tu byłem

Domki budnicze w Poznaniu

Kraków ma swoje Sukiennice, a Poznań ma domki budnicze. I choć nazwa na pierwszy rzut oka, kojarzy się z budownictwem to tak na prawdę domki budnicze w Poznaniu, to troszkę inne Sukiennice.

Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiego ratusza, są tak naprawdę unikalnym zabytkiem dawnej zabudowy handlowej. Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się budy śledziowe, gdzie oczywiście handlowano przede wszystkim rybami, ale również solą, świecami i przedmiotami codziennego użytku. Na przełomie XV i XVI wieku w miejscu drewnianych bud kupieckich, stanęły wąskie, jednookienne murowane kamieniczki z kramami na dole. Wejścia do kramów poprzedzały podcienia, które widoczne są również dzisiaj. Niestety dzisiejsze domki budnicze to budynki odbudowane niemal w całości. Powodem konieczności odbudowy pierwotnych zabudowań były zniszczenia wojenne za czasów II wojny światowej.

Nazwa „domki budnicze” nie ma nic wspólnego z budownictwem! Nazwa ta pochodzi od mieszczącego się niegdyś w budynku numer 17, siedziby Bractwa Budników, czyli pracowników „branży” drzewnej. Budnicy (wg Wikipedii) zajmowali się głównie wyrębem lasów oraz pozyskiwanie surowców, które swoje źródło miały w lesie. W Poznaniu natomiast Budnicy handlowali solą oraz solonymi i wędzonymi rybami.

Obecnie domki budnicze są razem z poznańskim ratuszem symbolem miasta. W ich podcieniach również dzisiaj odbywa się handel, co prawda główne pamiątkarski ale również i artystyczny.

kategoria miejsca:

region:

lokalizacja: Poznań, Stary Rynek

Domki budnicze w Poznaniu

zdjęcia

unikalność

4/5

Takich budynków w Polsce nie znajdziesz. Choć to mini kamieniczki, to mają one swój niepowtarzalny urok.

moim zdaniem

3/5

Będąc już na poznańskim starym mieście, na pewno znajdziesz chwilę by obejrzeć z bliska domki budnicze w Poznaniu. Z samej ciekawości warto je zobaczyć.

Domki budnicze w Poznaniu

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
1.7/5

ceny

0/5

Nie dotyczy. Domki budnicze w Poznaniu są w dużej mierze wykorzystywane na prywatne kawiarnie, restauracje czy sklepy. Nie ma do nich wstępu na zasadach zwiedzania.

ilość turystów

2/5

Ruch jak to na Rynku w dużym mieście, czyli spory.

infrastruktura turystyczna

1.5/5

Podobnie jak w przypadku poznańskiego ratusza i w przypadku domków budnicznych brakuje łatwej do odnalezienia informacji turystycznej. Może właśnie dlatego nawet rodowici poznaniacy, nie wiedzą pewnie skąd ich nazwa…

przydatne informacje

potrzebny czas

Domki budnicze możemy głównie oglądać z zewnątrz, to właśnie w takim wydaniu mają najwięcej uroku. Bo dokładnie je obejrzeć wystarczy 5 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

dostępność

Miejsce dostępne dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

  • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do domków budniczych.
zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Domki budnicze w Poznaniu

mocne strony

  • urokliwa i unikatowa zabudowa handlowa,
  • ciekawa historia,
  • dostępność,

słabe strony

  • słaba informacja turystyczna z opisem miejsca,
  • brak w którymkolwiek z domków jakiejś wystawy przybliżającej ich historię,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Domki budnicze w Poznaniu

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x