Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu to najważniejszy plac miasta. Jego wielkość (długość / szerokość wynosi około 114 metrów; przekątna około 200 metrów) plasuje go na trzecim miejscu w Polsce, pośród rynków staromiejskich. Większe są tylko rynki w Krakowie i Wrocławiu. To w jego obrębie znajdują się jedne z najważniejszych zabytków i budynków miasta: Ratusz, domki budnicze, Waga Miejska, Odwach, ponad 60 zabytkowych kamieniczek zlokalizowanych na pierzejach placu, 5 fontann orz kilka innych, mniejszych choć charakterystycznych obiektów jak poznański Pręgierz, studnia Bamberki czy rzeźba św. Jana Nepomucena.

Historia Starego Rynku sięga roku 1253, kiedy to przeniesiono z prawego brzegu (Ostrów Tumski) na lewy, siedzibę książęcą. Wtedy to na pobliskim wzgórzu wzniesiono zamek, a u niego podnóża założono miasto z centralnym placem, dzisiejszym rynkiem. Stanowił on centrum średniowiecznego miasta i był miejscem gdzie odbywał się handel, lokowały się przeróżne usługi a także budynki administracyjne. Na przestrzeni wieków rynek i przyległe do niego budynki się stale rozbudowywały lub ulegały zniszczeniom z różnych powodów. Zresztą historia poznańskiego rynku jest arcyciekawa, dlatego zachęcam każdego do przeczytania choć zdawkowej notki na Wikipedii czy stronach internetowych Miasta Poznania.

Przejdę jednak do tego co możemy na poznańskim Starym Rynku podziwiać dzisiaj. Niestety w wyniku działań wojennych II wojny światowej Stary Rynek w Poznaniu bardzo mocno ucierpiał. Główne zniszczenia powstały podczas walk o Poznań, zimą 1945 roku. Wtedy to zniszczeniu uległo 60% zabudowy rynkowej i tylko 20 budynków (spośród 100 znajdujących się w obrębie rynku) przetrwało walki w niemal nienaruszonym stanie. Odbudowa Starego Rynku zakończyła się w 1965 roku, choć wiele prac odtworzeniowych wykonywanych było jeszcze znacznie później, nawet w obecnym stuleciu (fontanny).

Obecnie Rynek jest centrum turystycznym i kulturalnym miasta. Na swojej płycie gości coroczne wydarzenia i imprezy jak na przykład Jarmark Świętojański (czerwiec) i Festiwal Rzeźby Lodowej wraz z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym (grudzień).

Dokładną lokalizację miejsca: Stary Rynek w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Stary Rynek w Poznaniu jest oczywiście unikatowy i niepowtarzalny. Można go jednak przyrównywać do typowych rynków staromiejskich w Polsce.

Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu
ratusz w poznaniu
Domki budnicze w Poznaniu
4 / 5

Oczywiście będąc w Poznaniu lub jego okolicach warto odwiedzić poznański rynek. Piękna architektura i wysoka estetyka tego miejsca cieszy oko a możliwość skosztowania miejscowej kuchni czy orzeźwiających deserów lub napojów w restauracjach i kawiarniach, mieszczących się w jego obrębie, daje gwarancję wspomnień na lata. Nie zmarnuj okazji!

Stary Rynek w Poznaniu
3.7 / 5

5 / 5

Wstęp na Stary Rynek w Poznaniu jest bezpłatny.

2 / 5

Turystów ale i miejscowych jest zawsze sporo.

4 / 5

Wymaga poprawy! Oczywiście nie chciałbym aby na poznańskim rynku pojawiło się 100 tablic informacji turystycznej. Jednak estetyczne multimedialne punkty informacyjne w najbardziej ciekawych miejscach, prowadzące turystę krok po korku, połączone z prostą i funkcjonalną aplikacją na urządzenia mobilne było by godne tego miejsca.

1 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

By nacieszyć i poznać to miejsce warto zarezerwować sobie 30-45 minut. Warto jednak przysiąść w wybranym ogródku gastronomicznym i spędzić tutaj trochę więcej czasu.

Dla każdego.

Miejsce dostępne dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi.

  • unikalność,
  • estetyka,
  • architektura,
  • klimat miejsca,
  • rozmaitość atrakcji (muzea, kramy, gastronomia, usługi),
  • wiele atrakcyjnych miejsc i obiektów na małej przestrzeni,
  • dostępność,
  • historia,
  • słabo zorganizowana informacja turystyczna, która przybliżyła by to miejsce każdemu, kto by tego chciał,
  • ceny w lokalach, zlokalizowanych na Starym Rynku. Ewidentnie płacimy dodatek za lokalizację.
  • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do domków budniczych.

Stary Rynek w Poznaniu

Wpis opublikowano: 30 sierpnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl