Wirtualne zwiedzanie w Polsce na YouTube!

#oznaczone: ,
wirtualne zwiedzanie w polsce na youtube

W życiu bywa różnie i nie zawsze ma się czas podróżować i zwiedzać. Czasami powstrzymuje nas choroba, obowiązki czy praca, ale nie znaczy to wcale, że nie można wtedy zwiedzać zakątków Polski online. Mamy XXI wiek i wszechobecny internet, dlatego wirtualne zwiedzanie nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem. Oczywiście nie jest to równoznaczne ze zwiedzaniem osobistym na miejscu, jednak dzięki takiej opcji możesz wypełnić swój wolny czas, poznać nowe ciekawe miejsca do których nie możesz chwilowo dotrzeć lub zrobić małe rozpoznanie przez podróżą planowaną w najbliższej przyszłości.

Co to jest wirtualne zwiedzanie?

Wirtualne zwiedzanie to nic innego jak możliwość zobaczenia wnętrz muzeów, zamków i atrakcji turystycznych poprzez internet. W osobnym wpisie (Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce!) pisałem już o wirtualnych muzeach, które można zwiedzać siedząc wygodnie w fotelu z komputerem na kolanach. Forma wirtualnego muzeum pozwala wirtualnie zobaczyć obiekty we własnym tempie, jednak nie mamy dostępnej w niej zazwyczaj przewodnika, który wiele rzeczy i spraw mógłby dopowiedzieć. Tym razem przygotowałem dla Was listę filmów i kanałów na YouTube, gdzie możecie za pomocą udostępnionych materiałów video zwiedzić bardzo ciekawe miejsca w Polsce używając komputera, telefonu czy telewizora obsługującego YouTube.

Zazwyczaj są to filmy, w których występują przewodnicy na co dzień oprowadzający po danym obiekcie czy muzeum. Tym razem występują przed kamerą, po to by oprowadzić po swojej instytucji turystycznej zainteresowanych internautów.

Dlaczego polecam wirtualne zwiedzanie?

Po pierwsze to ratunek dla spragnionych zwiedzania w czasie, gdy nie mogą osobiście ruszyć w podróż z różnych względów. Następnie, to forma pożytecznego wykorzystania wolnego czasu i pewnego rodzaju, ciekawa odskocznia od codziennej ramówki telewizyjnej. Na koniec wspomnę, że to również doskonały sposób na zrobienie rozeznania przed podróżą, które pomoże dokonać wyboru lub określi potencjał, miejsca do którego planujemy się wybrać.

Mój blog rozwija się dzięki osobom takim jak Ty!
Zostań moim Patronem i pomóż w szybszym rozwoju bloga!

Dzięki twojemu wsparciu, nawet od 3 zł miesięcznie, na kierunkowo.pl będzie mogło się ukazywać jeszcze więcej praktycznych wpisów!

Wirtualne zwiedzanie w Polsce - moja lista propozycji!

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Na początek jeden z najlepszych, przygotowanych i opublikowanych na YouTube materiałów w myśl wirtualnego zwiedzania, czyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego. Moim zdaniem doskonały materiał na którym można się śmiało wzorować. Więcej przeczytacie na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTube.

Link do playlisty na YouTube, gdzie znajdziecie wszystkie filmy z wirtualnym zwiedzaniem Muzeum.

Akcja #DARMOWYLISTOPAD w Rezydencjach Królewskich (online)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w listopadzie tego roku, we współpracy z wybranymi obiektami muzealnymi w Polsce przygotowało materiały wideo, umożliwiające wirtualne zobaczenie jednym z najcenniejszych polskich zabytków i atrakcji turystycznych, a dokładnie Rezydencji Królewskich. 

Filmy nie są takim standardowym zwiedzaniem ekspozycji jakie przygotowało dla nas Muzeum Powstania Warszawskiej. Po rezydencjach królewskich i ich tajemniczych zakamarkach oprowadzają nas przewodnicy w towarzystwie Małgorzaty Kożuchowskiej.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku

Największa twierdza średniowiecznej Europy, przez ponad 300 lat była również rezydencją królów Polski. Z tego powodu nie mogło zabraknąć jej na liście wirtualnych spacerów.

Wirtualne spacer po Muzeum Łazienek Królewskich

Kolejny odcinek, który chciałbym Wam polecić dotyczy jednego z budynków Łazienek Królewskich w Warszawie. Sam byłem zaskoczony, że budynek stojący trochę z boku, może być aż tak majestatycznie piękny.

Wirtualny spacer po Zamku Królewskim na Wawelu

Najbardziej znana królewska rezydencja w Polsce, czyli Zamek Królewski na Wawelu również znalazł się na liście do wirtualnego zwiedzania. Dzięki temu odcinkowi poznamy Wawel z mniej znanej strony, ponieważ zobaczymy jedne z najstarszych fragmentów krakowskiego zamku.

Wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie

Również Zamek Królewski w Warszawie, zaprasza nas na wirtualne zwiedzanie swoich komnat. Ta piękna, królewska rezydencja na pewno zrobi na Was nie lada wrażenie!

Wirtualny spacer - Zamek Królewski w Sandomierzu

Mniej znana i mniej reprezentacyjna ale za to urokliwie położona w pięknej Nizinie Nadwiślańskiej a dokładniej w Sandomierzu. Po obejrzeniu tego odcinka, Zamek Królewski w Sandomierzu nie powinien już być nieznaną rezydencją polskich władców.

To nie ostatni film na YouTube, który został opublikowany w ramach akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich Online. Więcej znajdziecie wpisując na YouTube hasztag #darmowylistopad. Powyższe filmy wydawały mi się najciekawsze, właśnie dlatego dodałem je do swojego wpisu!

Tym samym kończę część poświęconą akcji #DARMOWYLISTOPAD i poniżej prezentuję Wam, kolejne obiekty i atrakcje które można zwiedzić wirtualnie na YouTube.

Seria "Pomniki Historii"

Doskonała seria, która nie do końca jest dosłownym wirtualnym zwiedzaniem ale wciągnęła mnie na tyle, że postanowiłem się nią z Wami podzielić. Ja osobiście obejrzałem już większość z ponad 100 odcinków i mogę z całym sercem stwierdzić, że to kawał doskonałej roboty. Tym bardziej, że kilka z Pomników Historii mogłem zobaczyć również na własne oczy, jak np. Twierdzę Srebrna Góra czy rezydencję w Rogalinie.

Seria ta tworzona jest przez TVP Kultura pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na którego to koncie w serwisie YouTube znajdziemy wszystkie odcinki. Tworzona jest ona od 2015 roku, lecz w między czasie ewoluowała z Pomników Historii na Szlakiem miejsc niezwykłych, co jest naturalną kontynuacją. Dodatkowym atutem jest długość odcinków, które są krótkie (kilkuminutowe) lecz nasiąknięte interesującymi treściami i historiami! Idealne na każdą wolną chwilę, dlatego podsuwam aż 4 ciekawe odcinki: pierwszy, ostatni (z serii Pomniki Historii) oraz odcinek opowiadający o Twierdzy Srebrna Góra oraz Rogalinie.

Wirtualne zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Na Kopalnię Soli w Wieliczce można zawsze liczyć, jeżeli chodzi o działania w sieci. Dostępne jest wirtualne muzeum kopalni, o którym pisałem we wpisie: Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce! ale również na YouTube, możemy zwiedzić to niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Polski.

Wirtualny spacer po Bydgoszczy

Bydgoszcz udało mi się odwiedzić w 2020 roku. Miałem szczęście i przyjemność przespacerować się najciekawszymi zakątkami miasta, choć z racji stanu epidemii, nie wchodziliśmy do obiektów i atrakcji mijanych po drodze. Każdego kto jest zainteresowany Bydgoszczą, która jest bardzo ciekawym kierunkiem turystycznym zapraszam do swoich wpisów ale również do wirtualnego spaceru na YouTube. W tej drugiej opcji miasto przybliżą Wam zawodowi przewodnicy.

Więcej wirtualnych spacerów i filmów o Bydgoszczy znajdziecie oczywiście na kanale Visit Bydgoszcz na YouTube.

Wirtualny spacer po Łodzi

Bardzo dobrze i przyjemnie zrealizowany dokument, połączony z wirtualną wędrówką przez historyczną Łódź znajdziecie na kanale Muzeum Miasta Łodzi. To nie jest jednak dosłowny wirtualny spacer, jak np. ten zrealizowany w Bydgoszczy ale również zasługuje na uwagę.

Wirtualny spacer po Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to unikatowe miejsce na mapie polskich instytucji turystycznych. Fajnie, że innowacyjny obiekt centrum działa równie innowacyjnie w internecie, dzięki czemu możemy odbyć wirtualny spacer po wybranych ekspozycjach centrum.

Wirtualne zwiedzanie opactwa tynieckiego

Kolejny film zasługujący na uwagę i docenienie. Świetnie zrealizowany, doskonale uzupełniony narracją przewodnika pozwala poznać nam najstarszy budynek klasztorny w Polsce! Wirtualne zwiedzanie w najczystszej i najlepszej postaci, zrealizowane przez Fundację Chronić Dobro.

Wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach

Niewielki Chęciny również przygotowały materiał umożliwiający wirtualne zwiedzanie znanych ruin. Może i ten materiał nie jest tak profesjonalnie zrealizowany jako powyższe filmy, przekazuje jednak to co ma przekazać oraz robi świetną wizytówkę zamku w Chęcinach.

Podwójnie wirtualny spacer po Biskupinie

Sam byłem zaskoczony gdy pierwszy raz zobaczyłem film, który przygotowało Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Nie bez powodu nazwałem je podwójnym wirtualnym spacerem, ponieważ spacerujemy za pomocą Google Street View a dodatkowo słuchamy przewodnika. Wirtualnie do kwadratu:) Jednak nie ma co narzekać, ponieważ przewodnik doskonale wypełnia swoją rolę, dzięki czemu film jest bardzo dobrym i ciekawym materiałem. Mówiąc krótko – można i w ten sposób!

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Krótko lecz treściwie po swoim murach wirtualnie oprowadza nas również Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Pewnie gdyby nie fakt, że to niemal moje rodzinne strony, nie wspomniałbym o nim.  Głównie dlatego że opublikowanych materiałów video jest jeszcze niewiele, choć trzeba przyznać, że są bardzo solidnie przygotowane. Dlatego promując lokalne atrakcje turystyczne z moich stron, polecam Wam również wirtualne zwiedzanie po pałacu w Dobrzycy!

Warto zwiedzać wirtualnie!

To wszystkie moje propozycje wirtualnych spacerów, które można odbyć za pośrednictwem serwisu YouTube. Niestety taka forma promocji to nadal nowość w naszym kraju, jednak widać, że epidemia koronawirusa spowodowała szybszą publikację tego typu materiałów. Dla nas, turystów to zawsze jakaś alternatywa na czasy, gdy podróżować nie możemy z różnych względów. Dodatkowo to świetne materiały do „rozeznania” terenu, przed planowanym wyjazdem! Podsumowując, wirtualne zwiedzanie na YouTube to doskonały, pożyteczny i przyjemny wypełniacz czasu, kiedy nie możemy ruszyć w podróż. Moim zdaniem to świetnie zrealizowana alternatywa, którą przyjemnie się ogląda i miło wypełnia leniwie płynący czas.

0 0 vote
Article Rating
To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane wpisy

Wirtualne zwiedzanie w Polsce na YouTube!

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

tu byłem!

Zobacz miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

urlop z dzieckiem?

a może by coś przekąsić?

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x