ratusz w poznaniu

Ratusz w Poznaniu

Główny symbol miasta, nazywany często perłą renesansu i znajdujący się oczywiście na poznańskim Starym Rynku, oto Ratusz w Poznaniu. Jest to najcenniejszy zabytek miasta, który zdaniem wielu swoją wyjątkowością przewyższa nawet poznański Ostrów Tumski. Bez wątpienia jest to obowiązkowy punkt na mapie Poznania, każdego turysty odwiedzającego to miasto. Dodatkowym smaczkiem są poznańskie koziołki, które dokładnie w południe (o godzinie 12.00) przy dźwiękach poznańskiego hejnału, odrywanego przez trębacza z wieży ratuszowej, wesoło się trykają, ku uciesze zebranych na rynku turystów i dzieci.

Powstanie ratusza datuje się na początek XIV wieku, ponieważ pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku. Dodatkowo wskazują na to inskrypcje króla Wacława II (panowanie 1300-1306), za którego panowania prawdopodobnie zakończono budowę ratusza. Oczywiście jego pierwotny wygląd różnił się bardzo od tego co możemy podziwiać dzisiaj. Jego obecny forma to zasługa licznych przebudów oraz odbudów, po zniszczeniach, które wywołała głównie natura. Najważniejszą przebudową była wykonana według projektu włoskiego architekta Jana Baptysty Quadro i zrealizowana w latach 1550 – 1567, przebudowa na styl renesansowy. Wtedy to rozbudowano ratusz w kierunku zachodnim, fasadę ozdobiono trzykondygnacyjną loggią a dachy zasłonięto ozdobnymi attykami. Najbardziej przez lata zmieniała się wieża ratuszowa, która wielokrotnie była niszczona (wiatr, zawalenia itp.) i odbudowywana.

Ostatnia wielka odbudowa ratusza przypadła na lata po drugiej wojnie światowej, podczas której ratusz uległ znacznym zniszczeniom. Dzięki 9-letniej odbudowie udało się odtworzyć większość renesansowych elementów dekoracji.

Ratusz w Poznaniu to nie tylko piękne renesansowe zdobienia zewnętrzne. W jego wnętrzach można znaleźć reprezentacyjne wnętrza jak Wielka Sień, również urządzona w renesansowym stylu oraz Sala Królewska czy Sala Sądowa. Wnętrza ratusza mieszczą dzisiaj Muzeum Historii Miasta Poznania, dzięki czemu wiele z nich możemy zobaczyć na własne oczy.

Dokładną lokalizację miejsca: Ratusz w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Ratusz w Poznaniu to jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków w naszej części Europy oraz jedna z nielicznych świeckich budowli renesansowych w naszym kraju. To wszystko chyba wyjaśnia, dlatego poznański ratusz zasługuje na miano prawdziwego unikatu.

Ratusz w Poznaniu

ratusz w poznaniu
ratusz w poznaniu
ratusz w poznaniu
ratusz w poznaniu
5 / 5

Ratusz w Poznaniu to serce miasta, jego symbol i najcenniejszy zabytek. Dodatkowo być w Poznaniu i nie zobaczyć trykających się koziołków, to jak być w Watykanie i nie zobaczyć papieża! Pozycja obowiązkowa moim zdaniem.

Ratusz w Poznaniu
2.6 / 5

4 / 5

Zobaczenie z zewnątrz oczywiście bezpłatne, natomiast wejście do Muzeum Historii Miasta Poznania za symboliczną opłatą.

2 / 5

Byli, są i będą. Nie ma się co dziwić, dlatego nastaw się, że sam to w tym miejscu nie będziesz.

2 / 5

Niestety jest kiepsko. Istnieje informacja turystyczna, jest jednak słabo dostrzegalna i większość turystów po prostu z niej nie korzysta…

4 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów “Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

Zobaczenie ratusza z zewnątrz i poznanie się z koziołkami to kwestia 15 minut (trzeba być koniecznie o 12.00). Zwiedzanie Muzeum we wnętrzach ratusza wymaga kolejnej godziny czasu.

Dla każdego.

Po ratusz powinien dostać się każdy. Gorzej z wnętrzami, gdzie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą potrzebowały pomocy.

  • unikalność budynku,
  • dostępność i lokalizacja w ścisłym, zabytkowym centrum miasta,
  • dodatkowa atrakcja dla dzieci – koziołki poznańskie,
  • ciekawa historia,
  • koziołki wyjeżdżają tylko o godzinie 12.00,
  • ilość turystów, ale niestety trzeba się z tym liczyć w takich miejscach.
  • Muzeum Historii Miasta Poznania, mieszczące się w poznańskim ratuszu w latach 2019-2021 jest nieczynne w związku z pracami konserwatorskimi wnętrz ratusza. Warto przed wybraniem się do niego wejść na stronę www Muzeum i sprawdzić najaktualniejsze informacje.
  • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do ratusza.

Ratusz w Poznaniu

Wpis opublikowano: 29 sierpnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl