Ziemia Kłodzka i jej atrakcje, to doskonała propozycja na fantastyczne wakacje i niezapomniany wyjazd. Ta niewielka kraina, może pochwalić się wyjątkowo dużą ilością miejsc, które umilą każdy wyjazd. Odnajdziecie tutaj złoto, przeciśniecie się przez skalny labirynt, skosztujecie prawdziwego wiejskiego chleba, wyskaczecie się na trampolinach i opijecie wody mineralnej, oczywiście ku zdrowotności! A to dopiero namiastka tego wszystkiego, co znajdziecie w okolicach Kłodzka. Poznajcie zatem to wszystko, co najlepsze ma do zaoferowania Ziemia Kłodzka: atrakcje, niepowtarzalną przyrodę, piękne widoki i fantastyczne zabytki. To wszystko opisałem dla Was w poniższym wpisie, gdzie zmieściłem ponad 100 podróżniczych inspiracji, dosłownie dla każdego!

Skąd znam Ziemię Kłodzką?

Po raz pierwszy odwiedziłem Ziemię Kłodzką w 2004 roku, kiedy to przyjechałem tutaj wraz z rodzicami i siostrą na wakacyjny urlop. Od tego czasu byłem w tych stronach jeszcze 4-krotnie, po raz ostatni w 2022 roku. Podczas tych wizyt poznałem większość tego wszystkiego co najlepsze ma do zaoferowania Ziemia Kłodzka: atrakcje, przyrodę, widoki oraz historię regionu.

Przygotowałem dla Was obszerną listę, tego wszystkiego co może zaoferować Wam Ziemia Kłodzka: atrakcje, unikalne miejsca i niepowtarzalna przyroda to dopiero jej skromny początek:)

Ziemia Kłodzka – podstawowe informacje

Ziemia Kłodzka to kraina historyczna, która po wielu wiekach burzliwej historii za sprawą położenia na styku granic, doczekała się w końcu zasłużonej pozycji jako wyjątkowego i ciekawego regionu. Obecnie to popularny region turystyczny, który świetnie sprawdzi się jako kierunek wakacyjny. A oto co może zaoferować nam Ziemia Kłodzka: atrakcje, wyjątkową przyrodę, unikalne zabytki czy fascynujące miejsca, dzięki którym na pewno nie będziemy narzekać na nudę!

Położenie

Ziemia Kłodzka położona jest na południu Dolnego Śląska, w południowo-wschodnich Sudetach. Często mylona jest z Kotliną Kłodzką, która stanowi jej centrum to zajmuje zaledwie 1/5 powierzchni Ziemi Kłodzkiej, do której zaliczają się również okalające kotlinę pasma i masywy górskie.

Obecnie Ziemię Kłodzką można ograniczyć do obszaru powiatu kłodzkiego, który utworzono w 1999 roku na skutek reformy administracyjnej. Najważniejszym miastem regionu i jednocześnie siedzibą powiatu jest Kłodzko.

Historia regionu

Ziemia Kłodzka usytuowana jest na styku trzech krain historycznych: Śląska, Czech i Moraw. Już w czasach starożytnych przez Kotlinę Kłodzką przebiegały ważne szlaki handlowe, m. in. sławny szlak bursztynowy. Przyjmuje się, że w okresie średniowiecza (ok. X wieku) Ziemia Kłodzka stanowiła własność czeskiego rodu Sławnikowiców. W 1003 roku po raz pierwszy znajdowała się pod panowaniem Piastów, dokładniej Bolesława Chrobrego. W XI i XII wieku Ziemia Kłodzka raz była pod rządami Piastów, raz pod rządami Czeskimi. Ostatecznie ciągłe zmiany przynależności Ziemi Kłodzkiej do danego królestwa uregulował pokój kłodzki (1137), na mocy którego Ziemia Kłodzka przypadła we władanie Czechom.

Kolejne stulecia, czyli XIII, XIV i XV wiek przyniosły kolejne zmiany włodarzy tego regionu, które zakończyło dopiero powołanie Hrabstwa Kłodzkiego w ramach Królestwa Czech.. Formalnie hrabstwo istniało do 1742 roku a jego historia była zapisana zarówno okresami rozwoju jak i upadku społecznego i gospodarczego regionu, który niszczony był m. in. przez przechodzące tędy armie, klęski epidemii czy pożary. Na skutek trwających w XVII i XVIII wieku wojen śląskich i zawartego w 1742 roku pokoju wrocławskiego hrabstwo kłodzie znalazło się w granicach Prus. Niestety nie przyniósł on trwałego pokoju, bo w kolejnych latach wybuchały kolejne wojny śląskie i dopiero traktat pokojowy podpisany z 1763 roku ostatecznie przypieczętował pruskie panowanie na Ziemi Kłodzkiej. Niestety kolejne lata nie okazały się łaskawsze, ponieważ przyniosły dalsze konflikty, straty materialne, zubożenie i stagnację.

pijalnia wód mineralnych pijalnia wód leczniczych duszniki-zdrój atrakcje
szczeliniec wielki z dzieckiem szlaki turystyczne park narodowy gór stołowych

Dopiero druga połowa XIX wieku przyniosła ożywienie. Ziemia Kłodzka stała się obszarem, na którym rozwijała się turystyka, obsługująca przede wszystkim wędrowców, letników i kuracjuszy. Dodatkowo w 1874 roku do Kłodzka doprowadzono pierwszą linię kolejową, która połączyła stolicę regionu z Wrocławiem. Wojny światowe w 1. połowie XX wieku oszczędziły Ziemię Kłodzką, na której nie toczyły się żadne większe walki. Po II wojnie światowej Ziemia Kłodzka na mocy postanowień tzw. wielkiej trójki, znalazła się w granicach Polski. Dotychczasowa ludność została wysiedlona a na jej miejsce przesiedlono polskich mieszkańców terenów nizinnych. Mimo, że formalnie Ziemia Kłodzka została przyłączona do Polski, swoje roszczenia do tego terytorium składała Czechosłowacja. Okres powojenny to systematyczny rozwój regionu, na którym prężnie rozkwitało rolnictwo oraz drobny przemysł.

Dopiero z końcem XX wieku nastąpiło ponowne ożywienie turystyki i jednoczesny kryzys w lokalnym przemyśle, głównie wydobywczym i przetwórczym. W 1997 roku region częściowo dotknęła powódź tysiąclecia, która z jednej strony spowodowała wiele strat i tragedii a z drugiej dała impuls do jeszcze większego zainwestowania w region. Obecnie Ziemia Kłodzka to obszar będący jednym z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych na Śląsku, słynący z uzdrowisk, dużej bazy agroturystycznej, unikalnej przyrody oraz bogatej oferty turystycznej.

Komunikacja i dojazd

Ziemia Kłodzka od tysięcy lat była bramą do południowej Europy, przez którą przebiegały ważne szlaki handlowe. Obecnie nadal przez Kotlinę Kłodzką przebiegają ważne szlaki komunikacyjne, jednak ich rola nie jest już tak znacząca. Niemniej stolica regionu – Kłodzko posiada bezpośrednie podłączenie drogowe z Wrocławiem (DK8), Opolem (DK46) czy Wałbrzychem (DW381). Dalej na południe od Kłodzka drogi prowadzą w stronę przejść granicznych z Czechami (Kudowa-Zdrój Słone, Boboszów), tworząc główne szlaki drogowe. Uzupełniają je drogi lokalne, którymi dotrzemy do położonych nieco na uboczu miast i miejscowości.

wiadukt w lewinie kłodzkim

Niemal równolegle do głównych dróg i tras samochodowych, przebiegają linie kolejowe. Ich głównym węzłem również jest Kłodzko, które podobnie jak w przypadku dróg od północy posiada połączenie z Wrocławiem, Wałbrzychem czy Nysą. Na południe biegną dalej dwie główne linie kolejowe: nr 276 w kierunku Międzylesia i nr 309 w kierunku Kudowy-Zdrój. Kolejowe połączenia pasażerskie w regionie realizowane są przez Koleje Dolnośląskie. Komunikację zbiorową uzupełniają połączenia autobusowe. Obsługiwane są przede wszystkim przez PKS w Kłodzku S.A. a uzupełniają je lokalni przewoźnicy i m. in. dalekobieżny Flixbus.

Ziemia Kłodzka – atrakcje których nie zapomnicie!

Czas przejść do tego co najważniejsze, czyli długiej listy najciekawszych miejsc regionu. Poznajcie to wszystko co skrywa dla Was Ziemia Kłodzka: atrakcje, przyrodę, wyjątkowe zabytki, ciekawą historię i wiele miejsc, gdzie przeżyjecie niezwykła przygodę!

Unikalna przyroda

Ziemia Kłodzka to malowniczy region w południowo-wschodnich Sudetach, którego centrum jest Kotlina Kłodzka, otoczona z niemal każdej strony pasmami i masywami górskimi, m. in. Masywem Śnieżnika, Górami Stołowymi, Górami Złotymi, Górami Bystrzyckimi czy Górami Sowimi. Urozmaicona rzeźba terenu wpływa również na urozmaicenie przyrody, która w różnych miejscach Ziemi Kłodzkiej prezentuje się zupełnie inaczej, dlatego nie musicie obawiać się nudy. Oto najciekawsze przyrodnicze perełki Ziemi Kłodzkiej.

Park Narodowy Gór Stołowych

Największą przyrodniczą atrakcją Ziemi Kłodzkiej jest unikatowy w skali kraju Park Narodowy Gór Stołowych. Chroni on na swoim obszarze przede wszystkim urozmaicone formy i rzeźby skalne, powstałe na skutek działań erozyjnych tysiące lat temu, które tworzą malowniczy krajobraz, dodatkowo urozmaicony lasami, łąkami górskimi czy torfowiskami.

wiszący kamień wisząca skała zawieszona skała szczeliniec wielki z dzieckiem

Więcej o Parku Narodowym Gór Stołowych przeczytacie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Park Narodowy Gór Stołowych. Tymczasem poznajcie dwa szczególnie wyjątkowe miejsca w Górach Stołowych.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych mierzący 919 metrów, ponad poziomem morza. Wyróżnia się nie tylko swoją wysokością ale również niezwykłą budową swojego płaskiego jak stół szczytu, na którym z jednej strony znajdziecie ogrom skalnych rzeźb m. in. Wielbłąda, Małpoluda czy Kwokę ale także ogromne szczeliny, z których największa – Piekiełko, ma około 100 metrów długości i głębokość sięgającą blisko 20 m.

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim skała wielbłąd góry stołowe ziemia kłodzka atrakcje
diabelska kuchnia piekiełko szczelina szczeliniec wielki ziemia kłodzka atrakcje

Szczeliniec Wielki to również szczyt na którym znajdziecie wiele fantastycznych punktów widokowych, schronisko PTTK Na Szczelińcu a także specyficzny mikroklimat w szczelinach, dzięki któremu nawet wczesnym latem możecie spotkać tam śnieg. Więcej o Szczelińcu Wielkim dowiecie się z innego wpisu na kierunkowo.pl – Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)

Błędne Skały

Drugim najbardziej magicznym i równie popularnym miejscem w Górach Stołowych jest niesamowity skalny labirynt w Błędnych Skałach. Jego długość to około 600 metrów a w kilku miejscach przejście pomiędzy skalnymi blokami może zmusić Was do poruszania się nawet na kolanach lub bokiem.

skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce ziemia kłodzka atrakcje
skalny labirynt w górach stołowych błędne skały ziemia kłodzka atrakcje

To również w Błędnych Skałach odnajdziecie najbardziej znaną skalną rzeźbę w polskich Górach Stołowych – Kurzą Stopkę (na zdjęciu powyżej). Więcej o tym niepowtarzalnym miejscu dowiecie się z innego wpisu na kierunkowo.pl – Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)

Masyw Śnieżnika

Po drugiej stronie Kotliny Kłodzkiej, vis-à-vis pasma Gór Stołowych położony jest Masyw Śnieżnika, drugiego co do wysokości pasma Sudetów. Jego najwyższym szczytem jest Śnieżnik (1425 m. n. p. m.), który należy do Korony Gór Polskich. Od 1981 roku Masyw Śnieżnika wraz z pobliskimi Górami Bialskim i Złotymi znajduje się w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W 2022 roku na szczycie Śnieżnika otwarta została wieża widokowa, która pozwala jeszcze bardziej komfortowo podziwiać imponujące widoki ze szczytu. Na zboczach wzniesienia znajdziecie również schronisko PTTK „Na Śnieżniku” oraz liczne szlaki turystyczne, które zaprowadzą Was do najciekawszych miejsc masywu, m. in. Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej, Ogrodu Bajek w Międzygórzu, Jaskini Niedźwiedziej czy Wodospadu Wilczki.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Położona u podnóża Śnieżnika Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Jest ona równocześnie jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w kraju i najdłuższą w Sudetach (ponad 5 km długości). Jej fragmentem, wytyczona została atrakcyjna trasa turystyczna z niezwykłą i zachwycającą szatą naciekową jaskini, dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej oraz korytarzami wykutymi w szlachetnym marmurze o nazwie Biała Marianna, którym wyłożono m. in. ściany sejmu, Filharmonii Narodowej czy Teatru Wielkiego w Warszawie.

Ważne! Ze względu na specyficzny mikroklimat panujący w jaskini, ilość osób mogących zobaczyć jej wnętrze jest ograniczona. Chcąc mieć pewność, że uda Wam się wejść do jej wnętrza, koniecznie kupcie bilety z wyprzedzeniem, korzystając z możliwości zakupienia ich online na stronie internetowej Jaskini Niedźwiedziej.

Wodospad Wilczki

Masyw Śnieżnika słynie jeszcze z przepięknego wodospadu Wilczki, który jest drugim co do wysokości wodospadem w Sudetach. Jego wysokość wynosi aż 22 metry, dzięki czemu będąc w jego pobliżu, możemy delektować się urzekającym szumem i grzmotem spadającej wody, który jako pierwsza doceniła sama Marianna Oriańska, inicjując prace nad udostępnianiem tego miejsca dla turystów.

wodospad wilczki międzygórze ziemia kłodzka atrakcje

Szczególnie efektownie wodospad prezentuje się po zmroku, kiedy zostaje podświetlony a prowadzące do niego alejki, stają się jeszcze bardziej malownicze za sprawą latarni. Wodospad Wilczki, ze względu na swoją wyjątkowość oraz wartość przyrodniczą, wodospad wraz z najbliższym otoczeniem od 1958 roku objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”.

Klimatyczne miasta i uzdrowiska

Poza przepiękną i wyjątkową przyrodą Ziemia Kłodzka słynie również z pełnych uroku miast, położonych pośród gór z których wiele to cenione uzdrowiska z zabytkową zabudową, pięknymi parkami i niepowtarzalnym klimatem.

Kłodzko

Zacznę od stolicy regionu, czyli malowniczego Kłodzka położonego nad Nysą Kłodzką i nazywanego przez wielu małą Pragą. Kłodzko swoją sławę zawdzięcza wielu wyjątkowym zabytkom, atrakcjom oraz pięknemu położeniu w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Na waszą uwagę zasługuje nie tylko oryginalny układ urbanistyczny średniowiecznego miasta, na terenie którego aż roi się od cennych i unikalnych zabytków. Wśród nich m. in. gotycki, kamienny most na Młynówce z XIV wieku, późnogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, franciszkański zespół klasztorny z XVII wieku, XIX-wieczny neorenesansowy ratusz oraz potężną, bastionową Twierdzę Kłodzko na szczycie Fortecznej Góry, wznoszącej się nad centrum miasta. Zapewniam Was, że spacer wąskimi uliczkami Starego Miasta w Kłodzku, często również bardzo stromymi będzie dal Was niepowtarzalnym przeżyciem a dla poszukujących dodatkowych wrażeń, polecam przejście jedną z dwóch Podziemnych Tras Turystycznych.

Wyjątkowe uzdrowiska

Ziemia Kłodzka może poszczycić się również bardzo popularnymi i cenionymi uzdrowiskami, które oprócz prozdrowotnego klimatu i wód leczniczych zachwycają również swoim wyglądem, spokojem i aurą.

Kudowa-Zdrój

Jako pierwsze z nich poznajcie to uzdrowisko, które położone jest najdalej od stolicy regionu – Kudowę-Zdrój! To największe uzdrowisko na Ziemi Kłodzkiej, słynące nie tylko z wód mineralnych ale niepowtarzalnego klimatu, który zawdzięcza przepięknej dzielnicy uzdrowiskowej, utrzymanej w duchu 20-lecia międzywojennego, kiedy to uzdrowisko przezywało swój najlepszy okres w historii.

kudowa-zdrój atrakcje palmy dom zdrojowy park zdrojowy ziemia kłodzka atrakcje
Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie-Zdrój kudowa-zdrój pijalnia moniuszko marchlewski woda kudowa-zdrój atrakcje ziemia kłodzka atrakcje

Więcej o atrakcjach i najciekawszych miejscach Kudowy-Zdroju przeczytacie z innego wpisu na kierunkowo.pl – Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne wśród palm!

Duszniki-Zdrój

Drugim z kłodzkich uzdrowisk, na które chciałby zwrócić Waszą uwagę są Duszniki-Zdrój. To zdecydowanie najspokojniejsze uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej, gdzie czas umila Wam dobiegająca z oddali muzyka Fryderyka Chopina oraz szum ogromnej fontanny, znajdującej się na końcu Parku Zdrojowego. Doskonała lokalizacja dla każdego to szuka spokoju, odpoczynku i odprężenia!

duszniki-zdrój atrakcje pijalnia wód minaralnych w dusznikach-zdroju
dworek fryderyka chopina w dusznikach-zdroju duszniki-zdrój atrakcje

Wszystko co najciekawsze i warte odwiedzenia w Dusznikach-Zdroju znajdziecie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Duszniki-Zdrój. Atrakcje najspokojniejszego uzdrowiska w Sudetach

Inne uzdrowiska

Na obszarze Ziemi Kłodzkiej znajdziecie jeszcze trzy uzdrowiska, być może w większości przez wielu z Was kojarzone: Lądek-Zdrój, Długopole-Zdrój oraz Polanica-Zdrój. Pierwsze z nich położone jest we wschodniej części regionu, wciśnięte niejako pomiędzy Góry Złotych i Góry Bialskie i uznawane jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdzie z wód termalnych korzystano już w XIII wieku. Właśnie dlatego największym bogactwem Lądka-Zdroju są ciepłe źródła mineralne, których szczególne właściwości wykorzystywane są przez kuracjuszy podczas termalnych kąpieli. Charakterystycznego budynku Zdroju Wojciech, stojącego w centrum uzdrowiska nie da pomylić z innym miejscem!

polanica-zdrój atrakcje sanatarium wielka pieniawa kolorowa fontanna kwietnik park

Długopole-Zdrój to niewielka wieś uzdrowiskowa położona kilka kilometrów na południe od Bystrzycy Kłodzkiej. Jest ona najmniejszym uzdrowiskiem Ziemi Kłodzkiej i słynie przede wszystkim z wód mineralnych, kąpieli leczniczych i wyjątkowych kąpieli gazowych w naturalnym dwutlenku węgla.

Ostatnim uzdrowiskiem Ziemi Kłodzkiej jest Polanica-Zdrój. Uzdrowisko posiada bogatą i rozbudowaną bazę obiektów uzdrowiskowych, rozlokowanych wokół źródła Wielkiej Pieniawy, które jest bardzo cenione już od około 500 lat. Więcej o Polanicy-Zdroju przeczytacie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Polanica-Zdrój. Atrakcje wokół Wielkiej Pieniawy!

Inne miasteczka pełne uroku

Kłodzko i kłodzkie uzdrowiska to dopiero kilka z znacznie większej ilości pięknych i klimatycznych miast i miasteczek, które znajdziecie na Ziemi Kłodzkiej. A w nich kolejne miejsca, które skrywa Ziemia Kłodzka: atrakcje, piękne zabytki, okazałe pensjonaty, pełne uroku parki i wiele innych ciekawych zakątków. Na szczególną uwagę zasługują m. in.:

  • Bystrzyca Kłodzka – to jedno z największych miast Ziemi Kłodzkiej, które zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny, w którym dominantą jest kościół pw. św. Michała Archanioła otoczony barokowymi i renesansowymi kamienicami. Nad wodami Nysy Kłodzkiej warto zatrzymać się również pod fragmentami dawnych murów obronnych z bramami i wieżami warownymi.
  • Bardo – miasto zwane Złotymi Wrotami czy miastem cudów to swoista brama do Ziemi Kłodzkiej. Położone nad Nyską Kłodzką w Górach Bardzkich jest jednym z najstarszych miast Dolnego Śląska. Zachwyca przepięknym Starym Miastem, gotyckim kamiennym mostem na Nysie Kłodzkiej, imponującym kościołem pw. Nawiedzenia NMP oraz majestatycznym Obrywem Bardzkim liczącym około 90 metrów wysokości.
  • Międzygórze – jedna z Pereł Sudetów, nie bez powodu nazwana Małą Szwajcarią, ponieważ znajdziecie tutaj wiele niesamowitej urody pensjonatów w stylu tyrolskim i norweskim. Dodatkowo malowniczo położone w bezpośrednim otoczeniu lasów i górskich potoków na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, u podnóża Śnieżnika. Jeden z najpiękniejszych kurortów w Sudetach!
  • Nowa Ruda – kłodzka stolica czarnego złota, która jeszcze do niedawna była głównie miastem przemysłu od niedawna aspiruje do miana kolejnej atrakcji turystycznej regionu. Największą atrakcją jest dawna Kopalnia Nowa Ruda i jej podziemna trasa turystyczna, poza tym Nowa Ruda pochwalić się może zabytkowym centrum miasta z licznymi zabytkami oraz kilkoma punktami widokowymi na obrzeżach miasta.

Wyjątkowe zabytki

O wielu zabytkach Ziemi Kłodzkiej wspomniałem już przedstawiając Wam najciekawsze miasta regionu. Ale nie tylko w nich możecie natrafić na wyjątkowe zabytki, których znajdziecie wiele, rozsianych po całym regionie. Oto kilka z nich, które moim zdaniem są wyjątkowo ciekawe.

Skansen w Pstrążnej

Historię Pogórza Sudeckiej i jego kulturę ludową poznacie w najlepszy możliwy sposób w skansenie znajdującym się w wiejskiej dzielnicy Kudowy-Zdrój – Pstrążnej, gdzie mieści się Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. W rzeczywistości to skansen zbudowany wokół budynku mieszkalno-gospodarczego z kuźnią, który stoi w tym miejscu od 1856 roku. Otacza go kilkanaście innych zabudowań i obiektów pochodzących z terenu Pogórza Sudeckiego, które zostały przeniesione do skansenu. Całość ekspozycji uzupełnia wyposażenie budynków: stare meble i sprzęty gospodarskie z okresu XVIII wiek – początek XX wieku, obiekty małej architektury, ścieżki edukacyjne oraz organizowane wydarzenia.

Kaplica Czaszek

Nieco bliżej centrum Kudowy-Zdroju niż skansen w Pstrążnej bo w dzielnicy Czermna, znajduje się kolejne miejsce, które zyskało miano jednej z najbardziej strasznych i przerażających atrakcji turystycznych w Polsce – Kaplica Czaszek w Czermnej. Ten niepozorny budynek, stojący w sąsiedztwie kościoła pw. św. Bartłomieja jest w rzeczywistości bardzo nietypowym grobowcem dla być może nawet 30000 osób!

kaplica czaszek w czermnej kudowa-zdrój atrakcje
kaplica czaszek w czermnej ziemia kłodzka atrakcje

Wnętrze kaplicy potrafi zmrozić krew w żyłach, ponieważ jej ściany oraz sufit szczelnie wypełniają ludzkie czaszki i kości. Więcej o tym miejscu przeczytacie w osobnym opisie na kierunkowo.pl – Kaplica Czaszek w Czermnej

Wambierzyce

Śląska Jerozolima bo tak też nazywane są Wambierzyce, to niewielka wieś która praktycznie w całości jest wielką świątynią a jej sercem monumentalna bazylika Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku. Wambierzyce miejscem kultu religijnego są od XII wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszej bazyliki niejaki Jan z Ratna miał odzyskać wzrok. Początkowo stała tutaj niewielka drewniana kaplica, zastąpiona w XVIII wieku potężną, barokową świątynią.

wambierzyce bazylika

Choć bazylika jest głównym celem pielgrzymów zmierzających do Wambierzyc, to tak naprawdę cała osada jest jedną wielką świątynią. Prowadzą do niej okazałe bramy, na przeciwległym wzgórzu znajduje się wambierzycka kalwaria z około 100 kapliczkami, przez wieś przepływa strumień Cedron a dodatkowo otaczają ją wzgórza o biblijnych nazwach. Ostatnią atrakcją jest najstarsza w Polsce ruchoma szopka z XIX wieku z 300 ruchomymi figurkami.

Inne wyjątkowe zabytki Ziemi Kłodzkiej

Jak się domyślacie na powyższych propozycjach nie końcu się lista zabytków Ziemi Kłodzkiej. Trudno wymienić je wszystkie, ale nie wypada nie wspomnieć o dusznickim Pomniku historii, czyli Muzeum Papiernictwa w zabytkowym młynie papierniczym z XVI wieku, Pałacu Żelazno, kamiennym wiadukcie kolejowym w Lewinie Kłodzkim czy ruinach Zamku Homole, go których prowadzi ciekawa ścieżka przyrodniczo-historyczna.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej zamek szczytna wyjątkowe zamki w polsce
muzeum papiernictwa duszniki-zdrój atrakcje

Na koniec przybliżania zabytków wspomnę jeszcze o jednym z najmłodszych polskich zamków, który od niedawna jest udostępniony również dla turystów – Zamku Leśna Skała w Szczytnej. Mimo, że daleko mu jeszcze do okazałości Wawelu czy Zamku Książ, jest ciekawą atrakcją, która dobitnie pokazuje jak wiele pracy, czasu i środków jest potrzebnych by przeobrazić nieco zaniedbany zamek w ciekawą atrakcję turystyczną. Więcej o nim dowiecie się z wpisu – Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!

Widoki, których nie zapomnicie

Co jeszcze jest w stanie zaoferować Wam Ziemia Kłodzka – atrakcje i wiele wspomnień zapewnią również liczne punkty widokowe, których w tym regionie jest naprawdę wiele. Widoki z nich są najczęściej zapierające dech w piersiach, przez co na długo zostaną w Waszej pamięci.

zamek szczytna platforma taras widokowy pod zamkiem niesamowite punkty widokowe
wieża widokowa suszynka wieże widokowe

Chcąc wymienić najlepsze moim zdaniem punkty widokowe, zacznę od wieży widokowej SUSZYNKA, położonej w Gminie Radków. Ale nie sposób zapomnieć również widoków m. in. ze Szczelinca Wielkiego, punktu widokowego przy Błędnych Skałach, Orlich Skałach przy zamku w Szczytnej czy platformie widokowej na Guzowatej w Radkowie. Do nich dopiszmy jeszcze m. in. wieżę widokową na Kłodzkiej Górze, wspomniane już wcześniej wieże widokowe w Nowej Rudzie, wieżę widokową na Borówkowej, Jaworniku, Śnieżniku czy Jagodnej. A to i tak nie wszystkie możliwości, jakie daje nam Ziemia Kłodzka jeżeli chodzi o delektowanie się widokami.

Ziemia Kłodzka – atrakcje dla całej rodziny

Planując rodzinny wyjazd, doskonałym pomysłem jest właśnie Ziemia Kłodzka – atrakcje dla całej rodziny to jedna z wizytówek tego regionu, a co najlepsze to jest ich duża różnorodność, dlatego każdy może wybrać się całą rodziną w miejsce, które szczególnie Was interesuje. Oto kilka propozycji z mojej strony!

Twierdza Srebrna Góra

Poznajcie największą twierdzą górską Europy, która w chwili powstania (2. pol. XVIII wieku) uchodziła za najnowocześniejszą twierdzę na kontynencie! W rzeczywistości twierdzę tworzy zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw, które sumarycznie zajmują około 106 hektarów! Sercem twierdzy jest potężny Donjon, będący jednym z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej na Starym Kontynencie.

Twierdza Srebrna Góra donżon donjon
twierdza srebrna góra

Obecnie twierdza jest jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Odwiedzając ją, możemy pokonać wraz z fantastycznymi przewodnikami przygotowaną trasę turystyczną, wiodącą głównie przez liczne kazamaty potężnego Donjonu. O tym jak wygląda zwiedzanie twierdzy oraz na co możecie liczyć odwiedzając całą rodziną to miejsce, przeczytacie z osobnego wpisu – Twierdza Srebrna Góra. Przeczytaj jak tam było!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Drugą z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska jest niesamowita Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Znajduje się ona w dawnej kopalni złota, z której w ciągu około 1000 lat wydobyto aż 16 ton złotego kruszcu! Dzisiaj to wyjątkowa atrakcja turystyczna, która w ciekawy i niepowtarzalny sposób wypełni Wam nawet kilka godzin wolnego czasu.

sztolnia gertrudus stollen kopalnia złota złoty stok
ziemia kłodzka atrakcje kopalnia złota złoty stok

Odwiedzając ją oprócz przejścia się korytarzami dawnej kopalni, będziecie mogli zobaczyć również dawną osadę górniczą, odwiedzić Muzeum Górnictwa, na własne oczy zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad, przejechać się pomarańczową kolejką górniczą a nawet przepłynąć łodzią jednym z zalanych korytarzy czy własnoręcznie wypłukiwać złoto. Całość oferty Kopalni Złota uzupełnia oferta gastronomiczna i noclegowa, w ramach której możecie liczyć na komfortowe noclegi w Złotym Hoteliku, klimatycznym Pensjonacie Złoty Jar czy w Camper Parku.

Szlak Ginących Zawodów

Cała rodzina spędzi miło czas również w wyjątkowym skansenie, który nie bez powodu nosi nazwę Szlaku Ginących Zawodów. W tym wyjątkowym miejscu będziecie mogli z bliska zobaczyć pokaz garncarstwa, zabytkowy wiatrak koźlak, dawną kuźnie i chatkę robótek ręcznych. Na pewno zachwycicie się wiejskich chlebem ze smalcem, wypiekanym w Domu Chleba, który przywita Was niesamowitym zapachem!

płot wiejski płot ogrodzenie zbity garnek słoneczniki zielone chata drewniana
Szlak Ginących Zawodów i mini ZOO garncarstwo pracownia garncarza naczynia gliniane kudowa-zdrój piec do wypalania glinianych naczyń wiatrak koźlak ziemia kłodzka atrakcje

Oprócz miejsc przybliżających ginące zawody, odwiedzając Szlak Ginących Zawodów będziecie mieli możliwość przespacerować się również tutejszym zwierzyńcem oraz zobaczyć wystawę dawnych maszyn i urządzeń rolniczych. Więcej o tym miejscu przeczytacie z innego wpisu na kierunkowo.pl – Szlak Ginących Zawodów i mini ZOO w Kudowie-Zdrój

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Ostatnim miejscem które szczególnie chce Wam polecić to muzeum, które tylko z pozoru bardziej powinno ucieszyć najmłodszych. Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju to atrakcja przede wszystkim dla dorosłych: rodziców czy dziadków, którzy będą mogli odnaleźć swoje zabawki, pokazać je swoim dzieciom czy wnukom i dodatkowo z ogromną pasją o nich opowiedzieć swoimi słowami.

gablota witryna muzeum zabawek
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju makieta kolejowa kolejka ziemia kłodzka atrakcje

Oczywiście najmłodsi również będą mieli tutaj wiele ciekawego do zobaczenia! Przygotujcie się jednak na pytanie “A dlaczego nie można się nimi pobawić?“… Przygotowanie odpowiedzi, zostawiam Wam a ja zapraszam do osobnego wpisu by lepiej poznać to wyjątkowe muzeum – Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Królestwo wspomnień!

Inne atrakcje dla całej rodziny

Cztery powyższe propozycje atrakcji dla całej rodziny oczywiście nie kończą listy miejsc, które warto odwiedzić podczas rodzinnego wyjazdu na Ziemię Kłodzką. Co warto jeszcze odwiedzić? Oto kilka kolejnych propozycji:

  • dawna Kopalnia Uranu w Kletnie – kolejna górnicza atrakcja Ziemi Kłodzkiej. Poznajcie najbardziej promieniotwórczą kopalnie w okolicy! W średniowieczu wydobywano tutaj żelazo, srebro i miedź a od 1948 roku, przez 5 kolejnych lat wydobywano w tajemnicy metaliczny uran. Łączna długość wszystkich wyrobisk liczy około 37 kilometrów! Dla turystów udostępniono najciekawsze 400 metrów podziemnych chodników, które przybliżą Wam przewodnicy robiący to z niezwykłą pasją.
  • Ogród japoński w Jarkowie – zobaczcie niezwykły ogród, stworzony niemal w całości przez jednego człowieka – Pana Edwarda Majchera. Historia tego niezwykłego ogrodu sięga 1980 roku, kiedy to rozpoczęły się pierwsze prace. Po 23 latach od ich rozpoczęcia, czyli w 2003 roku ogród udostępniono dla turystów, nie zaprzestając dalszych prac i rozwoju ogrodu. Ogród choć nie jest duży, dosłownie przepełniony jest roślinnością, wodnymi zakątkami oraz licznymi rzeźbami i innymi dekoracjami ogrodowymi.
  • Minieuroland w Kłodzku – to park miniatur, w którym znajdziecie ponad 40 makiet atrakcji Dolnego Śląska oraz budowli z całego świata, odwzorowanych w najmniejszych szczegółach. Wszystkie one znajdują się w pięknym ogrodzie, pełnym bujnej roślinności, miejsc do chwili odpoczynku na końcu którego znajdziecie również całkiem spory plac zabaw, który na pewno ucieszy najmłodszych gości.
  • Zalew i Kąpielisko Stara Morawa – pomiędzy Górami Bielskim a Masywem Śnieżnika, niedaleko Stronia Śląskiego położony jest zbiornik rekreacyjny, na którym znajduje się strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, pole namiotowe, przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz pokaźnych rozmiarów molo z wieżą widokową, stojącą niemal na środku zbiornika! Doskonałe miejsce na odpoczynek całą rodziną, nie tylko w upalne dni.
  • Zalew w Radkowie – położony u podnóża Gór Stołowych zbiornik wodny, to jeden z najładniej położonych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Poza strzeżonym kąpieliskiem, domkami wczasowymi i pięknymi widokami od niedawna może pochwalić się również niedawno otwartym geoparkiem oraz tarasem widokowym na pobliskiej Guzowatej. Od 2023 roku ma mieć wokół siebie jeszcze więcej atrakcji, stworzonych z myślą o rodzinnym wypoczynku, które powstają w ramach przebudowy terenów wokół zbiornika. Mają powstać m. in. duży plac zabaw z wodnymi atrakcjami, wiaty z przewijakami oraz miejsca do karmienia niemowląt.

Ziemia Kłodzka – atrakcje dla dzieci

Ale poza atrakcjami dla całych rodzin, Ziemia Kłodzka skrywa w sobie również miejsca stworzone niemal wyłącznie z myślą o najmłodszych. Atrakcje dla dzieci na Ziemi Kłodzkiej niekoniecznie związane są z górami czy uzdrowiskowym klimatem, ale kto powiedział że muszą. Dla najmłodszych na pewno będą spełnieniem marzeń a dla rodziców chwilą odpoczynku!

FunPark Polanica

Miejscem, które szczególnie chcę Wam polecić jest FunkPark w Polanicy-Zdrój. To duży plac zabaw z kilkunastoma dmuchanymi atrakcjami, ogromną zjeżdżalnią, wieżyczkowym placem zabaw oraz piaskownicami i brodzikiem z łódeczkami. Atrakcje dopasowane są dla dzieci w różnym wieku, przez co będą się tutaj doskonale bawić nawet 2-latki a dzięki miękkiemu podłożu nie musicie martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech.

FunPark w Polanicy-Zdrój
FunPark polanica ziemia kłodzka atrakcje dla dzieci

Co jest warte podkreślenia, to atrakcyjna oferta biletowa. Bilety obowiązują tylko dzieci, które po wejściu na teren placu mogą z niego korzystać bez ograniczeń czasowych. Ale nie zapomniano tutaj o rodzicach, którzy po pierwsze wchodzą bezpłatnie a po drugie mogą miło spędzić czas w kawiarni, smakując przygotowanych słodkości czy nawet popijając schłodzone, bezalkoholowe piwo leżąc wygodnie na tarasie, górującym nad większością placu zabaw. Więcej o tym miejscu przeczytacie w odrębnym opisie na kierunkowo.pl – FunPark w Polanicy-Zdrój

Inne atrakcje dla dzieci

Z racji, że Ziemia Kłodzka coraz częściej wybierana jest na miejsce rodzinnych wakacji z dziećmi, praktycznie z roku na rok powstają nowe atrakcje, stworzone z myślą o dzieciach. Są jednak i takie, które funkcjonują na Ziemi Kłodzkiej od wielu już lat, stale przyciągając najmłodszych wczasowiczów. Jednym z takich miejsc jest Park Dinozaurów w Karłowie, znajdujący się u podnóża Szczelińca Wielkiego. Poznacie go z odrębnego opisu – Park Dinozaurów w Karłowie

Park Dinozaurów w Karłowie ziemia kłodzka atrakcje dla dzieci

Dodatkowo chcąc zapewnić atrakcje swoim dzieciom, warto sprawdzić również:

  • Sala Zabaw JAŚ w Kłodzku – to liczący blisko 140 metrów kwadratowych plac zabaw dla dzieci pod dachem, w samym centrum Kłodzka. Znajduje się ok. 300 metrów od kłodzkiego rynku i gwarantuje doskonała zabawę dla dzieci w wieku 1-10 lat. Dla dzieci przygotowano tutaj m. in. trampolinę, ogromny małpi gaj, suchy basen z piłeczkami, zjeżdżalnie czy tor przeszkód. Na rodziców czeka za to bufet, serwujący kawę, herbatę, napoje i słodycze.
  • Mikilandia w Lewinie Kłodzkim – to dziecięca, dmuchana kraina zabaw, w której znajdziecie kilkanaście dmuchanych atrakcji dedykowanych dla dzieci w różnym wieku (od małych brzdąców aż po nastolatków). Dodatkowo na terenie Mikilandii znajdziecie również food-trucki, serwujące zarówno słodkości i orzeźwiające lemoniady jak i konkretniejsze frykasy, doskonałe na większy głód. W czasie gdy dzieci będą korzystały z dmuchanych atrakcji, rodzice mogą odpocząć w strefie z leżakami:)
  • Ogród Bajek w Międzygórzu – wyjątkowy i niezwykle malowniczo położony Ogród Bajek, liczy sobie już ponad 100 lat! Powstał w latach 20-tych XX wieku z inicjatywy Izydora Kristiena, który swoją fascynację baśniowym światem oraz malowniczą okolicą, przekuł w unikatowa atrakcję. Na ścieżce wytyczonej na zboczach Lesieńca, zgromadził wiele wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew a także kamieni, jedynych w swoim rodzaju figurek, totemów, domków, czy altanek rodem z najpiękniejszych baśni. Ogród stale powiększa ilość swoich baśniowych postaci, dzięki czemu powinniście odnaleźć tutaj również bohaterów z dzisiejszych filmów i książek.
  • Park Linowy i Rozrywki Kudowa – ostatnia z moich propozycji, to atrakcja dla dzieci i młodzieży lubiących nutkę adrenaliny. Znajdujący się niemal w centrum Kudowy-Zdrój park oferuje kilka tras linowych o różnej trudności, dzięki czemu już dzieci mające 110 cm wzrostu mogą spróbować swoich sił w chodzeniu po linach. Aby było ciekawiej, na miejscu znajdziecie również trampoliny, gokarty, dmuchańce oraz tradycyjny plac zabaw z piaskownicą i huśtawkami.

Niesamowita Ziemia Kłodzka – atrakcje na mapie

Choć starałem się Wam opisać to wszystko co ciekawego zaoferować nam może Ziemia Kłodzka: atrakcje, ciekawe czy unikalne miejsca idealne na wakacyjny wyjazd, baza inspiracji podróżniczych na kierunkowo.pl stale się powiększa! Aby mieć pewność, że żadna miejscówka nie umknęła Waszym oczom, koniecznie sprawdzicie wszystkie nasze miejsca na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Bibliografia
  • wpis Park Narodowy Gór Stołowych na stronie www.polska.travel, link, dostęp z dn. 16.03.2023,
  • wpis Szczeliniec Wielki na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych – www.pngs.com.pl, link, dostęp z dn. 16.03.2023,
  • wpis Błędne Skały na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych – www.pngs.com.pl, link, dostęp z dn. 16.03.2023,
  • wpis Masyw Śnieżnika – Śnieżnik – 1425 m n.p.m. na stronie www.kgp.info.pl, link, dostęp z dn. 16.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie – www.jasknianiedzwiedzia.pl, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Uzdrowiska Lądek – www.uzdrowisko-ladek.pl, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • strona główna witryny www.miedzygorze.com.pl, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Wodospad Wilczki na stronie www.miedzygorze.com.pl, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Ogród Bajek na stronie www.miedzygorze.com.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • zakładka Atrakcje turystyczne na oficjalnej stronie internetowej Gminy Miejskiej Nowa Ruda – www.um.nowaruda.pl, link, dostęp z dn. 18.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – www.skansen-kudowa.pl, link, dostęp z dn. 18.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Twierdzy Srebrna Góra – www.forty.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Kopalni Złota w Złotym Stoku – www.kopalniazlota.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Szlaku Ginących Zawodów – www.szlakginacychzawodow.com.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Kopalni Uranu w Kletnie – www.kletno.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Ogrodu japońskiego w Jarkowie – www.japonski.webd.pro, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Minieurolandu w Kłodzku – www.minieuroland.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • wpis Zalew w Starej Morawie na stronie www.stronskiparkaktywnosci.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa FunPark Polanica – www.funpark-polanica.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Parku Zabaw JAŚ w Kłodzku – www.salazabawjas.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona Mikilandia w serwisie Facebook, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • oficjalna strona internetowa Parku Linowego i Rozrywki Kudowa – www.parkrozrywki.net.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • wpis Muzeum pod gołym niebem na stronie www.radkowklodzki.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • wpis Rusza przebudowa kąpieliska w Radkowie w Górach Sowich na stronie www.wroclaw.tvp.pl, link, dostęp z dn. 20.03.2023,
  • wpis Biała Marianna w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Ziemia kłodzka w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Powiat kłodzki w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Kłodzko w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Stare Miasto (Kłodzko) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Długopole-Zdrój w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Bardo w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Obryw Bardzki w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Bystrzyca Kłodzka w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.03.2023,
  • wpis Wambierzyce w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.03.2023,
  • wpis Ruchoma szopka w Wambierzycach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.03.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca