Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

Wydmy śródlądowe pyzdry
  • Marcin
  • 21 lipca 2021
Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

Okolice Pyzdr położone są setki kilometrów od Morza Bałtyckiego i pewnie mało kto spodziewałby się w tych rejonach małego Słowińskiego Parku Narodowego, który słynie z rozległych i piaszczystych wydm. Życie jest jednak zaskakujące, bo dosłownie kilka kilometrów od Pyzdr, w samym centrum Wielkopolski znajdziemy całkiem spore wydmy śródlądowe, które robią wrażenie! Znajdziemy je na obszarze Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego w bardzo urokliwej dolinie Warty, dosłownie tuż nad brzegiem starorzecza.

Okazuje się, że wydmy, czyli piaszczyste wzgórza usypane i uformowane przez wiatr, występują nie tylko nad morzem ale można je odnaleźć na nizinach, na przykład w okolicach wielkopolskich Pyzdr. Z reguły wydmy śródlądowe porośnięte się drzewami i roślinnością, które utrwalają jej kształt. Te w pobliżu Pyzdr na znacznym obszarze są nieporośnięte roślinnością, przez co tworzą rozległe piaskowe tereny. Znajdziemy na nich jednak typową wydmową roślinność, czyli murawy piaskowe, bardzo cenne z przyrodniczego punktu widzenia dlatego też spacerując po wydmach nie rozdeptujmy i nie niszczmy tych niepozornych roślin.

region
lokalizacja

około 3,5 km na wschód od m. Pyzdry

GALERIA

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

Wydmy śródlądowe pyzdry atrakcje w okolicach Pyzdr
Wydmy śródlądowe pyzdry
Wydmy śródlądowe pyzdry
Wydmy śródlądowe pyzdry

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Tak duże piaszczyste obszary w centralnej Polsce, bez wątpienia są niespotykanym miejscem. Dodatkowa unikalna roślinność, występująca jedynie na terenach wydm dodaje wyjątkowości!

  • MOIM ZDANIEM

Chociażby dla zaskoczenia samego siebie, że takie miejsca jak wydmy śródlądowe w ogóle istnieją, warto nie przegapić tej atrakcji będąc w okolicy. Drugim powodem jest możliwość pospacerowania boso po tej „wielkopolskiej” plaży i chociaż na moment przenieść się myślami na nadmorską plażę.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.5 / 5

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Ja trafiłem na kilka osób, choć udało się nam minąć i całe wydmy były dla mnie:) Weekendami pewnie jest więcej turystów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Jest wszystko co powinno być: drogowskazy prowadzące do wydm i tablica informacyjna na miejscu.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Nieutwardzony parking na kilka – kilkanaście samochodów znajduje się tuż przy tablicy informacyjnej i wejściu na teren wydm.

POTRZEBNY CZAS

Przespacerowanie się piaskami wydm śródlądowych zajmie Wam około 30-45 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Teren wydm jest oczywiście piaszczysty, przez co każda forma przemieszczania się po nim, inna niż na własnych nogach będzie trudna do realizacji.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Droga na wydmy śródlądowe wiedzie przez pole i leśne ścieżki, które zostały oznakowane by ułatwić dotarcie turystom. Warto jechać do samego końca ścieżki i zaparkować dopiero po tablicą przy wydmach.

Pamiętajcie o jeszcze jednej wydmie, leżącej na północ wśród drzew, która również nie ustępuje tej pierwszej, leżącej nad starorzeczem. Warto przejść się i na nią.

Wydmy śródlądowe niedaleko Pyzdr

MOCNE STRONY

  • unikalny przyrodniczo obszar Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego,
  • bardzo dobrze oznakowany dojazd,

SŁABE STRONY

  • dojazd po polnych i leśnych drogach, często piaszczystych i nierównych,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!