Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

poznański stary rynek w poznaniu koziołki poznańskie koziołki w poznaniu
 • Marcin
 • 7 grudnia 2021
Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

Koziołki w Poznaniu codziennie, punktualnie o godzinie 12.00 “trykają się” na wieży miejskiego ratusza, ku uciesze zebranego pod nim tłumu turystów, gości i mieszkańców. Poznańskie koziołki to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych ale dorośli równie chętnie zatrzymują się na Starym Rynku w Poznaniu, bo przez chwilę poobserwować ten prawdopodobnie największy symbol miasta, który dodatkowo umilany jest dźwiękami poznańskiego hejnału odgrywanego przez trębacza również z ratuszowej wieży.

Skąd w ogóle wzięły się koziołki w Poznaniu? Jak to zazwyczaj bywa – z legendy, która to przenosi nas do roku 1551, kiedy to rozbudowywano poznański ratusz. Z okazji zamontowania nowego zegara, urządzono wielką ucztę z udziałem samego wojewody. Największym przysmakiem dla zaproszonych gości miał być udziec z sarny, który niedopilnowany przez Pietrka – pomocnika kucharza, spadł z rożna do ognia… Zdenerwowany mistrz kuchni, posłał swojego pomocnika Pietrka do rzeźni po nowe mięso na pieczeń dla gości. Niestety w rzeźni nie było już więcej mięsa, dlatego zdesperowany Pietrek pognał do ratusza dwa koziołki, które zauważył na nadwarciańskich łąkach. Koziołki jednak nie miały w planach zostać daniem głównym i uciekły kucharzowi na ratuszową wieżę! Tam wskoczyły na gzyms i zaczęły wesoło trykać się swoimi rogami. Zebranych pod ratuszem gości oraz samego wojewodę tak rozbawił widok trykających się dwóch, białych koziołków, że darował kucharzowi spaloną pieczeń a Pietrkowi kradzież koziołków. Na pamiątkę tej niezwykłej historii wojewoda polecił mistrzowi, który przygotował ratuszowy zegar, wzbogacić jego mechanizm o trykające koziołki. Prawdziwe koziołki oddano właścicielce, ubogiej wdówce.

Legenda częściowo pokrywa się ze znaną nam historią bo faktycznie w tym okresie, niejaki zegarmistrz Bartłomiej miał wykonać nowy zegar ratuszowy z urządzeniem błazeńskim. Nie wiadomo dlaczego rajcy miejscy wybrali akurat koziołki. Najczęściej w podobnych mechanizmach pojawiały się postaci świętych czy sceny biblijne, natomiast w Poznaniu, najprawdopodobniej wygrało poczucie humoru i zamiast zmuszających do refleksji motywów czy elementów, postawiono na błazeńskie fikające i trykające się koziołki. A legenda? Została spisania w XX wieku, dlatego z prawdą może mieć zarówno wiele jak i niewiele wspólnego:)

kategoria miejsca
region
lokalizacja

nad ratuszowym zegarem w Poznaniu (Stary Rynek 1)

GALERIA

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

poznański stary rynek w poznaniu koziołki poznańskie koziołki w poznaniu
poznański stary rynek w poznaniu ratusz w poznaniu perła renesansu koziołki w poznaniu koziołki poznańskie
koziołki w poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Drugiej takiej atrakcji jak koziołki w Poznaniu nie zobaczycie nigdzie indziej! Bez wątpienia unikatowa atrakcja!

 • MOIM ZDANIEM

Dla waszych dzieci to pozycja na 5 gwiazdek, którą powinny zobaczyć koniecznie jednak dla dorosłych to (zaledwie) miejsce, którego nie wypada przegapić odwiedzając stolicę Wielkopolski.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki), znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3 / 5

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2.5 / 5

Jak przystało na najbardziej znaną atrakcję w Poznaniu, odwiedzających nie brakuje, nawet w zwykłe dni w tygodniu. Weekendami tłum jest jeszcze większy, jednak plac przed ratuszem jest na tyle duży, że zmieści każdego, choć im dalej od ratuszowej wieży tym gorszy widok.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1.5 / 5

Moim zdaniem – wstyd. Prawdopodobnie najpopularniejsza atrakcja i symbol miasta nie doczekał się tablicy informacyjnej czy panelu, stojącego przed ratuszem, dzięki któremu moglibyśmy poznać ich historię czy legendę o zrobieniu pamiątkowego zdjęcia nie wspomnę. Koniecznie do poprawy…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

POTRZEBNY CZAS

Potrzebujecie około 10-15 minut, jednak z racji, że koziołki trykają się tylko w południe (o 12.00) musi być to zarezerwowany czas dokładnie o tej porze.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępne dla każdego, ponieważ poznańskie koziołki ogląda się z poziomu płyty Starego Rynku.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Choć oglądane z dołu, trykające się na ratuszowej wieży koziołki w Poznaniu wydają się małe, to faktycznie mają około 80-90 cm wysokości. Z bliska można zobaczyć je w Muzeum Historii Miasta Poznania, które mieści się w ratuszu, gdzie na ekspozycji znajduje się zdemontowany, dawny mechanizm z 1913 roku, który zastąpiono w latach 90. XX wieku nowym mechanizmem.

Koziołki w Poznaniu w szczególne dni, zyskują specjalne kubraczki czy okolicznościowe wdzianka, np. w Święta Bożego Narodzenia czy wydarzenia sportowe (np. lokalne derby Lecha z Wartą).

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

MOCNE STRONY

 • unikalność,
 • położenie w samym sercu miasta,
 • najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania,
 • bardzo lubiane przez dzieci,

SŁABE STRONY

 • koziołki trykają się tylko o godzinie 12…
 • brak informacji turystycznej, na którą koziołki niewątpliwie zasługują
 • trudno o pamiątkowe zdjęcie,
 • bez względu na dzień tygodnia, koziołki w Poznaniu przyciągają licznych gości i obserwatorów,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Jeżeli jesteśmy przy symbolach Poznania, koniecznie trzeba wspomnieć o tutejszym Ostrowie Tumskim, który poznacie z mojego wpisu:

Poniżej więcej wpisów o niezwykłych zakątkach Poznania!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!