Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce!

wirtualne muzeum

Przychodzi taki czas, że ani pogoda ani okoliczności nie zachęcają do wyjazdu i zwiedzania niezwykłych zakątków Polski. Dla prawdziwych maniaków podróżowania i osób spragnionych nowych atrakcji, to zawsze trudny czas. Podobny problem mamy obecnie, kiedy to przyszło nam mierzyć się z pandemią koronawirusa.  Dlatego jeżeli tradycyjny wyjazd robi się zbyt skomplikowany lub wręcz niemożliwy, warto odwiedzić wirtualne muzeum i w ten sposób poznać nowe miejsca i nie tylko! Oto moja lista 15 wirtualnych muzeów lub spacerów w Polsce, które moim zdaniem są naprawdę świetną propozycją na zimowe wieczory!

Co to jest wirtualne muzeum?

Po samą nazwą „wirtualne muzeum” kryje się najczęściej udostępnienie w internecie tzw. wirtualnego spaceru po faktycznym obiekcie muzealnym. Podczas tego spaceru w sieci, przechodzimy przez całą ekspozycję lub jej wybrane fragmenty. Najczęściej zamiast przewodnika, opowiadającego nam dodatkowe smaczki, otrzymujemy opisy do aktualnie wirtualnie oglądanych zakamarków czy wystaw.

Wirtualne muzeum. Co ciekawego do internetowego zwiedzania w Polsce? 15 propozycji!

Oto moja lista 15 propozycji ciekawych adresów internetowych, pod którymi możemy wirtualnie pozwiedzać polskie atrakcje turystyczne, miejsca wyjątkowe na mapie naszego kraju oraz inne inicjatywy promujące historię i turystykę naszej ojczyzny. Dla przejrzystości i uszeregowania, podzieliłem je na 4 grupy:

  • tradycyjne muzea,
  • zamki i pałace,
  • podziemia,
  • inne.

Wśród moich propozycji powinniście znaleźć zarówno znane i cenione obiekty jak i nietypowe oraz jeszcze nieodkryte inicjatywy czy wystawy. Przejdźmy do rzeczy!

TRADYCYJNE MUZEA

1. Muzeum Powstania Warszawskiego

źródło: wikimedia.org

Absolutny „TOP” wśród polskich muzeów w ostatnich latach. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to nowoczesne muzeum opowiadające niesamowitą historię a do tego wystawa jest dziełem sztuki! Doskonale oddaje ducha czasów Powstania Warszawskiego i przedstawia jego historię . Swoją nowoczesność muzeum potwierdziło otwierając dla wszystkich wirtualne muzeum!

2. Muzeum Auschwitz-Birkenau

auschwitz-birkenau wirtulane muzeum

Najsmutniejsze miejsce na mapie Polski… Dawny, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady przygniata gdy jesteśmy w nim osobiście ale również wirtualnie. Dla osób, które nie odważyły się tam pojechać lub z różnych powodów nie mogły odwiedzić tego miejsca pamięci, Muzeum Auschwitz-Birkenau udostępnił możliwość wirtualnego spaceru po terenie obozu.

3. Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

wirtualne muzeum
źródło: powstanie.wmn.poznan.pl

Muzeum to mieści się obecnie w budynku Odwachu na poznańskim Rynku, na tyłach Ratusza i domków budniczych. Ewenementem jest jednak to, że projektowana jest nowa siedziba muzeum, obecnie zaawansowane są prace projektowe i planuje się kolejny etap, czyli faktyczną budowę. Mimo to, przygotowana została wirtualna ekspozycja, która będzie punktem wyjścia do aranżacji nowego obiektu. Możemy ją dzisiaj podziwiać na specjalnie przygotowanej witrynie internetowej.

4. Muzeum Wsi Kieleckiej

wirtualne muzeum
źródło: wikimedia.org

Czas na propozycję na „świeżym” powietrzu. Muzeum Wsi Kieleckiej to kolejne wirtualne muzeum, które możecie ze szczegółami zobaczyć na ekranach swoich komputerów czy telefonów. Park Etnograficzny, który jest najważniejszym elementem muzeum dzięki położeniu na zróżnicowanym terenie i całkiem sporym obszarze (65 ha) prezentuje zabytkowe budynki w warunkach, które są zbliżone do naturalnych, czyli tych, kiedy kielecka wieś żyła pełnią życia.

5. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

źródło: flickr.com, fot. Mariusz Cieszewski

Ignacy Łukasiewicz to polski Edison! Mało, kto jednak zna historię tego polskiego geniusza. Dla każdego, kto chciałby poznać bliżej tego niezwykłego Polaka, polecam odcinek na kanale Historia bez cenzury na YouTube, właśnie jemu poświęcony! Jego imieniem nazwano również Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, które możemy zwiedzić wirtualnie! Fajna przygoda, pełna ciekawostek jak cała historia Łukasiewicza!

6. Muzeum II Wojny Światowej

źródło: wikimedia.org

Kolejna topowa pozycja na mojej liście, czyli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To również jeden z „najnowszych” obiektów muzealnych w naszym kraju, wokół którego niestety ostatnio jest głośniej ze względów politycznych a nie turystycznych. Mimo to, miejsce warte zobaczenia, choćby wirtualnie!

ZAMKI I PAŁACE

7. Zamek Książ

zamek książ
źródło: ksiaz.walbrzych.pl

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce, położony na obrzeżach Wałbrzych był nawet szykowany na siedzibę Hitlera. Jego historia to nie tylko czasy II wojny światowej, które dzisiaj przyciągają do niego amatorów tajemnic Gór Sowich i tutejszych podziemi. To również historia księżnej Daisy, imponujące widoki oraz otoczenie. Wszystko to bardziej szczegółowo opisałem w kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie wpis o Zamku Książ ale i jego palmiarni. A tymczasem możecie zwiedzić go nie ruszając się ze swojego fotela!

8. Zamek Królewski w Warszawie

źródło: pot.gov.pl

Klasyka. Każdy zna, każdy widział na zdjęciu lecz nie każdy mógł podziwiać wnętrza. Teraz jest to możliwe również wirtualnie, ponieważ najbardziej znany, poza Wawelem oczywiście, zamek królewski w Polsce umożliwia nam wirtualny spacer po swoich komnatach! Żal nie skorzystać!

9. Zamek krzyżacki w Malborku

źródło: wikimedia.org

Kolejny zamek z kategorii klasyki gatunku, czyli krzyżacki olbrzym z Malborka. To najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy, która przez ponad 150 lat była stolicą państwa krzyżackiego. Ten imponujący ceglany kolos o znamienitej historii i niesamowitej rozpoznawalności jest do zobaczenia również wirtualnie!

10. Pałac w Rogalinie

pałac w rogalinie

O pałacu w Rogalinie możecie przeczytać na moim blogu w kilku miejscach, na przykład w kategorii tu byłem, gdzie opisałem dla Was właśnie pałac w Rogalinie. Ta imponująca rezydencja magnacka ma na swojej witrynie internetowej możliwość zobaczenia swoich wnętrz, dzięki opcji wirtualnego spaceru. Warto skorzystać, choć również warto odwiedzić osobiście. Ja już byłem, a możecie o tym przeczytać we wpisie: Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów.

PODZIEMIA

11. Kopalnia Soli Wieliczka

źródło: kopalnia.pl

Doskonale przygotowane wirtualne muzeum, dzięki któremu możemy poznać to niezwykłe miejsce! Przygotowane zostały filmy, na których przewodnik, pracujący w kopalni i na co dzień oprowadzający turystów, zabiera nas w wirtualny spacer. Dodatkowo możemy zobaczyć również widoki 360 stopni i odbyć wirtualny spacer, podziwiając kopalnię w swoim tempie.

12. Riese. Sztolnie Walimskie

źródło: sztolnie.pl

Kolejne miejsce w którym miałem okazje być kilka lat temu. Na pewno wirtualne muzeum, a dokładniej wirtualny spacer nie oddaje w całości klimatu tych sztolni. Nie poczujemy tej ogromnej wilgotności i chłodu ale będziemy mogli zobaczyć jak bardzo potężny był projekt podziemnego miasta nazistów oraz jak bardzo zaawansowane były prace, przy jego realizacji.

INNE

13. Wirtualne Muzeum Andrzeja Zawady

wirtualne muzeum andrzeja zawady

Wirtualne muzeum poświęcone legendzie polskiego himalaizmu. Andrzej Zawada to człowiek, który stworzył himalaizm zimowy, „ojciec” i kierownik wielu wypraw w najwyższe góry świata oraz doskonały wspinacz. Postać nietuzinkowa, wybitna, która niewątpliwie zasługuje za swoje muzeum, które będzie podtrzymywało pamięć o tym niezwykłym Polaku. Idealna propozycja na jesienno-zimowe wieczory i nie tylko!

14. Wirtualne muzeum Jerzego Kukuczki

źródło: jerzykukuczka.com

Kolejna wielka postać polskiego himalaizmu – Jerzy Kukuczka, doczekał się poza Izbą Pamięci w Istebnej również wirtualnego muzeum. Podobnie jak wirtualne muzeum poświęcone Andrzejowi Zawadzie, również i to poświęcone Kukuczce nie jest zwykłym wirtualnym spacerem tylko specjalnie przygotowaną witryną, która sama w sobie jest muzeum! Warto zobaczyć dla samego poskromienia ciekawości, choć oczywiście jako wielki entuzjasta polskiego himalaizmu zachęcam do poznania tych wybitnych polskich sportowców, a Kukuczkę jako postać wybitną, szczególnie.

15. Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza

wirtualne muzeum fotografii kalisza
źródło: wmf.kalisz.pl

Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza umieszczam na swoje liście z dwóch powodów. Po pierwsze chcę pokazać, że istnieje jeszcze wiele muzeów w sieci, z czego sporą grupę tworzą małe, lokalne muzea i ośrodki kultury. I po drugie, ponieważ to muzeum o Kaliszu tworzą sami Kaliszanie! To oni dodają zdjęcia, często historyczne, tworząc fotograficzną historię swojego miasta – piękna sprawa. Mógłbym podać jeszcze trzeci powód, moją ogromną sympatie i słabość do Kalisza, gdzie się urodziłem i spędziłem licealne lata, ale z Waszego punku widzenia to mało ważne:)

Warto jednak poszukać w swoich ukochanych stronach, czy nie są prowadzone podobne inicjatywy

Wirtualne Muzeum - coś więcej?

Oj tak! Jeżeli spodobało się tobie wirtualne zwiedzanie lub stwierdziłeś, że to dobry sposób na przeprowadzenie „rozpoznania” przed rzeczywistym wyjazdem, koniecznie sprawdź jeszcze co kryją w sobie:

  • serwis wirtualnykraj.pl, gdzie możecie pospacerować po ponad 600 miejscach! A wszystko w panoramicznej rzeczywistości,
  • witryna ai360.pl, na której znajdziemy kilkanaście panoram polskich atrakcji turystycznych, bardziej lub mniej znanych,
  • warto również śledzić portal kulturadostepna.pl, która m. in. prowadzi katalog wirtualnych spacerów w Polsce,

Podsumowanie. Wirtualne muzeum

Moja lista, to 15 propozycji wirtualnych spacerów po bardziej lub mniej znanych miejscach w Polsce, powiększona o ciekawe inicjatywy internetowe, które również promują Polskę i naszą rodzimą turystykę. Warto jednak szukać nowych muzeów w sieci, ponieważ są one na bieżąco tworzone, szczególnie w tych „zamkniętych” czasach. Wujek Google, hasło „wirtualne muzeum” lub „wirtualny spacer” i być może odkryjecie coś jako pierwsi!

Jeżeli jednak zdecydujesz się ruszyć w Polskę osobiście, przeczytaj mój poradnik: Wyjazd w czasie pandemii. Co warto wiedzieć i zabrać?, który zawiera praktyczne wskazówki, dotyczące planowania wyjazdów w czasie trwania pandemii i ograniczeń z nią związanych.

0 0 vote
Article Rating
To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane wpisy

Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce!

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

tu byłem!

Zobacz miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

urlop z dzieckiem?

a może by coś przekąsić?

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x