ratusz w poznaniu

Ratusz w Poznaniu

Główny symbol miasta, nazywany często perłą renesansu i znajdujący się oczywiście na poznańskim Starym Rynku, oto Ratusz w Poznaniu. Jest to najcenniejszy zabytek miasta, który zdaniem wielu swoją wyjątkowością przewyższa nawet poznański Ostrów Tumski. Bez wątpienia jest to obowiązkowy punkt na mapie Poznania, każdego turysty odwiedzającego to miasto. Dodatkowym smaczkiem są poznańskie koziołki, które dokładnie w południe (o godzinie 12.00) przy dźwiękach poznańskiego hejnału, odrywanego przez trębacza z wieży ratuszowej, wesoło się trykają, ku uciesze zebranych na rynku turystów i dzieci.

Powstanie ratusza datuje się na początek XIV wieku, ponieważ pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku. Dodatkowo wskazują na to inskrypcje króla Wacława II (panowanie 1300-1306), za którego panowania prawdopodobnie zakończono budowę ratusza. Oczywiście jego pierwotny wygląd różnił się bardzo od tego co możemy podziwiać dzisiaj. Jego obecny forma to zasługa licznych przebudów oraz odbudów, po zniszczeniach, które wywołała głównie natura. Najważniejszą przebudową była wykonana według projektu włoskiego architekta Jana Baptysty Quadro i zrealizowana w latach 1550 – 1567, przebudowa na styl renesansowy. Wtedy to rozbudowano ratusz w kierunku zachodnim, fasadę ozdobiono trzykondygnacyjną loggią a dachy zasłonięto ozdobnymi attykami. Najbardziej przez lata zmieniała się wieża ratuszowa, która wielokrotnie była niszczona (wiatr, zawalenia itp.) i odbudowywana.

Ostatnia wielka odbudowa ratusza przypadła na lata po drugiej wojnie światowej, podczas której ratusz uległ znacznym zniszczeniom. Dzięki 9-letniej odbudowie udało się odtworzyć większość renesansowych elementów dekoracji.

Ratusz w Poznaniu to nie tylko piękne renesansowe zdobienia zewnętrzne. W jego wnętrzach można znaleźć reprezentacyjne wnętrza jak Wielka Sień, również urządzona w renesansowym stylu oraz Sala Królewska czy Sala Sądowa. Wnętrza ratusza mieszczą dzisiaj Muzeum Historii Miasta Poznania, dzięki czemu wiele z nich możemy zobaczyć na własne oczy.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Ratusz w Poznaniu

Konkrety

lokalizacja

Stary Rynek 1, 61-768 Poznań

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Ratusz w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

5 / 5

Ratusz w Poznaniu to jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków w naszej części Europy oraz jedna z nielicznych świeckich budowli renesansowych w naszym kraju. To wszystko chyba wyjaśnia, dlatego poznański ratusz zasługuje na miano prawdziwego unikatu.

Galeria

Ratusz w Poznaniu

ratusz w poznaniu
ratusz w poznaniu
ratusz w poznaniu
ratusz w poznaniu

Moim zdaniem

5 / 5

Ratusz w Poznaniu to serce miasta, jego symbol i najcenniejszy zabytek. Dodatkowo być w Poznaniu i nie zobaczyć trykających się koziołków, to jak być w Watykanie i nie zobaczyć papieża! Pozycja obowiązkowa moim zdaniem.

Ranking

Ratusz w Poznaniu
2.6 / 5

ceny

4 / 5

Zobaczenie z zewnątrz oczywiście bezpłatne, natomiast wejście do Muzeum Historii Miasta Poznania za symboliczną opłatą.

ilość turystów

2 / 5

Byli, są i będą. Nie ma się co dziwić, dlatego nastaw się, że sam to w tym miejscu nie będziesz.

przygotowanie

2 / 5

Niestety jest kiepsko. Istnieje informacja turystyczna, jest jednak słabo dostrzegalna i większość turystów po prostu z niej nie korzysta…

Praktyczne info

parking

4 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów “Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

potrzebny czas

Zobaczenie ratusza z zewnątrz i poznanie się z koziołkami to kwestia 15 minut (trzeba być koniecznie o 12.00). Zwiedzanie Muzeum we wnętrzach ratusza wymaga kolejnej godziny czasu.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Po ratusz powinien dostać się każdy. Gorzej z wnętrzami, gdzie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą potrzebowały pomocy.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalność budynku,
  • dostępność i lokalizacja w ścisłym, zabytkowym centrum miasta,
  • dodatkowa atrakcja dla dzieci – koziołki poznańskie,
  • ciekawa historia,

słabsze strony

  • koziołki wyjeżdżają tylko o godzinie 12.00,
  • ilość turystów, ale niestety trzeba się z tym liczyć w takich miejscach.
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

  • Muzeum Historii Miasta Poznania, mieszczące się w poznańskim ratuszu w latach 2019-2021 jest nieczynne w związku z pracami konserwatorskimi wnętrz ratusza. Warto przed wybraniem się do niego wejść na stronę www Muzeum i sprawdzić najaktualniejsze informacje.
  • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do ratusza.

Ratusz w Poznaniu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 29 sierpnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2024
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl