Domki budnicze w Poznaniu

Domki budnicze w Poznaniu
 • Marcin
 • 30 sierpnia 2020
Domki budnicze w Poznaniu

Kraków ma swoje Sukiennice, a Poznań ma domki budnicze. I choć nazwa na pierwszy rzut oka, kojarzy się z budownictwem to tak na prawdę domki budnicze w Poznaniu, to troszkę inne Sukiennice.

Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiego ratusza, są tak naprawdę unikalnym zabytkiem dawnej zabudowy handlowej. Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się budy śledziowe, gdzie oczywiście handlowano przede wszystkim rybami, ale również solą, świecami i przedmiotami codziennego użytku. Na przełomie XV i XVI wieku w miejscu drewnianych bud kupieckich, stanęły wąskie, jednookienne murowane kamieniczki z kramami na dole. Wejścia do kramów poprzedzały podcienia, które widoczne są również dzisiaj. Niestety dzisiejsze domki budnicze to budynki odbudowane niemal w całości. Powodem konieczności odbudowy pierwotnych zabudowań były zniszczenia wojenne za czasów II wojny światowej.

Nazwa “domki budnicze” nie ma nic wspólnego z budownictwem! Nazwa ta pochodzi od mieszczącego się niegdyś w budynku numer 17, siedziby Bractwa Budników, czyli pracowników “branży” drzewnej. Budnicy (wg Wikipedii) zajmowali się głównie wyrębem lasów oraz pozyskiwanie surowców, które swoje źródło miały w lesie. W Poznaniu natomiast Budnicy handlowali solą oraz solonymi i wędzonymi rybami.

Obecnie domki budnicze są razem z poznańskim ratuszem symbolem miasta. W ich podcieniach również dzisiaj odbywa się handel, co prawda główne pamiątkarski ale również i artystyczny.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Poznań, Stary Rynek

GALERIA

Domki budnicze w Poznaniu

Domki budnicze w Poznaniu
Domki budnicze w Poznaniu
Domki budnicze w Poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Takich budynków w Polsce nie znajdziesz. Choć to mini kamieniczki, to mają one swój niepowtarzalny urok.

 • MOIM ZDANIEM

Będąc już na poznańskim starym mieście, na pewno znajdziesz chwilę by obejrzeć z bliska domki budnicze w Poznaniu. Z samej ciekawości warto je zobaczyć.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Domki budnicze w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

1.7 / 5

Domki budnicze w Poznaniu


CENY

0 / 5

Nie dotyczy. Domki budnicze w Poznaniu są w dużej mierze wykorzystywane na prywatne kawiarnie, restauracje czy sklepy. Nie ma do nich wstępu na zasadach zwiedzania.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

Ruch jak to na Rynku w dużym mieście, czyli spory.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1.5 / 5

Podobnie jak w przypadku poznańskiego ratusza i w przypadku domków budnicznych brakuje łatwej do odnalezienia informacji turystycznej. Może właśnie dlatego nawet rodowici poznaniacy, nie wiedzą pewnie skąd ich nazwa…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

POTRZEBNY CZAS

Domki budnicze możemy głównie oglądać z zewnątrz, to właśnie w takim wydaniu mają najwięcej uroku. Bo dokładnie je obejrzeć wystarczy 5 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce dostępne dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do domków budniczych.

Domki budnicze w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • urokliwa i unikatowa zabudowa handlowa,
 • ciekawa historia,
 • dostępność,

SŁABE STRONY

 • słaba informacja turystyczna z opisem miejsca,
 • brak w którymkolwiek z domków jakiejś wystawy przybliżającej ich historię,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!