Zamek Grodno – pełen legend!

zamek grodno
 • Marcin
 • 15 września 2020
Zamek Grodno – pełen legend!

Zamek Grodno owiany jest niejedną tajemnicą, stąd może i mnogość legend z nim związanych. Pierwszą tajemnicą, a właściwie niewiadomą jest okres jego powstania, którego nie jesteśmy w stanie określić. Przypuszcza się, że warownia w tym miejscu powstała ponad 700 lat temu! Jedno za to wiemy na pewno. Zamek Grodno to jeden z najbardziej malowniczo zlokalizowanych zamków na Dolnym Śląsku, a może i całej Polsce.

Znajduje się on na szczycie góry Choina (450 m. n. p. m.) na styku Gór Sowich i Wałbrzyskich. Jest to o tyle ważne, że zamek, który wieńczy wieża jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się przepiękna panorama. Jednak widok z wieży to tylko jedna z tutejszych atrakcji. W zamku urządzono muzeum, pięknie wyeksponowano renesansowe zdobienia ścian (sgraffito) najbardziej widoczne na budynku bramnym. Do tego wszystkiego zamek po prostu urzeka, mimo tego że z jednej strony jest w dużej mierze kompletną ruiną a drugiej, że znaleźli się ludzie, który chcą przywrócić jego pierwotny blask.

A nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ zamek miał burzliwą historię. Bardzo często zmieniał właścicieli oraz był wielokrotnie niszczony i grabiony, co nie ułatwia odtworzenia tego wszystkiego co kiedyś sobą prezentował. Mimo to, małymi krokami toczą się prace renowacyjne a Zamek Grodno przyciąga ciekawą ofertą, coraz większą ilość turystów!

lokalizacja

Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie

GALERIA

Zamek Grodno – pełen legend!

zamek grodno
zamek grodno
zamek grodno
zamek grodno

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Niestety w Polsce wiele mamy zamków z pogranicza ruiny i perły, mieszczącej w swoich murach skromne muzeum. Na korzyść Zamku Grodno przemawia natomiast lokalizacja i przepiękny widok z wieży.

 • MOIM ZDANIEM

Zawsze będę zachęcał do odwiedzania miejsc, które widać gołym okiem, że się rozwijają i otwierają na turystów. Tak jest właśnie w przypadku tego zamku. Ta nasza mała “cegiełka” za kupiony bilet pomoże przywracać dalszy blask tej warowni. A nudzić się również nie powinniśmy!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Grodno – pełen legend!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Zamek Grodno – pełen legend!


CENY

3 / 5

Ceny są wysokie w porównaniu z tym co możemy zobaczyć. Na mały plus bilety łączone, dzięki którym obejrzymy również pobliskie atrakcje.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

W sam raz, choć stale ich przybywa.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Jest dobrze i na pewno nie ma powodów do wstydu. Choć mógłby być więcej i w bardziej atrakcyjnej formie.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

2.5 / 5

Biednie. Mamy do dyspozycji co prawda parking w Zagórzu Śląskim, lecz jest on bardzo niewielki, ale za to bezpłatny.

POTRZEBNY CZAS

Zwiedzanie warowni trwa około 1,5 godziny. Do tego warto doliczyć 30 minut na wejście na zamkową wieżę.

SUGEROWANY WIEK

Sala tortur to nie jest dobre miejsce dla małych dzieci. Również legendy mogą trochę napsuć snów, dlatego sugeruję by odwiedzać to miejsce z dziećmi od 7 roku życia.

DOSTĘPNOŚĆ

Zamek Grodno zlokalizowany jest na szczycie wzgórza, dlatego dojście do niego może być problematyczne dla osób o niepełnej sprawności. Również wózki dziecięce raczej nie są dobrym pomysłem.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Będąc w tym miejscu warto wsłuchać się w legendy związane z zamkiem. Budują one dodatkową atmosferę!
 • Bilet łączony pozwala zaoszczędzić trochę grosza ale i zobaczyć pobliskie atrakcje! Warto skorzystać.

Zamek Grodno – pełen legend!

MOCNE STRONY

 • rzadko spotykane, tak piękne zdobienia ścian (sgraffito),
 • imponujący widok z zamkowej wieży,
 • tajemniczość,
 • bilet łączony

SŁABE STRONY

 • ceny,
 • słaby parking,
 • ograniczona dostępność i atrakcje nieodpowiednie (w moim odczuciu) dla małych dzieci,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Karkonosze są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca we wpisie:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!