kaplica czaszek w czermnej kudowa-zdrój atrakcje

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej, północnej dzielnicy Kudowy-Zdroju to jedyny tego typu obiekt w Polsce i zaledwie jeden z trzech podobnych w całej Europie! Niewielka kaplica wzniesiona w 1776 roku jest de facto ogromnym cmentarzem, w którym spoczywają szczątki być może nawet 30 000 osób. Na odwiedzających robi wrażenie za sprawą wystroju wnętrza, do którego użyto tysięcy czaszek i kości ludzkich.

Inicjatorem powstania kaplicy był proboszcz ówczesnej parafii Czermna, czeski ksiądz Wacław Tomaszek (właś. Václav Tomášek), który przypadkowo natrafił na ludzkie kości i czaszki w pobliżu kościoła. Wraz z miejscowym grabarzem i kościelnym zaczęli wygrzebywać z ziemi ludzkie szczątki, których okazało się znacznie więcej niż się spodziewali. Zbierane przez kilka lat kości były przez nich dezynfekowane, impregnowane i gromadzone w powstałej kaplicy. Zebrane kości i czaszki częściowo zostały wykorzystane do wykonania wystroju kaplicy (około 3000 czaszek i kości), tworząc niezwykły grobowiec skłaniający każdego z nas do zadumy i chwili zastanowienia nad kruchością życia. Pozostałe szczątki znajdują się w krypcie pod podłogą kaplicy. W ten sposób Kaplica Czaszek w Czermnej stała się miejscem spoczynku do tysięcy ofiar wojen i epidemii, które miały miejsce na Ziemi Kłodzkiej w XVII i XVIII wieku.

Dokładną lokalizację miejsca: Kaplica Czaszek w Czermnej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Kaplica Czaszek w Czermnej to jedyne takie miejsce w Polsce! Nigdzie indziej nie zobaczycie niczego podobnego.

Kaplica Czaszek w Czermnej

kaplica czaszek w czermnej ziemia kłodzka atrakcje
kaplica czaszek w czermnej kudowa-zdrój atrakcje
kaplica czaszek w czermnej
3 / 5

Nie każdy musi być zainteresowany tego typu miejscami, które, trzeba to przyznać – potrafią wstrząsnąć i poruszyć najbardziej twardych. Jeżeli jednak czujecie się na siłach zobaczyć i poznać to miejsce, warto je odwiedzić.

Kaplica Czaszek w Czermnej
3.1 / 5

3.5 / 5

Wstęp do kaplicy jest płatny. Koszt biletów nie jest wysoki, wynosi kilka złotych od osoby.

2 / 5

Miejsce choć przyprawia o ciarki i wprowadza w nieco nostalgiczny nastrój, jest chętnie odwiedzane.

4 / 5

Kaplicę zwiedzamy w obecności przewodnika, który przybliża nam ze szczegółami jej historię oraz najcenniejsze eksponaty. Sama kaplica jest w wystarczającym stopniu oznakowana, by do nie trafić bez większego problemu natomiast brakuje nieco informacji dla turystów na zewnątrz, którzy chcieli by ją poznać bez oglądania wnętrza.

4 / 5

Najbliżej kaplicy znajduje się płatny (drogi) parking przy ul. Kościuszki. Bezpłatne miejsca parkingowe znajdziecie w okolicy wejścia na cmentarz parafialny przy ul. Moniuszki.

Zwiedzanie kaplicy trwa około 15 minut. Warto mieć zapas kilkunastu minut, bo ilość osób wchodzących do środka jest ograniczona i bywa, że trzeba poczekać do kolejnego wejścia.

Ze względu na charakter miejsca oraz jego wygląd, uważam, że do kaplicy nie powinny wchodzić dzieci oraz młodzież do lat 12.

Mimo, że do kaplicy prowadzą pojedynce schody, miejsce to powinno być dostępne dla każdego. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą potrzebowały niewielkiej pomocy.

  • wyjątkowość i niepowtarzalność miejsca,
  • częste godziny zwiedzana kaplicy,
  • dobre oznakowanie dojazdu,
  • akceptowalna cena biletów,
  • drogi parking tuż pod kaplicą,
  • miejsce ze względu na swoją specyfikę nie jest odpowiednie dla wszystkich,

Czermna to nie tylko Kaplica Czaszek ale również piękna i urokliwa dzielnica Kudowy-Zdroju, będąca wcześniej odrębną miejscowością. Będąc tutaj warto zrobić sobie spacer wąskimi uliczkami wśród często malowniczych domków.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

 

Wpis opublikowano: 26 lipca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl