Schronisko PTTK na Szczelińcu

Schronisko PTTK na Szczelińcu

Schronisko PTTK na Szczelińcu to wzniesione w 1845 roku schronisko górskie w stylu tyrolskim lub szwajcarskim, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę “Szwajcarka”. Budynek schroniska znajduje się w samym centrum Gór Stołowych i Parku Narodowego Gór Stołowych, czyli na najwyższym szczycie pasma – Szczelińcu Wielkim. Znajduje się na wysokości 905 m n. p. m., w zachodniej części platformy szczytowej Szczelińca Wielkiego, niemal tuż nad przepaścią skalnego urwiska, dzięki czemu rozpościera się spod niego przepiękna panorama na okolicę.

Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedne z dwóch polskich schronisk górskich (obok schroniska w Dolnie Pięciu Stawów w Tatrach) do którego nie prowadzi żadna trasa, którą można pokonać jakimkolwiek pojazdem. Możemy dotrzeć tutaj jedynie pieszo.

Od 2006 roku Schronisko na Szczelińcu Wielkim ponownie oferuje nocleg turystom, którzy mogą skorzystać z kilku, wieloosobowych pokoi lub tzw. “gleby”. Tuż obok schroniska znajduje się wejście na bardzo popularny labirynt skalny na Szczelińcu Wielkim.

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK na Szczelińcu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedno z wielu schronisk w polskich górach. Na tle innych, podobnych obiektów nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza lokalizacją:)

Schronisko PTTK na Szczelińcu

Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu
3 / 5

Schronisko PTTK na Szczelińcu to niemal obowiązkowy przystanek podczas wędrówki po Górach Stołowych. Szczególnie popularne, poza samym schroniskiem są położone niemal w bezpośrednim sąsiedztwie: taras widokowy i wejście do skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim.

Schronisko PTTK na Szczelińcu
2.8 / 5

3 / 5

Ceny “schroniskowe”, które są nieco wyższe ale nadal akceptowalne.

1.5 / 5

Tłumy… Schronisko PTTK na Szczelińcu oraz platforma szczytowa przed budynkiem schroniska to na pewno jedno z najbardziej obleganych miejsc w Sudetach!

4 / 5

Oznaczenie trasy do schroniska przygotowano bardzo dobrze i starannie. Jedynie na miejscu brakuje nieco szerszej informacji o samym budynku, jego historii i położeniu.

4 / 5

Najbliższe parkingi znajdują się w Karłowie, położonym u podnóża Szczelińca Wielkiego. Niestety postój na nich jest płatny a ceny za parkowanie są wysokie. Parkingów jest na tyle dużo, że nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.

O tym czy zatrzymacie się w schronisku zdecydujecie sami, bo możecie od razu ruszyć do skalnego labiryntu. Ja zachęcam do kilkunastu minut odpoczynku i wypicia kubka gorącej kawy nad przepaścią z widokiem na malownicze okolice. Taka okazja nie zdarza się zbyt często!

Moim zdaniem schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce (głównie z racji dostępności) odpowiednie dla dzieci w wieku minimum 3-4 lata. Warto jednak pamiętać, że dla dzieci schronisko nie będzie żadną wielką atrakcją.

Dojście do schroniska wymaga pokonania około 700 schodów w stromym terenie. To oznacza, że schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce trudno dostępne. Na górę dadzą radę wejść 3-letnie dzieci i starsze a osoby niepełnosprawne, będą koniecznie potrzebowały pomocy innych osób.

  • położenie w niesamowitym miejscu!
  • dobrze oznakowane szlaki doprowadzające do schroniska,
  • niepowtarzalna opcja wypicia gorącej kawy czy herbaty nad górską przepaścią,
  • położenie w sąsiedztwie platformy widokowej oraz skalnego labiryntu – dwóch największych atrakcji okolicy,
  • całoroczny obiekt noclegowy,
  • tłumy turystów, niemal szturmujących to miejsce,
  • dojście jedynie stromym szlakiem, prowadzącym w dużej mierze po betonowych schodach, które mogą być bardzo problematyczne dla osób, które mają trudności w poruszaniu się,

Schronisko PTTK na Szczelińcu powstało od razu z myślą o turystach, w odróżnieniu od innych podobnych obiektów, które zazwyczaj powstały w miejscach chat pasterskich. Dodatkowo schronisko na Szczelińcu Wielkim to jedno z najstarszych schronisk w Sudetach – słowem: kawał historii zamknięty w malowniczo położonym miejscu!

Schronisko PTTK na Szczelińcu

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 17 lipca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl