Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju lalki

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Królestwo wspomnień!


opublikowano: 29 lipca 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Czy pamiętacie jakimi zabawkami bawiliście się w młodości? A pamiętacie zabawki swoich rodziców czy rodzeństwa? Założę się, że te najbardziej ulubione na pewno zapadły Wam w pamięci, ale wszystkich swoich zabawek z pewnością nie daliście rady zapamiętać. Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju to miejsce, gdzie będziecie mogli przypomnieć sobie tysiące zabawek, którymi bawiliście się Wy, wasze rodzeństwo, koledzy czy nawet rodzice! To również doskonałe miejsce, by pokazać swoim dzieciom czy wnukom, jak zabawki wyglądały kiedyś i jak bardzo różniły się od tego, czym bawimy się dzisiaj. Poznajcie Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, skrywające w swoich murach tysiące eksponatów dzięki którym podróż w czasie, wcale nie jest wyłącznie literacką fikcją:)

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Podstawowe informacje

Historia Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy to małżeństwo miłośników zabawek postanowiło wystawić swoje zbiory szerszej publiczności, tworząc pierwsze niewielkie Muzeum Zabawek. Z biegiem lat muzeum powiększało swoją ekspozycję, by obecnie być największą wystawą zabawek w Polsce, liczącą ponad 5000 eksponatów!

Muzeum mieści się niewielkim budynku, który mimo wszystko pomieścił blisko 400 metrów kwadratowych muzealnej ekspozycji, która obejmuje aż kilkanaście sal.

Lokalizacja Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju znajduje się przy głównej ulicy miasta (Zdrojowa 46B), dosłownie w samym centrum miasta.

Muzeum znajduje się bardzo blisko najciekawszych miejsc w kurorcie, m. in. pijalni wód mineralnych, parku zdrojowego, domów zdrojowych czy sanatoriów, przez co niemal dla każdego jest ono po drodze:)

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Muzeum Zabawek ma swoją drugą ekspozycję w Krynicy-Zdrój.

Dojazd, komunikacja, parking

Muzeum Zabawek mieści się w centrum Kudowy-Zdrój, popularnym uzdrowisku Kotliny Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Do Kudowy-Zdrój możecie dojechać na kilka sposobów:

  • własnym samochodem (droga krajowa nr 8 w kierunku przejścia granicznego z Czechami),
  • pociągiem (kursy do Kudowy-Zdrój realizują Koleje Dolnośląskie, oferując bezpośrednie połączenia z Kłodzkiem, z którego można ruszyć dalej w kierunku m. in. Wrocławia, Jeleniej Góry czy Wałbrzycha),
  • komunikacją autobusową (najwięcej połączeń oferuje PKS Kłodzko ale dojechać do Kudowy-Zdrój można również FlixBusem czy połączeniami realizowanymi przez przewoźników lokalnych).
kudowa muzeum zabawek szyld tablica
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Dla osób przyjeżdżających do Kudowy-Zdrój własnym samochodem przygotowano wiele miejsc parkingowych, również w pobliżu Muzeum Zabawek. Wzdłuż ulicy Zdrojowej oraz w pobliskiej ulicy Moniuszki można znaleźć bezpłatne miejsca parkingowe. W okolicy znajdują się również parkingi płatne.

Bilety w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Wejście do muzeum jest możliwe po zakupie biletów. Ich cena to kilkanaście złotych od osoby ale warto dodać, że dzieci do 4 lat mogą wejść do muzeum bezpłatnie. Dostępna jest również możliwość zakupu biletów grupowych, które są odrobinę tańsze.

Szczegółowy i najaktualniejszy cennik biletów znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju.

Warto dodać, że muzeum jest czynne przez cały rok z wyjątkiem Wielkanocy, Święta Wszystkich Świętych i Świąt Bożego Narodzenia. Muzeum jest czynne o różnych godzinach w zależności od pory roku – aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie internetowej muzeum.

Turystyczna 13-tka

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju jest jedną z 13 atrakcji Dolnego Śląska, która tworzy Turystyczną Trzynastkę. To grupa zaprzyjaźnionych, dolnośląskich atrakcji turystycznych m. in.

W ramach wieloletniej już współpracy, poszczególne miejsca promują się nawzajem i oferują m. in. rabaty na zakup biletów w kolejnych atrakcjach Turystycznej Trzynastki – to kolejny sposób na oszczędniejsze podróżowanie. Po więcej sprawdzonych porad zapraszam do wpisu: Tanie podróżowanie, czyli jak mało wydać na wyjeździe?

Czas zwiedzania

Nam przejście ekspozycji zajęło około 50 minut i pewnie gdyby nie to, że byliśmy w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju z naszym małym brzdącem, zostalibyśmy dłużej.

Poznajcie Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju!

Czas przejść do tego co najważniejsze, czyli samego Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. To miejsce wbrew pozorom stworzone z myślą o dorosłych, którzy na pewno odnajdą tutaj wiele przedmiotów, przywołujących lawinę wspomnień z dzieciństwa! Ale również młodszych gości powinno zaciekawić to, co kryje się w murach tego wyjątkowego muzeum, choć na pewno najchętniej pobawili by się zebranymi eksponatami zamiast oglądać je tylko zza szybki:)

kierunkowo.pl autor

A oto ja w doborowym towarzystwie Rumcajsa, Cypiska i Haneczki, którzy witają nas jeszcze nim wejdziemy do muzeum.

Wehikuł czasu i królestwo wspomnień dla dorosłych!

Uwierzcie mi na słowo, że w tym muzeum nikt dorosły nie będzie potrzebował przewodnika! Sami będziecie najlepszymi przewodnikami dla samych siebie, bo kto inny jak nie Wy sami, zna się na zabawkach sprzed lat i ma z nimi ogrom wspomnień! Podążajcie przez muzealną ekspozycję niespiesznie i wspominajcie czasy, gdy byliście dziećmi! Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju to prawdziwy wehikuł czasu i niezmierzona kraina wspomnień, delektujcie się nim w swoim tempie ale pamiętajcie by odkleić się od witryn bez “scen” i płaczu oraz przed zamknięciem muzeum;)

Atrakcja również dla maluchów!

Muzeum Zabawek chętnie odwiedzają całe rodziny, przez co wasze pociechy mają okazję zobaczyć czym bawili się ich rodzice czy dziadkowie. W zależności od tego jak dobrymi przewodnikami po krainie zabawek będziecie dla swoich podopiecznych, wasze dzieci wyjdą tym miejscem oczarowani albo nieco znudzeni… Wierzę w wasze umiejętności:) Dodatkowo muzeum chcąc ułatwić Wam nieco zadanie, przygotowało czasoumilacze i niewielkie atrakcje.

Muzealna gra

Podczas zakupu biletu można pobrać muzealną grę, która polega na poszukiwaniu literek ukrytych wśród zabawek na ekspozycji. Pamiętajcie by pożyczyć ołówek:)

kudowa muzeum zabawe gra dla dzieci szukanie literek
literki gra muzeum zabawek

Wbrew pozorom zadanie wcale nie jest takie proste na jakie wygląda, bo choć tabliczki z literkami często leżą dosłownie na wierzchu, nasze oczy jakimś cudownym sposobem ich nie widzą:)

Magiczne przyciski i nie tylko!

Drugą atrakcją dla najmłodszych są magiczne przyciski, które znajdują się przy niektórych gablotach. Ich naciśnięcie powoduje, że niektóre zabawki ożywają. Jedne zaczynają się ruszać, inne świecić a jeszcze inne grać.

przycisk dla dzieci muzeumzabawek kudowa
muzeum zabawek gra ubierz lalkę magnesy kudowa

Dodatkowo wśród gablot w kilku miejscach znajdziecie przygotowane zabawy dla najmłodszych, np. ubieranie lalek czy robienie filmu.

Tysiące zabawek, mających nawet 100 lat!

Najważniejsze jednak są zabawki! A jest ich tutaj ponad pięć tysięcy! Pochodzą z różnych stron świata i z różnych epok, nawet starożytności! Poznajcie skrawek ekspozycji, który zaprezentuję Wam poniżej.

Klocki

Jak na chłopaka, który wychował się na klockach, nie mogę zacząć przybliżać Wam ekspozycji Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju od innych zabawek:)

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju ekspozycja
lego piraki z karaibów muzeum zabawek kudowa

A z racji, że do dzisiaj jestem wielkim miłośnikiem klocków LEGO, którymi próbuję zarazić swojego synka to na nich skupiłem się, oglądając gablotę z przeróżnymi klockami. Moje serce zabiło przy niej zdecydowanie mocniej…

lego statek kosmiczny kudowa muzeum zabawek

…ponieważ w gablocie stał MÓJ pojazd kosmiczny, który dostałem lata temu od swojego taty. Myślałem, że był tylko jeden taki egzemplarz na świecie;D Muszę sprawdzić na strychu u rodziców:)

Lalki

Kolejne zabawki to już nie moja bajka, bo świat lalek to królestwo dziewczyn w tym mojej żony. Musze jednak uczciwie przyznać, że kolekcja lalek w muzeum jest naprawdę imponująca.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju lalki
lalki zabytkowe z dawnych lat

Wiele z nich to lalkarskie dzieła sztuki, które zachwycają ilością i jakość szczegółów i detali. Znajdziecie tutaj przeróżne lalki, różniące się wykonaniem, ubiorem, szczegółowością czy nawet nastrojem (dowiecie się o czym mówię, odwiedzając muzeum). Przy okazji dowiedziałem się, że w moim ukochanym Kaliszu była jedna ze starszych i najbardziej cenionych fabryk lalek w całej Polsce.

Kultowi bohaterowie sprzed lat

Wśród zabawek, które możecie oglądać w muzeum, znajdziecie również kultowe i legendarne wręcz postaci z bajek, książek, komiksów czy programów telewizyjnych.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju koralgol
hugo maskotka muzeumz abawek

Bez problemu znajdziecie tutaj Misia Coralgola, legendarnego Misia Uszatka czy nieco młodszego Hugo, który swego czasu gościł co sobotę w wielu polskich telewizorach.

Retro komputery i dawne gry video

Na ekspozycji znalazło się również miejsce na pierwsze “zdobycze techniki” jeżeli chodzi o zabawki i rozrywkę dla dzieci. Sami będziecie zaskoczeni, jak wielką rewolucję przeszła elektronika na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

muzeum zabawek komputery atari pegasus
dyskietki kasetki kasety z grami

Znajdziecie tutaj m. in. kultowe Atari, Amigę czy Pegasusa. Do tego wiele innych gadżetów i niezła kolekcja dyskietek z grami.

Makieta kolejowa

Kolejne miejsce przy którym staniecie na pewno na dłuższą chwilę to makieta z elektryczną kolejką. Między innymi w tej gablocie zamontowano magiczny przycisk, który uruchamia kolejkę.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju makieta kolejowa kolejka
makieta kolejowa kolejka elektyczna muzeum zabawek

Choć nie jest ona największa, zapewne z racji ograniczonego miejsca, ilość pojazdów, budynków i modelarskich elementów jest i tak imponująca.

W dawnej szkole!

Życie to nie tylko zabawa:) W Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju będziecie mogli przenieść się w czasie do lat szkolnych i pokazać swoim dzieciom, jak kiedyś wyglądała szkolna klasa z lat. 50 XX-wieku a przy okazji wytłumaczyć dlaczego orzełek w godle nie ma korony i dlaczego otaczają go portrety dwóch smutnych Panów…

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju dawna klasa tablica kreda

Już nawet nie wspominam o liczydłach, drewnianych ekierkach czy legendarnych wręcz linijkach, które nie zawsze były wykorzystywane jedynie do rysowania.

Pozostała część ekspozycji

Przybliżenie Wam wszystkich gablot byłoby nie lada wyzwaniem, podobnie jak zaprezentowanie wszystkich grup tematycznych na jakie podzielono zabawki. Wspomnę tylko, że to co poznaliście do tej pory w moim wpisie to “na oko” 5% całej ekspozycji na której znajdziecie również m. in.: wózki dziecięce, koniki na biegunach, samochody, rowerki, roboty, żołnierzyki, gry planszowe i karciane, pojazdy, instrumenty, domki dla lalek, naczynka kuchenne, pacynki, kukiełki, teatrzyki, książki, figurki, statki, samoloty….

…maskotki, piłkarzyki, sklepy, czasopisma, komiksy, łóżeczka dla lalek, układanki, karuzele, pozytywki, zwierzątka, sklejane modele… i wiele, wiele więcej! Niesamowita sprawa!

Pamiątki i sklepik

W miejscu, gdzie wcześniej kupiliście bilety warto zatrzymać się jeszcze raz po zobaczeniu całej ekspozycji. Będziecie mogli kupić tutaj wyjątkową pamiątkę dla siebie lub swoich pociech.

Warsztaty tworzenia zabawek

Jeszcze jedną atrakcją Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, z której najbardziej ucieszą się najmłodsi są warsztaty zabawkarskie, podczas których będziecie mogli własnoręcznie zrobić zabawkę. Warsztaty odbywają się w budynku dawnej stolarni na terenie muzeum a podczas nich będziecie mogli wykonać drewnianą zabawkę, która będzie unikalną pamiątką!

Godziny warsztatów oraz dni tygodnia w których się one odbywają znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Postscriptum

Na koniec mała podpowiedź. Gdybyście nie mogli znaleźć wszystkich poukrywanych literek, co wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje na początku, poniżej mała wskazówka:) Oczywiście nie oglądajcie zdjęcia, jeżeli nie chcecie popsuć sobie zabawy!

kudowa muzeum zabawek gra litery

A hasło naprawdę warte do zapamiętania!

W miejscu chciałbym również bardzo podziękować Właścicielom Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, za serdeczne przyjęcie i chwilę bardzo miłej rozmowy. To była czysta przyjemność Was odwiedzić!

Poznajcie ciekawe miejsca w okolicy!

Podróżując rodzinnie po Kotlinie Kłodzkiej nie ograniczajcie się jedynie do odwiedzenia Muzeum Zabawek i zobaczenia najciekawszych miejsc Kudowy-Zdroju, bo ten zakątek Polski jest nieprawdopodobnie ciekawy i ma wiele miejsc które chętnie odwiedzicie całą rodziną!

skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce
alpaki szlak ginących zawodów kudowa zdrój kudowa-zdrój
fun park polanica

Koniecznie przeczytajcie inne moje wpisy z Kotliny Kłodzkiej, które znajdziecie w tagu #kotlina kłodzka. Szczególnie polecam Wam wpisy:

Więcej atrakcji dla najmłodszych ale i całej rodziny już wkrótce na kierunkowo.pl! Obserwujcie bloga w socialmediach by nie przegapić nowych wpisów, które na pewno Was zainteresują!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu