tu byłem

Ratusz w Poznaniu

Główny symbol miasta, nazywany często perłą renesansu i znajdujący się oczywiście na poznańskim Starym Rynku, oto Ratusz w Poznaniu. Jest to najcenniejszy zabytek miasta, który zdaniem wielu swoją wyjątkowością przewyższa nawet poznański Ostrów Tumski. Bez wątpienia jest to obowiązkowy punkt na mapie Poznania, każdego turysty odwiedzającego to miasto. Dodatkowym smaczkiem są poznańskie koziołki, które dokładnie w południe (o godzinie 12.00) przy dźwiękach poznańskiego hejnału, odrywanego przez trębacza z wieży ratuszowej, wesoło się trykają, ku uciesze zebranych na rynku turystów i dzieci.

Powstanie ratusza datuje się na początek XIV wieku, ponieważ pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku. Dodatkowo wskazują na to inskrypcje króla Wacława II (panowanie 1300-1306), za którego panowania prawdopodobnie zakończono budowę ratusza. Oczywiście jego pierwotny wygląd różnił się bardzo od tego co możemy podziwiać dzisiaj. Jego obecny forma to zasługa licznych przebudów oraz odbudów, po zniszczeniach, które wywołała głównie natura. Najważniejszą przebudową była wykonana według projektu włoskiego architekta Jana Baptysty Quadro i zrealizowana w latach 1550 – 1567, przebudowa na styl renesansowy. Wtedy to rozbudowano ratusz w kierunku zachodnim, fasadę ozdobiono trzykondygnacyjną loggią a dachy zasłonięto ozdobnymi attykami. Najbardziej przez lata zmieniała się wieża ratuszowa, która wielokrotnie była niszczona (wiatr, zawalenia itp.) i odbudowywana.

Ostatnia wielka odbudowa ratusza przypadła na lata po drugiej wojnie światowej, podczas której ratusz uległ znacznym zniszczeniom. Dzięki 9-letniej odbudowie udało się odtworzyć większość renesansowych elementów dekoracji.

Ratusz w Poznaniu to nie tylko piękne renesansowe zdobienia zewnętrzne. W jego wnętrzach można znaleźć reprezentacyjne wnętrza jak Wielka Sień, również urządzona w renesansowym stylu oraz Sala Królewska czy Sala Sądowa. Wnętrza ratusza mieszczą dzisiaj Muzeum Historii Miasta Poznania, dzięki czemu wiele z nich możemy zobaczyć na własne oczy.

region:

lokalizacja: Stary Rynek 1, 61-768 Poznań

Ratusz w Poznaniu

zdjęcia

unikalność

5/5

Ratusz w Poznaniu to jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków w naszej części Europy oraz jedna z nielicznych świeckich budowli renesansowych w naszym kraju. To wszystko chyba wyjaśnia, dlatego poznański ratusz zasługuje na miano prawdziwego unikatu.

moim zdaniem

5/5

Ratusz w Poznaniu to serce miasta, jego symbol i najcenniejszy zabytek. Dodatkowo być w Poznaniu i nie zobaczyć trykających się koziołków, to jak być w Watykanie i nie zobaczyć papieża! Pozycja obowiązkowa moim zdaniem.

Ratusz w Poznaniu

mapa

oceny

średnia ocena
2.6/5

ceny

4/5

Zobaczenie z zewnątrz oczywiście bezpłatne, natomiast wejście do Muzeum Historii Miasta Poznania za symboliczną opłatą.

ilość turystów

2/5

Byli, są i będą. Nie ma się co dziwić, dlatego nastaw się, że sam to w tym miejscu nie będziesz.

oznaczenia i informacja turystyczna

2/5

Niestety jest kiepsko. Istnieje informacja turystyczna, jest jednak słabo dostrzegalna i większość turystów po prostu z niej nie korzysta…

przydatne informacje

potrzebny czas

Zobaczenie ratusza z zewnątrz i poznanie się z koziołkami to kwestia 15 minut (trzeba być koniecznie o 12.00). Zwiedzanie Muzeum we wnętrzach ratusza wymaga kolejnej godziny czasu.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

dostępność

Po ratusz powinien dostać się każdy. Gorzej z wnętrzami, gdzie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą potrzebowały pomocy.

podpowiedź kierunkowo.pl

  • Muzeum Historii Miasta Poznania, mieszczące się w poznańskim ratuszu w latach 2019-2021 jest nieczynne w związku z pracami konserwatorskimi wnętrz ratusza. Warto przed wybraniem się do niego wejść na stronę www Muzeum i sprawdzić najaktualniejsze informacje.
  • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do ratusza.
zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Ratusz w Poznaniu

mocne strony

  • unikalność budynku,
  • dostępność i lokalizacja w ścisłym, zabytkowym centrum miasta,
  • dodatkowa atrakcja dla dzieci – koziołki poznańskie,
  • ciekawa historia,

słabe strony

  • koziołki wyjeżdżają tylko o godzinie 12.00,
  • ilość turystów, ale niestety trzeba się z tym liczyć w takich miejscach.
zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x