie ona do dzisiaj stoi na szczycie Ślęży. Niestety jego dalsza historia, również ma w sobie nieciekawe okresy. Po II wojnie światowej, kościół popadł w ruinę i jego stan udało poprawić się dopiero w latach 60-tych, ubiegłego stulecia. Niestety po 2000 roku prowadzono pod świątynią, która była już i tak w nie najlepszym stanie, prace archeologiczne, które spowodowały dalsze (OGROMNE!) uszkodzenia. Kościół został w związku z tym zamknięty dla wiernych i turystów. Dopiero po 1o latach, w 2014 roku odprawiono tutaj kolejną mszę, w częściowo wyremontowanym już kościele. Prace konserwatorskie i remontowe trwają nadal, co wpływa na coraz większą dostępność świątyni po ich etapowym kończeniu. Odbudowę można wesprzeć finansowo, szczegóły na stronie internetowej kościoła.

Obecnie kościół na szczycie Ślęży jest kościołem pomocniczym parafii w Sulistrowicach. Msze święte w kościele odbywają się jedynie w niedziele i święta, natomiast wnętrza kościoła można zobaczyć w soboty i niedziele.

Na szczycie góry znajduje się nie tylko kościół. Ślęża i szczytowe partie to również inne miejsca, które warto zobaczyć, np. Dom Turysty PTTK z 1908 roku czy wieżę widokową na tyłach kościoła, które od niego dzieli dosłownie kilka kroków.

lokalizacja: szczyt Góry Ślęża

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

zdjęcia

unikalność

4/5

Zarówno kościół, Ślęża jak i wszystko to, co znajdziecie obok nich to miejsca tajemnicze i urokliwe zarazem. Jednak kościół na szczycie Ślęży jest niepowtarzalny! Po pierwsze z racji swojego położenia a po drugie historii, nawet tej najnowszej, która nie była dla niego łaskawa.

moim zdaniem

3/5

Kościół na Ślęży to obiekt który warto zobaczyć i tym samym docenić ogromną pracę jaką włożono w przywrócenie jego blasku. Niesamowita praca w niesamowitym miejscu! Warto!

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

mapa

oceny

średnia ocena
4.1/5

ceny

5/5

Wejście do kościoła jest bezpłatne ale można zostawić dobrowolną ofiarę na odbudowę kościoła.

ilość turystów

2.5/5

W dni robocze jest spokojnie jednak weekendy, niezależnie od pory roku potrafią przyciągnąć rzeszę turystów.

infrastruktura turystyczna

5/5

Świetna robota! Dużo tablic z opisaną historią, sporo oznaczeń jak dojść i którędy wejść.

przydatne informacje

potrzebny czas

Jeżeli chcesz wejść do środka zarezerwuj sobie około 30 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.

dostępność

Miejsce znajduje się na szczycie Ślęży, na którą w większości prowadzą kamieniste szlaki. Niestety sprawia to, że kościół na szczycie Ślęży jest miejscem trudno dostępnym dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Najprościej dotrzeć do kościoła żółtym szlakiem od Przełęczy Tąpadła, jest on zdecydowanie najprostszy i najlepiej przygotowany. Choć oczywiście wszystkich spragnionych górskiej przygody, zachęcam do wybrania innych dróg.

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

mocne strony

  • położenie,
  • historia,
  • bezpłatnie udostępniony turystom,
  • stale odbudowywany, przez co coraz więcej można w nim zobaczyć,
  • możliwość wejścia na wieżę,

słabe strony

  • udostępniony turystom tylko w wybrane dni,
  • weekendami może być tłumnie odwiedzany,
  • nadal wymagający wielu prac budowlanych

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x