Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu
 • Marcin
 • 30 sierpnia 2020
Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu to najważniejszy plac miasta. Jego wielkość (długość / szerokość wynosi około 114 metrów; przekątna około 200 metrów) plasuje go na trzecim miejscu w Polsce, pośród rynków staromiejskich. Większe są tylko rynki w Krakowie i Wrocławiu. To w jego obrębie znajdują się jedne z najważniejszych zabytków i budynków miasta: Ratusz, domki budnicze, Waga Miejska, Odwach, ponad 60 zabytkowych kamieniczek zlokalizowanych na pierzejach placu, 5 fontann orz kilka innych, mniejszych choć charakterystycznych obiektów jak poznański Pręgierz, studnia Bamberki czy rzeźba św. Jana Nepomucena.

Historia Starego Rynku sięga roku 1253, kiedy to przeniesiono z prawego brzegu (Ostrów Tumski) na lewy, siedzibę książęcą. Wtedy to na pobliskim wzgórzu wzniesiono zamek, a u niego podnóża założono miasto z centralnym placem, dzisiejszym rynkiem. Stanowił on centrum średniowiecznego miasta i był miejscem gdzie odbywał się handel, lokowały się przeróżne usługi a także budynki administracyjne. Na przestrzeni wieków rynek i przyległe do niego budynki się stale rozbudowywały lub ulegały zniszczeniom z różnych powodów. Zresztą historia poznańskiego rynku jest arcyciekawa, dlatego zachęcam każdego do przeczytania choć zdawkowej notki na Wikipedii czy stronach internetowych Miasta Poznania.

Przejdę jednak do tego co możemy na poznańskim Starym Rynku podziwiać dzisiaj. Niestety w wyniku działań wojennych II wojny światowej Stary Rynek w Poznaniu bardzo mocno ucierpiał. Główne zniszczenia powstały podczas walk o Poznań, zimą 1945 roku. Wtedy to zniszczeniu uległo 60% zabudowy rynkowej i tylko 20 budynków (spośród 100 znajdujących się w obrębie rynku) przetrwało walki w niemal nienaruszonym stanie. Odbudowa Starego Rynku zakończyła się w 1965 roku, choć wiele prac odtworzeniowych wykonywanych było jeszcze znacznie później, nawet w obecnym stuleciu (fontanny).

Obecnie Rynek jest centrum turystycznym i kulturalnym miasta. Na swojej płycie gości coroczne wydarzenia i imprezy jak na przykład Jarmark Świętojański (czerwiec) i Festiwal Rzeźby Lodowej wraz z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym (grudzień).

region
lokalizacja

Poznań, Stary Rynek

GALERIA

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu
ratusz w poznaniu
Domki budnicze w Poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Stary Rynek w Poznaniu jest oczywiście unikatowy i niepowtarzalny. Można go jednak przyrównywać do typowych rynków staromiejskich w Polsce.

 • MOIM ZDANIEM

Oczywiście będąc w Poznaniu lub jego okolicach warto odwiedzić poznański rynek. Piękna architektura i wysoka estetyka tego miejsca cieszy oko a możliwość skosztowania miejscowej kuchni czy orzeźwiających deserów lub napojów w restauracjach i kawiarniach, mieszczących się w jego obrębie, daje gwarancję wspomnień na lata. Nie zmarnuj okazji!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Stary Rynek w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Stary Rynek w Poznaniu


CENY

5 / 5

Wstęp na Stary Rynek w Poznaniu jest bezpłatny.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

Turystów ale i miejscowych jest zawsze sporo.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Wymaga poprawy! Oczywiście nie chciałbym aby na poznańskim rynku pojawiło się 100 tablic informacji turystycznej. Jednak estetyczne multimedialne punkty informacyjne w najbardziej ciekawych miejscach, prowadzące turystę krok po korku, połączone z prostą i funkcjonalną aplikacją na urządzenia mobilne było by godne tego miejsca.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

1 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

POTRZEBNY CZAS

By nacieszyć i poznać to miejsce warto zarezerwować sobie 30-45 minut. Warto jednak przysiąść w wybranym ogródku gastronomicznym i spędzić tutaj trochę więcej czasu.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce dostępne dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do domków budniczych.

Stary Rynek w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • unikalność,
 • estetyka,
 • architektura,
 • klimat miejsca,
 • rozmaitość atrakcji (muzea, kramy, gastronomia, usługi),
 • wiele atrakcyjnych miejsc i obiektów na małej przestrzeni,
 • dostępność,
 • historia,

SŁABE STRONY

 • słabo zorganizowana informacja turystyczna, która przybliżyła by to miejsce każdemu, kto by tego chciał,
 • ceny w lokalach, zlokalizowanych na Starym Rynku. Ewidentnie płacimy dodatek za lokalizację.

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!